Kultura

Predavanje Nove Akropole

GKZD: Put samuraja

GKZD: Put samuraja

Pojam samuraj, što u prijevodu znači pratitelj, nastaje u 9. stoljeću kada se profilira klasa ratnika

Zadarski ogranak Nove Akropole organizirao je večeras u Multimedijalnoj knjižnici predavanje na temu Put samuraja. Uz LCD projekciju, predavač iz Splita Marko Perutović upoznao je prisutne sa životom samuraja, ratničkom kastom feudalnog Japana.

Pojam samuraj, što u prijevodu znači pratitelj, nastaje u 9. stoljeću kada se profilira klasa ratnika no službeno samuraji se izdvajaju u 11. stoljeću od stražara carskog dvora i ratnika koje su unajmili klanovi da služe kao policija.

Japanski ratnici sljedili su put bushida, načina razmišljanja utkanog u japansku naciju. Bushido kod sačinjava 7 vrlina koje posjeduje svaki pravi samuraj, a to su: ispravnost (gi), hrabrost (yuu), dobrota (jin), ljubaznost (rei), istinoljubivost (makoto-shin), čast (yo) i odanost (chuu).

Većina samuraja su bili budističke ili šintoističke vjere te prihvaćali zen. Često su citirali Konfucija čije je mišljenje među ratnicima bilo iznimno cijenjeno.

Samuraji krajem 19. stoljeća gube moć. Kad je došao zakon o zabrani nošenja mačeva mnogi su se samuraji pobunili i okrenuli protiv cara. Car, koji je imao veću vatrenu moć, bez problema je porazio buntovne samuraje koji su uskoro prestali postojati. 

Reci što misliš!