Kultura

Putevima filmske legende

Winnetou Land - San o slobodi u Splitu

Winnetou Land - San o slobodi u Splitu

U potrazi za tragovima načina življenja Indijanaca, Winnetou Land ove je godine projekt nazvao "San o slobodi"

Do prije nekoliko dana na splitskom Zvončacu bilo je postavljeno Indijansko selo s raznim sadržajima namijenjenim građanima svih uzrasta.

Imali smo priliku biti sudionikom tog događanja te smo iz prve ruke mogli vidjeti i osjetiti što nam je Winnetou Land organizacija donijela i što nam želi poručiti.

Dok se još davne 1964. godine snimao film po djelu poznatog pisca Karla Maya o tada izmišljenom poglavici Winnetou koji je postao legenda ne samo u našim prostorima, već u cijelom svijetu, nitko nije ni maštao da će jednoga dana upravo Winnetou postati dio hrvatske kulturne i turističke ponude te da ćemo i mi učiti o toj predivnoj, ali uništenoj kulturi.

Film je snimljen na nekoliko lokacija u Hrvatskoj. Okolica Zadra (pogotovo NP Paklenica i Velebit) te Spilt prikazani su cijelome svijetu kao vrlo bogati krajolici koji imaju sve potrebno za snimanje velikog filmskog dostignuća. Da ne govorimo kako je film jedan od najgledanijih ikad te s velikim ponosom i danas Winnetou Land sa svojim zaštićenim brandom promovira ne samo kulturnu baštinu kao takvu, već jednostavan ali sam sebi dostojan način življenja prastanovnika Amerike.

Winnetou Land postoji i djeluje nekoliko godina, te smo ih mogli susretati do sada na području Nacionalnog parka Paklenica. Ove jeseni cilj im je bio upoznati građane Splita da se i na okolnim lokacijama snimao film.

Dana 14. listopada karavana je krenula iz različitih mjesta da bi se 15. listopada okupili na splitskom Zvončacu te prostrli selo koje je 16. listopada bilo otvoreno za posjetitelje.

Deseteročlana ekipa ubrzo je postavila selo koje je krasilo pet velikih šatora opremljenih indijanskim suvenirima, tri ponija te jedno ždrijebe, igrama za djecu kao što su bacanje lasa, luk i strijela, ispiranje zlata, te s vatrom u sredini oko koje se u večernjim satima sjedilo, pričalo i jelo grah pripremljen na meksički način.

U potrazi za tragovima načina življenja Indijanaca, Winnetou Land ove je godine projekt nazvao "San o slobodi". U želji da mlade generacije odgajamo u duhu prirode i koliko je ona važna danas kada uništavamo šume i životinje, koliko je važno da uzimamo koliko nam treba od Majke prirode, ne više, da širimo ljubav te da se međusobno poštujemo i pokušamo živjeti u skladu, bila je glavna poruka Winnetou Landa.

Iako je indijanskih plemena bilo više od dvjesto te su bila nastanjena diljem Amerike, sa svojim različitim običajima te načinu odijevanja i rituala, zajedničko im je bilo živjeti svoju slobodu.
Nažalost, dogodila se tragedija za čitav narod.

Davne 1854, Veliki bijeli poglavica iz Washingtona ponudio je Indijancima zamjenu zemlje na sjeverozapadu SAD-a (danas država Washington), a za uzvrat je obećao ostaviti im rezervate. Indijanski poglavica Seattle uputio je 1854. godine pismo američkome predsjedniku u Washington kao odgovor na ponudu da bijelci kupe indijansku zemlju. Donosimo citat iz pisma koje se smatra najtoplijim i najiskrenijim pismom ikad napisanim, te ono obilježava kraj stoljetnog načina življenja američkih Indijanaca i takozvana pobjeda bijelaca nad crvenim ljudima. Pismo ukratko otkriva bit i poruku Winnetou Land organizacije;

"Morate naučiti svoju djecu da je tlo pod njihovim stopama pepeo njihovih djedova. Tako da bi oni poštivali zemlju, recite vašoj djeci da je zemlja s nama u srodstvu. Učite vašu djecu kao što činimo mi s našom da je zemlja naša majka. Što god snađe nju, snaći će i sinove zemlje. Ako čovjek pljuje na tlo, pljuje na sebe samoga. To mi znamo: zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. To mi znamo."

 

Splitski Zvončac nije posljednje mjesto gdje su posjetitelji mogli uživati u blagodatima. Pod organizacijom Marina Lerge i njegovim vrijednim suradnicima, još je puno posla. Za mjesec dana karavana se seli u Pulu, gdje će također Indijanci doći u miru i kao što su u Splitu s gradolnačelnikom sklopili povelju mira, tako će i u Puli promovirati svoj način življenja te sklopiti povelju mira.

Projekt će dugo živjeti, isplanirana je cijela sljedeća godina, s vrlo zanimljivim sadržajima. U planu je i milenijska fotografija sačinjena od tisuću ljudi u obliku Winnetoua, gonjenje stoke preko Velebita u Liku, te izrada autohtone scenografije koju je u filmu projektirao Vladimir Tadej, te još mnoga druga iznenađenja čekaju nas sa Winnetou Landom i njegovom grupom.


Reci što misliš!