Kultura

GKZD književna večer

Književna večer u GKZD: 'Pjesmom i pričom do zvijezda'

Književna večer u GKZD: 'Pjesmom i pričom do zvijezda'

Ono što je svakako zanimljivo istaknuti jest to da je ovaj natječaj predstavio autore različitih generacija: od osnovne škole, pa sve do umirovljenika

'Pjesmom i pričom do zvijezda', naziv je jedne posebne književne večeri koja se u srijedu održala u Gradskoj knjižnici Zadar.

Kao jedna od čak 25 književnih aktivnosti u Mjesecu hrvatske knjige, ova je večer predstavila pobjednike natječaja na temu astronomije, uz slogan 'Svemir - na vama je da ga otkrijete'.

Natječaj je organiziran u dvije kategorije: djeca/mladi i odrasli. 63 pristigla rada ocijenilo je stručno povjerenstvo u sastavu: Goran Bujić, književni kritičar, te djelatnici Gradske knjižnice Zadar, Silvana Kuman i Vesna Karuza, dipl. knjižničarke i prof. hrvatskog jezika i književnosti.

Prigodnim riječima večer je otvorio mr. sc. Ivan Pehar, ravnatelj knjižnice, koji je izrazio svoje oduševljenje odazivom mladih. 'Dokle god pokušavate pisati, dotle će naš narod živjeti', zaključio je Pehar.

U ime GKZD Helena Novak predstavila je program Mjeseca hrvatske knjige, kao i suradnju s Astronomskim astronautičkim društvom Zadar u realizaciji tematskog bloka Astro-Zadar.

' Na natječaj smo se odlučili jer smatramo da svima treba dati priliku da se afirmiraju', kazala je Novak. Mnogi se ne usude slati svoje radove na renomirane književne natječaje u Hrvatskoj, a natječaj GKZD pružio je priliku svima, da se, simbolički rečeno, 'vinu do zvijezda'.

Javili su se i afirmirani pisci, kao i 'amateri', a žiri je iznenadio broj radova koji su pristigli van zadarskog područja, jer natječaj nije bio naglašeno najavljivan.

Goran Bujić, naš književni kritičar, kolumnist i urednik u Zadarskom listu, iznio je svoj dojam o književnosti u Zadru koju smatra relativno zapostavljenom u odnosu na druge umjetnosti.

'Ovaj natječaj na temu astronomije bio je zgodan jer okuplja filozofska i ontološka pitanja. Osobito me se dojmila pjesma 'Sve mir', za koju bih mogao reći da nudi konzistenciju onog što ovaj natječaj predstavlja.'

Natječaj nije propisao književni rod, a pristiglo je najviše poezije, što Bujić objašnjava činjenicom da je lakše pisati poeziju jer ona često služi kao vid psihološkog rasterećenja, a za prozu je potrebno sjesti i raditi.

Ono što je svakako zanimljivo istaknuti jest to da je ovaj natječaj predstavio autore različitih generacija: od osnovne škole, pa sve do umirovljenika.

Bujić je otkrio da su ga više fascinirali mladi, i to amateri, koji pišu iskreno, dok profesionalci često žele zvučati ozbiljno pa nerijetko ispadnu banalni.

Pjesmu 'Ah ti planeti' pročitao je Filip Vidović, učenik 4. razreda ošk B. Kašić, koji često razgovara s ukućanima u stihovima, o čemu je pisao i 'Večernji list'. 'Mjesec' je čitala Valentina Štambuk, učenica 1. razreda gimnazije J. Barakovića, koja je rekla da njezine pjesme nastaju u trenutku, te da planira objaviti zbirku. Učenica prvog razreda gimnazije J. Barakovića, Ana Majić, pjesmom 'Sve mir' pokazala je da na njezin pjesnički talent svakako treba računati.

U kategoriji 'odrasli' čuli smo Jelenu Dunatov, s pjesmom 'Na početku'. Iako piše od srednje škole, do sada nije objavljivala. Zanima je duhovna i socijalna tematika, pitanje smisla čovjeka, a ovaj natječaj pružio joj je veliku motivaciju.

Mile Klarić, inače dr. medicine, poeziju je obajvio u dvije zbirke, a njegova pjesma 'Do zvijezda je dalek put' osvojila je žiri ovog natječaja. Kao srednjoškolac objavljivao je u 'Poletu', a za njega poezija predstavlja osobit dar; začin života.

Prvu nagradu u kategoriji 'odrasli' osvojila je pjesma 'Kad je u Hvoru sunce bilo čorno' Rajke Anđelić Maslovarić, koja je pisala haiku, pjesme za djecu i dijalektalnu poeziju. Objavljivala je u časopisima i iza nje su tri pjesničke zbirke.

Pobjednici su nagrađeni knjigama i besplatnom godišnjom članarinom u knjižnici, a nakon sjajnog finala ovog natječaja, Ivan Pehar najavio je mogućnost da se natječaj obnovi i sljedeće godine.


Reci što misliš!