Kultura

Sporni rječnik

U Kaliforniji zabranili sporni rječnik

U Kaliforniji zabranili sporni rječnik

Zbog afere s rječnikom osnovan 'krizni komitet' koji će pregledati izdanje kako bi izdvojio potencijalno slikovite riječi i definicije

Spornu definiciju oralnog seksa jedno je dijete, na užas preneraženog roditelja, pročitalo u - desetom izdanju rječnika Merriam Webster.

To je izdanje korišteno u četvrtom i petom razredu (za djecu između devet i deset godina) u školama u kalifornijskom okrugu Menifee, a također je i službeni rječnik koji se koristi u natjecanjima u slovkanju (spelling bees).

U online verziji rječnika definicija termina glasi 'oralna stimulacija genitalija', a Merriam Webster rječnik na ovaj se način pridružio listi spornih i zabranjenih knjiga u Sjedinjenim Državama koja je, prema Američkoj Udruzi Knjižnica (ALA), kroz povijest uključivala naslove kao što su 'Lovac u žitu' J. D. Salingera (zbog jezika i seksualnih aluzija), 'Ubiti pticu rugalicu' Harpera Leeja (zbog riječi 'proklet' i 'kurva' te zbog 'psihološke štete pozitivnom integracijskom procesu'), '1984' Georgea Orwella (jer je 'pro-komunistički i sadrži eksplicitan seksualni sadržaj') te 'Uliks' Jamesa Joycea (razlog nepoznat).

Na listi 100 najčešće spornih knjiga od 1990. do 1999. nalazi se serija 'Goosebumps' R. L. Stinea, serija 'Harry Potter' J. K. Rowling, 'Carrie' Stephena Kinga, 'Američki psiho' Breta Eastona Ellisa, 'Vrli novi svijet' Aldousa Huxleya te 'Beloved' Toni Morrison.

Prema ALA, prošle su godine najviše prigovora primili naslovi Khaleda Hosseinija i Philipa Pullmana.

Zbog afere s rječnikom osnovan 'krizni komitet' koji će pregledati izdanje kako bi izdvojio potencijalno slikovite riječi i definicije.


Reci što misliš!