Kultura

Nema novaca

Našim dizajnerima, umjesto Hrvatske, pomaže Bosna

Našim dizajnerima, umjesto Hrvatske, pomaže Bosna

Tako se i u ovom slučaju još jednom ponovila poznata hrvatska priča s ruba pameti: iako je Centar za dizajn pri HGK osnovan upravo zbog "značaja dizajna u funkciji razvoja konkurentnog proizvoda", institucija nije u mogućnosti pomoći onima koji pomoć traže

Hrvatska gospodarska komora mladim dizajnerima koji će predstavljati Hrvatsku na prestižnom milanskom tjednu dizajna nije u mogućnosti pokriti niti 350 kuna troškova. Birokracija se tako još jednom pokazala preprekom u ostvarivanju dobrih ideja, piše Danas.hr .

Naime, na prestojećem Milan Design Weeku i Salone Internazionale del Mobile di Milano koji će se održati od 14. do 19. travnja Hrvatsku će, među 27 mladih dizajnera iz 27 zemalja svijeta, predstavljati Studio za industrijsko i grafičko oblikovanje 'Grupa'. Elle Decor izabrao je tročlani tim, kojeg čine dizajneri Tihana Gotovuša, Ivana Radovanović i Filip Despot, da Hrvatsku predstavljaju na međunarodnoj izložbi EDIDA 2010., unutar milanskog sajma namještaja.

Koliko su sajam i izložba važni, pokazuje i podatak da na sajmu (pokrenutom 1961. godine) izlaže više od 200 proizvođača i dizajnera namještaja, da ga posjećuje oko 80.000 ljudi, a prati više od tisuću novinara. Međutim, naši mladi i talentirani dizajneri za svoje izlaganje neće dobiti ni kunu pomoći od institucija hrvatske države, jer im je, kako kažu, budžet potrošen.

HGK ne može 'oprostiti' ni 350 kuna za dozvolu

Studio Grupa pokušala je troškove izlaganja u Milanu prvo sufinancirati preko Centra za dizajn pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Nakon što su izradili i predočili okvirni troškovnik (smještaj, prijevoz, dnevnice, tisak propagandnih materijala te snimanje i montaža obaveznog jednominutnog filma), direktor centra Luka Mjeda rekao je kako im, nažalost, Komora ne može pomoći.

Štoviše, HGK će im naplatiti i izdavanje ATA karneta, carinskog dokumenta koji se koristi za pojednostavljenje privremenog izvoza u stranu zemlju, a koji košta 350 kuna, iako im je na prvom razgovoru obećana barem pomoć u vidu tog dokumenta. Centar za poslovne informacije koji izdaje tu dozvolu nije, naime, odobrio oprost naplaćivanja karneta.

Pomoć stigla sa Korčule i iz Bosne

Kasnije obraćanje zagrebačkom Gradskom uredu za kulturu, pa ni Uredu gradonačelnika, nije urodilo plodom, jer nitko nema "raspoloživih sredstva za ovu namjenu". No, sredstva su, iako skromna, uspjeli naći u najnevjerojatnijim 'saveznicima': korčulanske općine Smokvica, Lumbarda i Vela Luka zajednički su im dale 3.100 kuna.

U pomoć je priskočio i Generalturist, pa i prijatelji koji su dizajnerima posudili kombi kojim su prevezli izložbene primjerke do Milana. Najveći trošak pokrila je bosanska tvrtka Artisan iz Tešnja, koja inače poslovno surađuje sa Studiom, te izradila prototipove namještaja za izlaganje.

Tako se i u ovom slučaju još jednom ponovila poznata hrvatska priča s ruba pameti: iako je Centar za dizajn pri HGK osnovan upravo zbog "značaja dizajna u funkciji razvoja konkurentnog proizvoda", institucija nije u mogućnosti pomoći onima koji pomoć traže. Mjeda objašnjava da Grupa nije članica Zajednice za industrijski dizajn koja okuplja 57 članova, te da se budžeti planiraju godinu dana unaprijed, zbog čega nisu mogli pomoći ni svom članu, dizajneru Filipu Gordonu Franku, koji će također izlagati u Milanu.

Priliku za ispravak ima Ministarstvo kulture, koje bi idući tjedan trebalo donijeti odluku o financiranju programa međunarodne kulturne suradnje za 2010. godinu, kao i Ministarstvo turizma, koje treba odlučiti o dodjeli bespovratnih sredstava manifestacijama i drugim promotivnim aktivnostima u funkciji razvoja turizma.


Reci što misliš!