Kultura

Izložba u MAS-u

Nestalne vizure Vrlićevih "Staklenih gradova"

Nestalne vizure Vrlićevih

'Presretan sam što su 'Stakleni gradovi' pronašli svoje mjesto u ovom jedinstvenom prostoru – ovaj je muzej dragulj, a iz Zadra ću otići s prekrasnim uspomenama', nije krio oduševljenje Vrlić

U suvremenom kiparstvu posljednjih desetljeća primjetan je zamah oblikovanja u staklu. Brojni umjetnici uz tradicionalne tehnike puhanja i lijevanja stakla pronalaze i svoje osobne pristupe za rad s njime, a među njima je i Anton Vrlić, koji se Zadranima predstavio izložbom 'Stakleni gradovi' u Muzeju antičkog stakla.

'Vrlić se dvadesetak godina intenzivno bavi tehničkim i oblikovnim mogućnostima stakla. Igra svjetla koju svojom transparentnošću omogućuju stakleni oblici nadahnula ga je za stvaranje jedinstvenog ciklusa 'Staklenih gradova', nastalih u protekle dvije godine', kazala je prilikom svečanog otvorenja Vesna Mažuran Subotić iz Gliptoteke HAZU u Zagrebu.

Igra oblika i svjetla u tri različita prostora čine Vrlićeve 'Staklene gradove', a izložio je i nekoliko zasebnih radova zanimljivih naziva: 'Janus - tamni i svijetli', 'Zvukovi u mrljama', 'Od mraka do svjetla', itd. Radeći vitraje za crkvu u Sinju, Vrlić se počeo baviti istraživanjem mogućnosti umjetničkog oblikovanja stakla, a o tehnikama rada s ovim jedinstvenim materijalom predaje na Likovnoj akademiji u Zagrebu.

Tri 'staklena grada' prostorno su zasebne cjeline, postavljene na transparentne plohe prekrivene kvarcnim pijeskom, odozdo osvijetljene svjetlom raznih boja. Tako su nastali Zeleni, Plavo-narančasto-žuti i Žuto-crveno-zeleni grad načinjeni od uspravnih staklenih kvadara različitih dimenzija, simboli suvremene arhitekture, koji su specifični jer svakom kretnjom promatrača mijenjaju vizuru.

'Vrlić za umjetnost oblikovanja stakla u Hrvatskoj predstavlja ono što su bili velikani rada u tom materijalu polovicom prošlog stoljeća. On stvara u jednom malom prostoru, svoj garaži, kao nekakvom alkemijskom laboratoriju i tako ostvaruje nove forme', dodala je Mažuran Subotić.

Pročelnik gradskog Upravnog odjela za kulturu i sport, Radovan Dunatov, čestitao je autoru i istaknuo kako su 'Stakleni gradovi' uistinu fascinantna izložba, te vrijedan dar našem gradu povodom nadolazećeg Dana Grada Zadra i blagdana Sv. Krševana.

Anton Vrlić rođen je 1957. godine u Splitu, a od završetka ALU u Zagrebu kontinuirano se bavi slikarstvom, povremeno grafikom, te proučavanjem stakla. Od 2007. radi kao docent na APU u Rijeci, a od 2009. postaje vanjski suradnik na ALU u Zagrebu, gdje vodi kolegij Tehnike i umjetnost stakla. Iza njega su brojne skupne i samostalne izložbe, te priznanja među kojima vrijedi spomenuti priznanje na izložbi 'The healing power of art' u New Yorku 2003. godine.

'Presretan sam što su 'Stakleni gradovi' pronašli svoje mjesto u ovom jedinstvenom prostoru - ovaj je muzej dragulj, a iz Zadra ću otići s prekrasnim uspomenama', nije krio oduševljenje Vrlić.

Nakon MAS-a, izložba će biti postavljena i u zagrebačkoj Gliptoteci, te Klovićevoj galeriji u Rijeci.


'Nemam mnogo iskustva s puhanim staklom, zato sam htio provjeriti što mogu ostvariti s majstorima u Muzeju antičkog stakla. Zaigrat ću se s tehnikama koje još nisam dovoljno istražio', otkrio nam je Vrlić, koji će u srijedu, 17. studenog, održati predavanje na temu 'Tehnike i umjetnost stakla' u velikoj dvorani u MAS-u od 19 sati. Također, Vrlić će održati radionicu 17. i 18. studenog u MAS-u, u vremenu od 9 do 12 sati, namijenjenu svima koji se žele upoznati s ovim specifičnim umjetničkim radom.

FOTOGALERIJA

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.