Kultura

Galerija Laudato i u Zadru

Galerija Laudato, ozračje bogate tradicije i ljepote sjedinjene u sakralnoj umjetnosti

Galerija Laudato, ozračje bogate tradicije i ljepote sjedinjene u sakralnoj umjetnosti

Laudato galerija mjesto je prezentacije likovnih djela koja svoje motive pronalaze u Bibliji

Sinoć je Laudato otvorio još jednu u nizu svojih galerija, ovoga puta u Zadru, u ulici don Ive Prodana 11. Galeriju je, u ime nadbiskupa mons. Želimira Puljića, otvorio i blagoslovio Don Milivoj, a okupljenima su se prigodnim govorima obratili i Ksenija Abramović, vlasnica galerija Laudato, te Stanko Špoljarić, kustos Umjetničkog paviljona u Zagrebu.

Glazbeni dio programa otvaranja upotpunili su zadarski 'miljenici' Klapa Intrade i Apostoli mira, katolička glazbena skupina iz Madžareva. Voditeljica programa bila je Ines Grbić.

Laudato galerija mjesto je prezentacije likovnih djela koja svoje motive pronalaze u Bibliji. Kršćanska ikonografija sadržajna je osnova slika i skulptura renomiranih hrvatskih umjetnika različitih generacija, a inspiraciju su pronašli u tekstovima Evanđelja. Takva koncepcija izdvaja Laudato  među izložbenim prostorima jer je promoviranje moderne i suvremene sakralne umjetnosti konstanta njezinog programa. Ona nastoji upoznati širu javnost s važnošću sakralne umjetnosti u životu suvremenog čovjeka.

U Laudatovoj ponudi su, osim slika, i reljefi, grafike, nakit, figurice, ..., unikatna sakralna djela koja u sebi nose obilježja hrvatskih gradova čime zaokružuju ponudu primijenjene sakralne umjetnosti. Laudato je otvoren za osmišljavanje novih umjetničkih izraza no paralelno0  s tim, uvažava kontekst, tradiciju i posebnost ideje.

Stanko Špoljarić, kustos Umjetničkog paviljona u Zagrebu , nam je poručio: 'Laudato je galerija koja se afirmirala jednim specifičnim programom suvremene umjetnosti i sakralnoga predznaka. Postoji u Zagrebu, Slavonskom Brodu, Šibeniku, a od sada i u Zadru.

Predstavlja autore koji su autentični te ovoj velikoj temi pristupaju vlastitim jezikom i stilistikom. S druge strane predstavlja i radove primjenjene umjetnosti, dragosti predmeta, ozračje tradicije i ljepote koje se spaja u ljepotu ovoga grada. 'Ono što je kustosu Špoljariću posebno drago je, kaže, to što se radi o plemenitoj umjetnosti koja je u svojoj povijesti bila dominantna, a danas dovedena na marginu, koja je pokazala da uvijek postoje oni autori koji prepoznaju bit biblijske inspiracije, grade djelo na poznatim temama na sebi svojstevn način.

Trenutni izlagači u galeriji su Josip Botteri Dini, Vasilije Jordan, Vladimir Blažanović, Zlatko Čular i mnogi drugi eminentni slikari kipar (koji će se s vremenom izmjenjivati). 'Bez obzira što je Zadar već iznimno bogat svojom kulturom, poviješću i vrednotama, zapazili smo da su hrvatski suveniri nedovoljno zastupljeni da bi kvalitetno prezentirali povijest grada Zadra. Laudato na taj način predstavlja doprinos u tome svemu. Ideja cijele naše priče je sakralna primjenjena umjetnost i kako je kvalitetno približiti suvremenom čovjeku', rekla nam je Ksenija Abramović, vlasnica galerija Laudato.

U ponudi galerije Laudato postoji i dio koji se odnosi na primjenjenu umjetnost. Ona kroz sakralne detalje i simbole Zadra, ali i ljepote cijele Hrvatske (anđeliće, brodiće i ljepotu Svetog Donata, Krševana, Marije, Šimuna,...) želi prezentirati razlilčite materijale i kvalitetom pokazati kako sakralna umjetnost zaista ima svoje mjesto i ljepotu pretočenu u unikatna djela hrvatskih umjetnika. Galerija okuplja otprilike 70 umjetnika i prodajnog je karaktera.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.