Projekt “Literature in Flux”
Završena književna plovidba Dunavom
Splitski dio ekipe književnog projekta "Literature in Flux", čiji je hrvatski dio prije nekoliko dana završio u Vukovaru, vratio se u Split.
Nju su činili pisci Nebojša Lujanović i Florin Lazarescu te Maja Vrančić i Edi Matić iz udruge "Kurs", prenosi Slobodna Dalmacija .
Iz Osijeka su došli pisci Ivana Šojat Kuči i Ludwig Ljudevit Bauer, a bivši splitski gosti Dejan Čančarević, Nicol Ljubić iz Srbije i Njemačke.
Riječ je o projektu plovidbe pisaca Dunavom iz Bugarske do Beča u kojem sudjeluje 60 pisaca iz 16 zemalja.
Riječnim kruzerom "MS Stadt Wien" doplovilo je desetak pisaca iz Bugarske, Turske, Njemačke, Makedonije, Austrije, Rumunjske i Slovenije.
Svi ti pisci u Vukovaru su sudjelovali na čitanjima, druženjima s publikom, poetskim večerima te raspravljali o stručnim temama, a Bauer je održao školu kreativnog pisanja za srednjoškolce i studente.
Kultura sjećanjaKako nam je kazao Edi Matić, čitanja su bila popraćena projekcijama s dvojezičnim prijevodima.
"Sve programe moderirao je Nebojša Lujanović, a odaziv publike u Vukovaru za predstavljanja autora i tematske debate ne možemo ocijeniti kao dobar. Ali i to je jedan od poticaja da se ovakvi programi održavaju što učestalije, da bismo ukazali na moguće suradnje, otvorenost prema drugim kulturama i izlazak iz vlastite kulturne hermetičnosti", zaključio je Edi Matić.
"Kako je jedan od glavnih fokusa programa - pregled i diskusija o europskim nacionalnim mitovima i kulturi sjećanja, Vukovar je najsimboličnija postaja ovog literarnog putovanja. Projekt održava kulturnu raznolikost i dat će važan doprinos uzajamnom razumijevanju među narodima te potaknuti nove prekogranične suradnje i razmjene ideja i znanja", rekla Maja Vrančić iz "Kursa".
Organizator cijelog putovanja koje završava nastupima u Beču u sklopu jesenskog literarnog festivala ‘Literature in Herbst' je njemačka mreža HALMA u suradnji s lokalnim partnerima.
Projekt financira Europska unija, a pod pokroviteljstvom hrvatskog, austrijskog, njemačkog, mađarskog, rumunjskog i slovačkog povjerenstva za UNESCO.
Vezane vijesti
-
-
Ove se godine, nakon sedam dodjela, Sajam oprostio od brončanih statua Kiklopa akademskog kipara i slikara Josipa Diminića
-
-
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.