Kultura

Split

Prva gimnazija održivog razvoja starta u Splitu

Prva gimnazija održivog razvoja starta u Splitu
Cropix

Nesumnjivo, i prigodom ovogodišnjih upisa u srednje škole, tražit će se mjesto više u gimnazijama, naročito u nekoj od javnih gimnazija u Splitu. Usprkos činjenici da su lani u šest splitskih javnih gimnazija imali odobreno čak 890 slobodnih mjesta u prvim razredima, sva su mjesta bila dupkom popunjena već u prvom upisnom krug, piše slobodnadalmacija

Klupa viška

Bila je, sjetimo se, i sva sila nesuđenih gimnazijalaca koji su, zbog koje trice ili četvorke (pa i manjka dodatnih bodova, koje su dobivali i na račun trivijalnih stvari), na koncu ostali "ispod crte". Većina ih je, nakon toga, upisivala strukovne škole, osim ako nisu imali iza sebe roditelje s debljim novčanicima, koji su im slabiji uspjeh u osmoljetkama nadomještali plaćanjem školarina u privatnim gimnazijama, gdje je bilo slobodnih mjesta i za one đake koji nisu bili superodlikaši.

Zbog svega toga, iznimno je dobra vijest da su Split i Dalmacija netom dobili novu javnu gimnaziju, u koju će se o trošku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta moći upisati 26 učenika. Riječ je o Gimnaziji održivog razvoja, jedinoj takvoj u Hrvatskoj, ujedno i jednoj od prvih tehničkih gimnazija uopće, kojoj je resorno Ministarstvo dalo zeleno svjetlo da počne eksperimentalno provoditi taj program.

Propulzivna škola

Taj gimnazijski program provodit će moderna i propulzivna Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju (bivša Graditeljska, obrtnička i grafička škola), koja se uvođenjem suvremenih zanimanja, od prilično nepopularne strukovne škole koju se nekad upisivali uglavnom dječaci sa slabijim ocjenama i malim ambicijima, prometnula u uglednu srednju školu koju upisuju ambiciozni učenici.

- To je budućnost. U našoj će gimnaziji učenici stjecati znanja ne samo za školu, nego i za život. Učit će, primjerice, čak i o poduzetništvu. Naš program Gimnazije održivog razvoja koncipiran je kao gimnazijski program u trajanju od četiri godine, nakon čega učenici obvezno polažu ispite državne mature. Gimnazija održivog razvoja pruža učenicima mogućnost stjecanja vrlo širokih općeobrazovnih znanja, kao i osnovnih tehničkih i stručnih znanja. Na taj se način omogućuje upis na sve visokoškolske ustanove, a posebice na tehničke fakultete - govori nam Ivan Kovačević, ravnatelj Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju.

Ljubitelji tehnike

Ističe kako je ova gimnazija idealna za đake koje zanima prirodoslovlje, tehnika i nove tehnologije. Učenici imaju priliku razvijati specifične interese i potencijale te se usmjeriti prema fakultetima koje planiraju pohađati, posebice na fakultete elektroenergetskog, strojarskog, kemijskotehnološkog, arhitektonskog i građevinskog usmjerenja.

- Tijekom svoga školovanja stjecat će znanja koja će im koristiti za polaganje državne mature, kvalitetnu pripremu za prijamne ispite na fakultetima, kao i predznanje za nastavak školovanja - ističe Kovačević, navodeći kako će maturanti ove gimnazije, čak i ako ne završe fakultet, imati specifična znanja koja će im omogućiti da budu konkurentni na tržištu rada.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.