Kultura

Bilosnić i Šipić

Tajna Apolonova Tronošca

Tajna Apolonova Tronošca

Ljuba na Ljubačkoj kosi kod Zadra igra ključnu ulogu na Mediteranu, što dalje upućuje na novu povijesnu valorizaciju zanemarenog hrvatskih prostora, obale, njenih luka i gradova, na čemu, i inače, ustrajavaju i inzistiraju Bilosnić i Šipić

Najnovija koautorska knjiga književnika Tomislava Marijana Bilosnića i znanstvenika Igora Šipića nosi naslov Tajna Apolonova tronošca. Knjiga je ovih dana objavljena u izdanju Naklade Bošković u Splitu. Riječ je o zbirci komentara (272 str.) koji se odnose na radove ove dvojice autora objavljene 2012. godine u knjizi Ahilej u virovima Vrtoloma.

Da podsjetimo, Šipić i Bilosnić na tragu Bilosnićevog četveroknjižja Troja, mitovi, legende i stvarnost (Nin u središtu mitskoga carstva, Caska dio Atlantide, Odisej sa zadarskih otoka, Polifem iz Manite peći), višegodišnjeg oživljavanja tisućljetnog ravnokotarskog prostora na kojemu je od prapovijesti cvala i razvijala se kultura i civilizacija koja je korespondirala s onom u Perziji, Egiptu,  Grčkoj i Rimu, te na tragu senzacionalnih otkrića glede trojanske toponimije, sada s argumentiranom planimetrijskom studijom i uspostavom geometrijske matrice sredozemnog prostora naspram geomorfologije obale i njenih geografskih objekata, ukazuju na mogućnost da naselja ovog prostora imaju daleko starije korijene od antičke misli, pače, pretpovjesne.

Ponukan Bilosnićevim povjesnicama dr. sc. Igor Šipić kreće zajedno s ovim autorom u nova provjeravanja vrela, tradicije, legendi i predaja, do uspostave konačne znanstvene spoznaje o ideji sustavnog rasporeda povijesnih gradova i njihovih suvremenih eponima primjenom planimetrijske metode. 

Ova je metoda dala izvrsne rezultate već pri ranijem Šipićevom ubiciranju rasporeda marijanskih svetišta, pa se i u koautorskim studijama  (Šipić - Bilosnić) pošlo od temeljne ideje povezanosti eponimskih gradova upućenih na ime aktualne Troje u Maloj Aziji, čime je u ovome slučaju povezana pozicija Ljubljane na Ljubačkoj kosi, kao jednog od ključnih središta Mediterana.

Naime, u knjizi Ahilej u virovima Vrtoloma ubiciran je prvi put Mut kao jedna od ključnih točaka projekcije, odnosno jugoistočni ugao velikog pariškog pravokutnika. U drugoj knjizi Tajna Apolonova tronošca dodatno je ukazano na pravac koji tu poziciju povezuje izravno s položajem Ararata, a onda, posredno, i Ljube i Visočice. Također, upozoreno je kako pravac Mut - Ararat može simbolizirati biblijsko putovanje Mojsija i Izlazak iz Egipta.

Dokazujući svoje tvrdnje na tragu potpuno novih spoznaja povijesti, Šipić i Bilosnić u svojim knjigama donose i zasebne karte (K01e - K05e) gdje sve ukazuje da u središtu njihove matematičke osnove stoje upravo temeljni geometrijski oblici u savršeno koordiniranim rasponima povijesnih naseobina i gradova, te geografskih objekata bitnih za kretanje obalama i prostorom Sredozemlja, gdje Ljuba na Ljubačkoj kosi kod Zadra igra ključnu ulogu, što dalje upućuje na novu povijesnu valorizaciju zanemarenog hrvatskih prostora, obale, njenih luka i gradova, na čemu, i inače, ustrajavaju i inzistiraju Bilosnić i Šipić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.