Kultura

U Ravnim kotarima

Međunarodni sveučilišni centar u Kuli Jankovića

Međunarodni sveučilišni centar u Kuli Jankovića
Zeljko Mrsic/PIXSELL

Sudionici okruglog stola Desničini susreti i Kula Stojana Jankovića: iskustva i razvojne mogućnosti, koji je održan u srijedu u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu, podržali su potrebu oživljavanja Međunarodnog sveučilišnog centra u Islamu Grčkom koji bi nastavio aktivnosti koje se godinama vode u Kuli Jankovića.

Centar je formalno osnovan i ima podršku Sveučilišta u Zagrebu i Filozofskog fakulteta u Zagrebu, te obitelji Desnica, ali ga treba podići na razinu Sveučilišta i dati mu snagu da može preuzeti bogatu mrežu aktivnosti koja se ondje razvila, kazala je prorektorica Sveučilišta u Zagrebu Melita Kovačević.

Trenutačno se provodi revitalizacija Kule Jankovića i područja Ravnih kotara kroz kulturne revalorizacije, izgradnje mira i poticanja društveno-gospodarskog razvoja, a financira se sredstvima EU.

Projekt provodi Centar za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s partnerskim organizacijama - Sveučilištem u Padovi, Centrom za mirovne studije, Društvom za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića - Mostovi, Srpskim kulturnim društvom Prosvjeta, Ministarstvom kulture - Konzervatorskim odjelom Zadar i Etnografskim muzejom u Beogradu.

Projekt prestaje za osam mjeseci, pa mora početi funkcionirati Međunarodni sveučilišni centar u Kuli Jankovića, rečeno je.

Voditelj projekta Drago Roksandić smatra da program Centra treba razvijati korak po korak, što pragmatičnije, te da aktivnosti u Centru traju tijekom cijele godine.

Prorektor Sveučilišta u Zagrebu Bojan Baletić kazao je da je Zagrebačko sveučilište sa 70 tisuća studenata, 28 fakulteta i 5500 istraživača sposobno biti partner Vladi i drugim subjektima u projektima regionalnog razvoja čija su sredstva potencijalno velika.

Uroš Desnica u ime Društva za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića - Mostovi predstavio je kulturno-povijesnu baštinu kule koju čini arhitektura, ličnosti, višestoljetni bogati arhivi, niz vrijednih zbirki i park kule i drugo, što je čini atraktivnom za različite svrhe.

Do sada je kula na ime različitih projekata privukla 780 tisuća eura, što za 200 tisuća eura premašuje visinu sredstava koja su utrošena u obnovu kule. Nakon ratnih razaranja, građevine su sanirane izvana, ali njihova unutrašnjost je popravljena tek djelomično, kazao je Desnica.

Dekan Filozofskog fakulteta u Zagrebu Damir Boras istaknuo je ulogu Fakulteta u povijesti Desničinih susreta, podržao razvoj Centar kazavši da je njegova ideja poticajna za interkulturne studije i izrazio nadu da će biti u funkciji razvoja Filozofskog fakulteta i područja Ravnih kotara.

Kula Stojana Jankovića u Islamu Grčkom, spomenik je kulture u posjedu nasljednika književnika Vladana Desnice (Zadar, 17. rujna 1905. - Zagreb, 4. ožujka 1967.). Sporazum o utemeljenju Međunarodnog sveučilišnog centra u kompleksu Kule Stojana Jankovića potpisan je 2009. godine između Sveučilišta u Zagrebu i vlasnika Kule.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.