Kultura

Korak po korak

Roman "Iskra", nova spisateljska avantura Nevena Orhela

Roman

Zagrebački liječnik i književnik Neven Orhel u svojoj se novoj književnoj avanturi, romanu "Iskra", vraća kriminalističkom žanru pričom u čijem je srcu tragičnost vukovarskih stradanja.

U romanu, upravo objavljenom u izdanju nakladnika Frakture, policijska inspektorica Mirna Burt istražuje sumnjivu smrt vukovarskog Srbina u srcu Zagreba tijekom Domovinskog rata.

"Na početku pisanja uopće nisam bio načisto kako priču završiti", kazao je Orhel u razgovoru za Hinu.

"Sve sam svoje knjige do sada krojio prema kraju priče: prvo sam se zainteresirao za temu, složio u glavi kraj, pa onda konstruirao sve ostalo. U 'Iskri' sam išao obratno: ideja o završetku rodila mi se negdje u pola romana i posve me zaokupila", pojasnio je.

Osim racionalne odluke da svoju junakinju kao istražiteljicu stavi u rješavanje jedne sumnjive smrti u tami vukovarske tragedije, sve ostalo išlo je "korak po korak", kazao je pisac. "Sada znam da je to bio vrlo neizvjestan put, prava spisateljska avantura", napomenuo je.

Za temu Domovinskog rata odlučio se nakon brojnih "lutanja" u svojim prethodnim romanima, osjetivši to i kao poziv i kao izazov. "Moji romani dobrim dijelom lutaju svijetom, od Amerike, preko Vijetnama, Italije, Njemačke, Kine. Rekao sam sebi, nakon posljednjeg 'lutanja', vrijeme je i želim to, želim napisati čisto hrvatski roman", kazao je pisac, napomenuvši da je tragičnost vukovarskih stradanja bila njegov "spisateljski izazov".

Radnja romana

Radnja romana počinje u studenome 1991. u Zagrebu zamračenom uzbunama i obavijenom zvukovima sirena, ubojstvom u jednoj vili na Šalati uglednog francuskog državljanina, podrijetlom Srbina iz Vukovara. U nedostatku ljudstva, glavni inspektor na slučaju angažira hrabru mladu inspektoricu, bivšu studenticu književnosti Mirnu Burt, koja se netom vratila s ratišta, a čiji je suprug liječnik ostao u vukovarskoj bolnici. Istovremeno se istražuje nestanak četverogodišnje djevojčice, a jedna od osumnjičenih upravo je mlada inspektorica.

"Lik Mirne Burt formirao se postupno kroz razvoj priče i nisam siguran da mogu točno reći da li je ona kao lik više utjecala na razvoj događaja ili su događaji više utjecali na oslikavanje njezine ličnosti", kazao je Orhel.

Napomenuo je da voli ženske likove koji odudaraju od stereotipa, a Mirnu je vidio kao pomalo "divlju" i neprilagođenu, nedovoljno socijaliziranu, ali i ranjivu. "Takav karakterni okvir dao mi je kao piscu priličnu slobodu oslikavanja, postupno se u romanu nadograđivala njezina osobnost", pojasnio je.

Slojeviti karakter glavne junakinje, vukovarska tragedija, sumnjiva smrt vukovarskog Srbina u srcu Zagreba te Mirnina briga za život njezinog dragog koji ranjen leži u vukovarskoj bolnici, čine kompleksan splet paralelno vođenih snažnih tema Orhelove nove knjige.

Rizičan pothvat

"Tek kada sam završio roman, shvatio sam koliko je tako konstruirana priča bila literarno rizičan pothvat", kazao je pisac. "Sve su to jake zasebne teme i malo nedostaje da i najveći majstor pera u takvim slučajevima 'sklizne' u banalnost ili pretjeranu patetičnost. Vrlo sam sretan ako sam u 'Iskri' to izbjegao", napomenuo je. Otkrio je da se naslov knjige odnosi na dijete, no nije želio ulaziti u detalje kako "ne bi oduzeli budućim čitateljima čar čitanja".

Ideja mu se rodila brzo, prirodno se uklopivši u žanr koji je Orhela proslavio prije više od trideset godina - njegov prvijenac "Uzbuna na odjelu za rak" (1983.), u kojemu se kroz kriminalističku priču bavi problematikom liječenja bolesnika oboljelih od raka, doživio je četiri domaća izdanja, te je preveden na slovački, češki i poljski jezik s ukupnom nakladom od 150 tisuća primjeraka. U Slovačkoj je po romanu snimljen i dvosezonski televizijski serijal.

"Ne volim 'dugo razmišljati', ideje mi se ne vuku dugo, već je to stvar moje unutrašnje odluke. Ako odlučim pisati, ideje brzo dođu. I ne otežem s pisanjem. Radim brzo i produktivno", kazao je.

Po zanimanju liječnik, Neven Orhel (1947.) još je napisao romane "Ponoćni susret" (1985.), "Ostavština" (1990.) i "Noćna pjesma" (2001.), te 2012. "A Touch of Cold " (Dodir hladnoće), objavljen na engleskom jeziku u SAD-u.

O svojem najnovijem romanu, svojim inspiracijama, idejama i spisateljskim interesima Orhel će govoriti na predstavljanju u utorak u Teatru Rugantino u Zagrebu, kroz razgovor koji će voditi glavni urednik Frakture Seid Serdarević.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.