Kultura

Duncan Campbell dobitnik nagrade Turner

Duncan Campbell dobitnik nagrade Turner

Irski video-umjetnik Duncan Campbell dobitnik je ovogodišnje nagrade Turner, jedne od najistaknutijih i najprestižnijih nagrada suvremene umjetnosti u Britaniji.

 

Konceptualnom umjetniku koji u svojim radovima oživljava rituale u kojima istražuje na koji način naša plemenska prošlost određuje našu budućnost, 25 tisuća funta vrijednu nagradu donijela je filmska instalacija "It for Others", napravljena za Škotski paviljon na prošlogodišnjem Venecijanskom bijenalu.

Žiri je njegov rad opisao kao "ambiciozno i složeno filmsko ostvarenje koje oplemenjuje opetovanim gledanjem". U obrazloženju nagrade na proglašenju u Tate Britainu u Londonu u ponedjeljak ističe se također divljenje ocjenjivačkog suda umjetnikovoj "izvanrednoj predanosti stvaranju djela koje govori o razvoju vrijednosti i smisla, korištenjem tematski aktualnog i dirljivog materijala".

"Nesumnjivo je riječ o ozbiljnom, dirljivom filmu s rigoroznim novinarskim pristupom, povremeno pomiješanim s čudnovatim formama", kazala je predsjednica sudačkog panela Penelope Curtis, ujedno direktorica muzeja Tate Britain.

Umjetnik kojemu je jedan od uzora Samuel Beckett u svojim radovima propituje formu dokumentarnog filma miješanjem arhivskih snimki i novih materijala.

Esej-film

U 54-minutnom dobitničkom "eseju-filmu", Campbell promišlja vrijednost umjetnosti kroz mučeništvo aktivista IRA-e, marksističku teoriju i antropomorfne posudice.

Primajući nagradu, Campbell je kazao kako ga je već i sama nominacija jako usrećila. "Izuzetno mi je stalo do mišljenja ljudi čine sudački žiri", kazao je.

"It for Others" spoj je neobične mješavine filmskoga materijala - afričke maske i drugi predmeti, prizori bočica parfema i paketića grickalica miješaju se sa snimkama plesne točke britanskog koreografa Michaela Clarka inspirirane Karlom Marksom u kojoj se izvođači, snimljeni odozgo, izvijaju u oblicima matematičkih jednadžbi. Rad je i svojevrsan odgovor na film "Les Statues Meurent Aussi" (I kipovi umiru) Chrisa Markera i Alaina Resnaisa iz 1953. o komodifikaciji afričke skulpture.

U užem krugu za prestižnu nagradu u području suvremene umjetnosti ove su godine još bili Kanađanka sa stalnom adresom u Glasgowu Ciara Phillips, kojoj je nominaciju za Turnera donijela samostalna izložba u galeriji The Showroom u Londonu, koju je za tu priliku pretvorila u tiskarsku radionicu; Welšanin James Richards, nominiran za film "Rosebud" napravljen kao doprinos izložbi "Enciklopedijska palača" 55. Bijenala u Veneciji, te britanski performer Tris Vonna-Michell, nominiran za solo izložbu "Postscript II" postavljenu u Berlinu i Bruxellesu.

Od 1984.

Utemeljena 1984., nagrada Turner dodjeljuje se svake godine britanskom vizualnom umjetniku mlađem od 50 godina za najbolju izložbu ili drugi oblik izvedbe svojeg djela u godini dana do travnja tekuće godine. Ime je dobila po engleskom slikaru J.M.W. Turneru. Nagradni fond u visini 40 tisuća funta dijeli se na četvero finalista tako da pobjednik dobiva 25 tisuća funta, a ostalo troje po pet tisuća funta.

Proglašenju prethodi izložba djela četiriju finalista nagrade u muzeju Tate Britain, čija je svrha u prvome redu predstavljanje nominiranih umjetnika široj publici, budući da se odluka žirija ne temelji na izložbi, već na djelima za koja su umjetnici nominirani.

Tijekom proteklih desetljeća nagrada Turner odigrala je značajnu ulogu u poticanju rasprave o vizualnoj umjetnosti kao umjetničkoj kategoriji, te rastu interesa javnosti za suvremenu britansku umjetnost. Među dosadašnjim su dobitnicima te prestižne nagrade Antony Gormley, Damien Hirst, Steve McQueen i Grayson Perry. Prošle je godine dodijeljena francuskoj video i multimedijalnoj umjetnici Laure Prouvost.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.