Kultura

Veliko slavlje

Salezijanci obilježavaju 200. obljetnicu rođenja svojeg utemeljitelja sv. Ivana don Bosca

Salezijanci obilježavaju 200. obljetnicu rođenja svojeg utemeljitelja sv. Ivana don Bosca

Hrvatska salezijanska provincija sv. Ivana don Bosca različitim događajima duhovnog sadržaja obilježava 200. obljetnicu rođenja tog sveca, svojeg utemeljitelja, a središnji događaj - svečano euharistijsko slavlje na njegov spomendan 31. siječnja u župi Marije Pomoćnice na zagrebačkoj Knežiji predvodi apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj nadbiskup mons. Alessandro D'Errico.

Sve župe u Hrvatskoj posvećene tom svecu, razmještene od sjevera do krajnjeg juga Domovine (Rijeka, Zadar, Zagreb, Sirač, Beli Manastir, Split i Dubrovnik), pripremale su se za tu veliku obljetnicu devetnicima i trodnevnicama, istaknuo je povjerenik za pastoral mladih i zvanja Hrvatske salezijanske provincije don Ivan Šibalić.

Uz ovogodišnju proslavu rođenja sv. Ivana don Bosca, uoči obljetnice, 30. siječnja u župi Marije Pomoćnice održano je bdijenje namijenjeno mladima s molitvama za obitelj i nova duhovna zvanja.

Sv. Ivan Bosco - učitelj i odgojitelj mladeži

Sv. Ivan Bosco rodio se 16. kolovoza 1815. u talijanskome mjestašcu Becchi u općini Castelnuovo d'Asti (danas Colle Don Bosco) u blizini Torina. Za svećenika je zaređen 5. lipnja 1841. Salezijansku družbu za odgojni rad s djecom i mladima, osobito najsiromašnijima, utemeljio je 1854. u Torinu pod geslom "Dobar kršćanin i pošten građanin". Sveta Stolica potvrdila je Salezijansku družbu 1874., a sam osnivač nazvao je svoje duhovne sinove salezijancijama po sv. ženevskom biskupu Franji Saleškome.

Don Bosco je u 73 godine života i 47 godina svećeništva osnovao apostolsku obitelj s četiri ogranka: salezijance, kćeri Marije Pomoćnice, salezijance suradnike i udrugu štovatelja Marije Pomoćnice. Izgradio je četiri velike crkve, utemeljio "Salezijanski vjesnik", časopis koji izlazi jedanput na mjesec, napisao stotinjak knjiga i knjižica, osnovao 72 salezijanske kuće, organizirao osam misijskih ekspedicija, iskazao se na diplomatskom polju posredovanjem između Svete Stolice i Kraljevine Italije. U neumornom radu trpio je napade, a preživio je i dva atentata - 1848. i 1852.

Umro je 31. siječnja 1888. u Torinu. Za njegova nasljednika izabran je don Mihovil Rua. Don Bosco je 1929. proglašen blaženim, a na Uskrs 1934. i svetim. Blagdan mu se slavi 31. siječnja. Sveti papa Ivan Pavao II. proglasio ga je 1988. ocem i učiteljem mladeži.

Salezijanci su danas organizirani u osam svjetskih regija i 89 provincija. Deveti don Boscov nasljednik, vrhovni poglavar Salezijanske družbe don Paskval Chavéz Villanueva predstavlja više od 15 tisuća salezijanaca (svećenika, salezijanaca - suradnika, kardinala i biskupa) u 132 države svijeta.

Prvi salezijanci u Hrvatsku stižu 6. listopada 1913. u Istru, točnije u Rovinj, kamo dolaze iz talijanskoga grada Verone gdje počinju raditi kroz oratorije kao temeljne ustanove za odgoj dječaka i mladića. Nakon Rovinja, salezijanci 1918. stižu u Rijeku kako bi i ondje otvorili svoje ustanove, a 1934. grade i crkvu posvećenu Mariji Pomoćnici.

U Zagreb prvi salezijanci stižu 1922. u Nadbiskupski konvikt u Vlaškoj ulici, a danas su najaktivniji u župi Marije Pomoćnice na Knežiji i u župi Duha Svetog na Jarunu.

Vitalnost don Boscova duha omogućila je salezijancima da se prilagode vremenskim i društveno-političkim zbivanjima i stvarnosti te da uvijek, s više ili manje uspjeha, pronađu kako živjeti i raditi na dobro mladih i naroda, ističe provincijal salezijanaca u Hrvatskoj don Pejo Orkić.

Zagreb je početkom školske godine 2014./2015. postao bogatiji za još jednu, Drugu katoličku osnovnu školu, ali prvu salezijansku. Škola, zasad s jednim razrednim odjelom, radi po programu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.