Jedna od najboljih i najutjecajnijih kineskih akrobatskih trupa
Proslava kineske Nove godine uz nastup akrobatske trupe Dalian
Kineska Nova godina, najsvečaniji blagdan u Kini koji simbolizira početak nove godine po kineskom lunarnom kalendaru i dolazak proljeća, obilježit će se u Hrvatskoj akrobatskim, opernim i plesno-scenskim nastupom Akrobatske trupe Dalian, počevši od Zagreba gdje će u subotu svoju nagrađivanu predstavu "Sretna kineska Nova godina" izvesti u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.
Jedna od najboljih i najutjecajnijih kineskih akrobatskih trupa i kazališnih produkcijskih kompanija, nakon Zagreba će gostovati još u riječkom Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca, 9. veljače, te dva dana kasnije u Poreču, u SRC "Veli Jože". Trupa, koja nosi ime grada iz kojeg dolazi, okuplja više od tristo vrhunskih akrobatskih umjetnika, a na hrvatskim nastupima bit će njih skoro četrdeset.
Glumci i akrobati izvest će petnaestak točaka, među kojima su piramida, balansiranje na stolici, Tibetanski ples, Cyr kotač, Vodeni meteori, žongliranje nogama s kišobranima, kineska točka na šipki, Pekinška opera, balansiranje na jednoj ruci, žongliranje nogama na odskočnoj dasci, mijenjanje lica, kontorcionizam (ljudi od gume), kineski obruči i Pas De Deux.
Ministarstvo kulture Kine uvrstilo je trupu Dalian među ključne promicatelje kineske kulture u inozemstvu, od osnutka 1951. nastupala je u više od šezdeset zemalja diljem svijeta, a svoj uspjeh potvrdili su s dvjestotinjak kineskih i međunarodnih nagrada. Među njihovim brojnim akrobatskim produkcijama ističu se četiri velike, "Orašar", "Bremenski svirači", "Zbogom moja konkubino" i "Magnolija - Ljubav svijeta".
Ravnatelj trupe je Qi Chunsheng, ugledni umjetnik i potpredsjednik Kineskog akrobatskog udruženja, nacionalne organizacije koja okuplja akrobatska udruženja i umjetnike iz svih regija i gradova, pružajući im usluge povezivanja, koordinacije i upravljanja.
Kineska Nova godina ili Blagdan proljeća slavi se u siječnju ili veljači, svake godine na drugi dan, a ova godina, koja je po kineskom horoskopu u znaku koze, počinje 18. veljače.
Organizatori proslave kineske Nove godine u Hrvatskoj su Kineska federacija književnih i umjetničkih krugova, Veleposlanstvo NR Kine u Republici Hrvatskoj te gradovi Zagreb, Rijeka i Poreč.
Vezane vijesti
-
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u petak je na pitanje o radnom vremenu hotela i ugostiteljstva u novogodišnjoj noći rekao da je na snazi odluka o radnom vremenu do ponoći, no nije posve zatvorio mogućnost izmjene te odluke.
-
U Rijeku je u subotu uplovio brod Xin Tian Jin kojim je iz Kine dopremljeno 13 kontejnera s 88 tona zaštitne opreme za nastavak napora na suzbijanju širenja epidemije koronavirusa, priopćeno je iz hrvatske Vlade.
-
Sporazum o suradnji u području turizma između Hrvatske i Kine potpisali su u srijedu ministar turizma Gari Cappelli i ministar kulture i turizma Narodne republike Kine Luo Shugang, a potpisivanju je prethodio bilateralni sastanak hrvatske i kineske delegacije.
-
Čelnici zemalja srednje i istočne Europe (CEEC) potrudit će se u subotu u Sofiji na sedmom summitu inicijative 16+1 proširiti i produbiti suradnju s Kinom
Izdvojeno
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.