Jedinstveno priznanje
Žuta zastava: nagrada za doprinos nenasilju na filmu Four River Film Festivala
Filmska revija mladeži i Four River Film Festival, koji počinju 23. lipnja i traju do 27. lipnja 2015. godine u Karlovcu, šesti put zaredom, dodjeljuju nagradu Žuta zastava.
Ovim se jedinstvenim priznanjem mladi filmaši u natjecateljskom programu pozivaju da svojim radovima daju doprinos nenasilju na filmu.
17 mladih autora i autorica iz Hrvatske i svijeta ove se godine bori za nagradu Žute zastave, koju će dobiti film koji svojom temom, pričom, protagonistima i kreativnim rješenjima najuspješnije i najuvjerljivije osuđuje nasilje kao društveno zlo, posebice među mladima.
O filmu s ovogodišnje Revije i Festivala koji na najbolji način doprinosi nenasilju kroz filmsko izražavanje odlučuje tročlani ocjenjivački sud sastavljen od troje darovitih i uspješnih srednjoškolaca. Njihov je zadatak proglasiti dobitnicu ili dobitnika nagrade Žuta zastava.
Prije dodjele nagrade Žuta zastava, o temi borbe protiv nasilja u društvu, i ovog lipnja u kontekstu nasilja na filmu, organizira se tradicionalna debata.
Riječ je o raspravi dvije skupine mladih koje će s različitih pozicija, iskustava i promišljanja, te uz iznošenje niza argumenata odgovoriti na središnje pitanje Trebaju li filmovi djece i mladih sadržavati prizore s verbalnim i fizičkim nasiljem?
Sučeljavanje mišljenja, primjera i argumenata mladih debatanata te stavovi odraslih sudionika debate iz javnog života olakšat će tročlanom ocjenjivačkom sudu u donošenju odluke o tome koji je film među prikazanim radovima zavrijedio nagradu Žuta zastava i - zašto.
Debatu će posljednjeg dana Revije i Festivala moći pratiti svi njihovi sudionici te će Karlovac i ove godine biti ne samo filmsko središte mladih nego i središte borbe protiv nasilja.
Prvi put u Karlovcu interaktivno predavanje Mediji i nasilje
Prvi put u Karlovcu u sklopu programa borbe protiv nasilja u društvu organizira se edukativno interaktivno predavanje 'Mediji i nasilje' koje prethodi debati i dodjeli nagrade Žuta zastava.
Predavanje se organizira u sklopu aktivnosti Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) i projekta Djeca medija.
Cilj predavanja je upoznati mlade s važnom temom iz područja medijskog odgoja - nasiljem u medijima. Sadržaj predavanja obuhvaća teorijski pregled najvažnijih pojmova, relevantne rezultate istraživanja iz Hrvatske i svijeta, niz primjera te pregled različitih vrsta nasilnih sadržaja u medijima.
Kroz predavanje se tematiziraju nasilje i njegova obilježja na televiziji, u igranom i animiranom filmu, oglasima, sportu, glazbi te na internetu. Uz obilježja nasilnih sadržaja u svim medijima, predavanje nudi i niz smjernica te savjeta za prepoznavanje i prevenciju štetnih utjecaja nasilnih medijskih sadržaja kao i savjete za odgovorno korištenje medija.
Predavanje je osmišljeno na način da kod mladih osvijesti važnost prepoznavanja dobrih i loših strana svih medija te važnost razvijanja kritičkog mišljenja prema medijskim sadržajima s kojima se svakodnevno susreću.
Uz filmove, predavanje, debatu i nagradu, i ovogodišnji će program u Karlovcu dati svoj važan doprinos borbi protiv nasilja u društvu.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U organizaciji Međunarodne dijabetičke federacije (Europe) i Andrása Kulje danas je u Europskom parlamentu u Bruxellesu održana konferencija „Preispitivanje zdravlja u EU-u za održivu budućnost“.
-
U izdanju Matice hrvatske Šopron, Društva Hrvati iz Koljnofa, Saveza Gradišćanskohrvatskih organizacija u Mađarskoj i Udruge 3000 godina Za dar iz Zadra, iz tiska je izišla spomenica 15- godina Međunarodnih književnih susreta u Koljnofu 2009.- 2023., koja je ovih dana promovirana u Koljnofu na 14. Međunarodnim književnim susretima Koljnof 2024.
-
Movember je postao globalno poznati pokret u mjesecu studenom, koji prepoznajemo po muškarcima koji puštaju brkove.
-
Želimir Periš, rođen 1975. Živi i stvara u Zadru. Magistar računarstva, u ulozi programera i programskog arhitekta, za Telum razvija napredne tehnološke servise koji milijunima korisnika dnevno poboljšavaju iskustvo korištenja interneta.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.