Kultura

39. sjednica Komiteta

UNESCO isključio nominaciju Dinarskog krša iz paketa projekata kojima daje podršku

UNESCO isključio nominaciju Dinarskog krša iz paketa projekata kojima daje podršku

Komitet za svjetsku baštinu UNESCO-a i službeno je isključio serijsku nominaciju Dinarskog krša iz paketa deset pilot projekata kojima UNESCO pomaže u pripremi zbog izostanka napretka među zemljama članicama, objavljeno je na mrežnim stranicama UN-ove organizacije za obrazovanje, znanost i kulturu.

 

  UNESCO je 2011. ustanovio deset pilot projekata u okviru svoga "upstream programa" s namjerom da podupre i olakša složene kandidature u kojima sudjeluje više zemalja

U odlukama 39. sjednice Komiteta, održane u Bonnu od 28. lipnja do 8. srpnja, stoji da Centar za svjetsku baštinu i njegova savjetodavna tijela kandidaturu Dinarskog krša neće više smatrati dijelom odabranih pilot projekata jer države članice nisu odgovorile na poziv UNESCO-a o nužnom napretku.

Komitet je u Bonnu odlučio da države potpisnice nastave projekt nominacije u vlastitoj režiji.

Ako zemlje članice budu išle samostalno u kanidiaturu, one će se od partnera pretvoriti u suparnike, što će bitno smanjiti mogućnosti zaštite njihova krša, upozorio je nadavno vodeći strčnjak za zaštitu krša pri UNESCO-u, novozelandski geograf Paul Williams.

Sredinom ožujka ove godine zemlje članice su dobile pismo direktora Centra Svjetske baštine Kishore Raoa, u kojem se ističe da se UNESCO zbog neaktivnosti članica povlači iz projekta zajedničke nominacije Dinarskog krša, odnosno pružanja tehničke podrške tom projektu, a sad je to potvrdio Komitet za svjetsku baštinu UNESCO.

Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Italija i Albanije nisu uspjele postići ni minimum suglasnosti, čak ni oblikovati tekst pisma zajedničkih namjera.

Administracije zemalja članica nisu, osim Slovenije, o tome valjano odgovorile na upite Hine.

Na istoj sjednici Komiteta afirmativno je ocijenjen trogodišnji pilot projekt podrške kandidaturi prirodne i kulturne baštine Ohrida vrijedan 1,7 milijuna eura, koji vode zajednički Makedonija i Albanija.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.