Kultura

NMZ

Naučite izraditi kraluš!

Naučite izraditi kraluš!

Kraluš, kraluž, pleteni kraluš, je raskošna ogrlica, dio svečane ženske tradicijske nošnje samoborskog kraja

U sklopu manifestacije „Dani Samobora u Narodnom muzeju Zadar", koja se realizira suradnjom Zagrebačke i Zadarske županije, a traje od srijede 24. veljače do nedjelje, 28. veljače, u prostorima Narodnog muzeja Zadar održat će se radionice izrade kraluša (jedan ciklus radionica u trajanju od 30 sati).

Kraluš, kraluž, pleteni kraluš, je raskošna ogrlica, dio svečane ženske tradicijske nošnje samoborskog kraja. Pod nazivom kraluš podrazumijeva se tri različite ogrlice: ogrlicu od jednog ili više nizova nanizanih koraljnih zrnaca, ogrlicu od zrnaca bilo koje vrste nanizanih u jedan ili više nizova te ogrlicu koja nastaje nizanjem zrnaca u obliku mreže skladnih boja i ornamenata, tzv. pleteni kraluš, pleteni kraluž. Kod pletenog kraluša su se zrnca u početku navodila na osam, deset ili dvanaest niti konjske dlake, a kasnije se staklena i plastična zrnca navode na plastične niti. Kraluš je vrlo značajan simbol ženinog identiteta od njene djevojačke dobi do starosti razlikujući se posebno kao kraluš za djevojku, koji ona počinje nositi od svoje petnaeste godine kada postaje djevojka za udaju, kraluš  za mladenku, mlađu i stariju udatu ženu. Žena u koroti nije nosila kraluš, a nakon korote nosila je skromniji tip kraluša.

Najljepše vrste kraluša nosile su se na najvažnije crkvene blagdane kada je i odjeća bila najsvečanija. To su Uskrs, Duhovi, Tijelovo, Velika Gospa, Mala Gospa i Božić. Samoborski muzej je od 2000. godine pokrenuo radionicu izrade kraluša koja se održava svake godine po dva puta u Samoborskom muzeju i ima svaki puta veliki broj polaznica. Voditeljica radionice je mr.sc. Lela Roćenović, viša kustosica, etnologinja, iz Samoborskog muzeja. Godine 2004. mr.sc. Lela Roćenović dobila je nagradu Milovan Gavazzi Hrvatskog etnološkog društva u kategoriji restauratorsko-konzervatorski rad za projekt Kraluš,kraluž, pleteni kraluš.

U Narodnom muzeju Zadar, u prostoru Galerije umjetnina, će se održati jedan ciklus radionica u trajanju od 30 sati tijekom pet dana (srijeda, četvrtak, petak, subota i nedjelja). Radionice vodi mr.sc. Lela Roćenović, viša kustosica, etnologinja, iz Samoborskog muzeja

O radionicama:

Vrijeme održavanja radionica:

-          Srijeda, četvrtak i petak (24., 25., i 26. 2. 2016.) od 15 do 19 sati 
Subota i nedjelja (27. i 28. 2. 2016.) od 8 do 18 sati

Vrijeme trajanja radionica: jedan ciklus radionica u trajanju od 30 sati

Mjesto održavanja radionica: Galerija umjetnina Narodnog muzeja Zadar, Medulićeva 2

Cijena sudjelovanja na radionici (po osobi): 50, 00 kn

Maksimalan broj sudionika na radionici: 18 osoba

Prijave za radionice se primaju najkasnije do utorka 23. veljače, 2016. godine

Prijaviti se možete na: e-mail adresu etnoloski.odjel@nmz.hr, broj telefona 023/211-198 ili osobno u Etnološki odjel NMZ-a na Narodnom trgu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.