Simbolična sedmica
Predstavljena zbirka pjesama Luke Paljetka "Sedmerokuti neba"
Nova zbirka pjesama akademika Luke Paljetka "Sedmerokuti neba" predstavljena je u srijedu na štandu Školske knjige na Interliberu na Zagrebačkom velesajmu.
O Paljetkovu pjesništvu govorili su urednica knjige Miroslava Vučić, akademik Tonko Maroević i autor Luko Paljetak koji je među ostalim i čitao svoje pjesme.
Maroević je istaknuo kako je Paljetak svoju novu zbirku ispjevao u sedmercima kao svojevrsni simbol svojemu sedamdesetljetnom životu.
"Nema dvojbe da je i mitska, simbolička snaga sedmice pritom odigrala nemimoilaznu ulogu", rekao je Maroević i dodao kako je možda još važnija odluka da se stvori pjesma koja se sama idealno zaokružuje.
Početni se stihovi opetuju na kraju pjesme, što pokazuje elasticitet Paljetkova pjesništva, napomenuo je Maroević, dodajući kako se u toj zbirci ne koristi rimama jer mu one ritmički nisu potrebne.
Po Maroevićevim riječima, sedmostišne minijature koje Paljetak nudi najsličnije su opsegom i intonacijom pjesničkim medaljonima i epigramima, premda bismo ih smjeli zvati i svojevrsnim antiepigramima.
Istaknuo je kako Paljetak svojom poezijom propituje formu, smisao i ljudski doživljaj.
Ocijenio je kako pjesnika ne sputava poetska forma, koje se drži, te da njegova forma uvećava naš poetski užitak.
Akademik Paljetak istaknuo je kako uvijek propituje ono što ne zna o sebi te je dodao kako su mu pjesme mala tijela nebeska njegova vlastitog kozmosa.
Knjigu pjesama "Sedmerokuti neba" objavila je Školska knjiga.
Akademik Luko Paljetak rodio se u Dubrovniku 1943. Autor je mnogih zbirki pjesama, knjiga za djecu, znanstvenih studija, članaka, eseja i antologija. Vrstan je prevoditelj s engleskoga, francuskoga i slovenskog jezika. Među ostalim, preveo je i neka od djela Chaucera, Shakespearea, Byrona, Wildea, Joycea i Prešerna. Mnoge od njegovih pjesama su uglazbljene i postale su nezaobilazni dio hrvatske glazbene kulture.
Vezane vijesti
-
Ispunjena dvorana na zagrebačkom Interliberu toplo je pozdravila predstavljanje knjiga UNESCO – Vodič kroz svjetsku baštinu i Ljubav oko svijeta, o kojima su govorili autori Petra Somek i Davor Rostuhar, suradnici već dvadesetak godina, a moderator je bio Hrvoje Dečak.
-
Nakladnik Školska knjiga predstavio je u nedjelju na Interliberu slikovnicu "Lijepa naša domovino", jedinstveno izdanje koje donosi prijevode hrvatske himne na pet svjetskih jezika, uz bogate ilustracije simbola nacionalne kulture i povijesti istaknute ilustratorice Marsele Hajdinjak.
-
„Hrvatska školska gramatika“ autorica Lane Hudeček i Milice Mihaljević predstavljena je u subotu na Interliberu na Zagrebačkom velesajmu. O Gramatici su govorili recenzent Ante Bežen, urednik Željko Jozić i autorice Lana Hudeček i Milica Mihaljević.
-
Nova elektronička knjiga "Jezik in fabula. Pisci o jeziku i stilu" u kojoj se nalaze odgovori istaknutih hrvatskih pisaca na pitanja o njihovom stilu pisanja, objavljena je netom na portalu stilistika.org.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.