tribina
Sa Zadrom u mislima - u spomen na 100. obljetnicu rođenja Ive Petriciolija
Nakon tribine u prostorijama izložbene dvorane Državnog arhiva u Zadru otvorena je izložba memorabilija, fotografija i dokumenata iz njegove bogate ostavštine!
Akademik Petricioli (čita se „petricioli“, a ne „petričoli“!, istaknuto je na tribini) bio je i arheolog, znanstvenik i pedagog iznimnog formata, koji je nakon završetka Klasične gimnazije u Splitu diplomirao i doktorirao u Zagrebu, gdje mu se nudila mogućnost građenja karijere.
Ipak, ljubav prema rodnom gradu je presudila te se on parobrodom iskrcao u tada razrušeni Zadar te odlučio u njemu provesti ostatak svog života.
Biranim riječima o njemu su na tribini govorili njegovi nekadašnji studenti, profesor u mirovini Pavuša Vežić, dr. sc. Sofija Sorić i izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota, djeca Mirna i Donat Petricioli, kao i rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, koji je istaknuo kako je Petricioli pridonio tome da se Zadrani imaju ponositi nečime što smatraju svojim identitetom, materijalnom i nematerijalnom kulturnom baštinom.
- Ono u čemu nam je on kao pripadnicima akademske zajednice i
danas uzor je doista jedno nesebično davanje i jedna
zaljubljenost u svoju profesiju. On nije bio profesor i
znanstvenik u radnom vremenu, nije samo otkrivao vidljive tragove
naše kulturne baštine, nego je bio graditelj jedne zadarske škole
povijesti umjetnosti, rekao je Faričić.
Istaknuo je i njegov izniman rad na dvjema starim kartama. Na
jednoj staroj pomorskoj karti detektirao je imena naselja na
Dugom otoku koja su današnjoj kartografiji nepoznata, a lokalni
stanovnici ih i dana koriste, što pokazuje koliko je bio upoznat
s tim prostorom.
- Zbog svega onoga što je dao našoj zajednici na polju znanosti, kulture, na polju nesebičnog dijeljenja svoga znanja sa svojim studentima, kolegicama i kolegama, doista je osoba koja može biti uzor i u današnjom trenutku. Neka nam on i drugi takovi znanstvenici budu svjetionici ne samo u polju znanosti, kulture i umjetnosti, nego i u tome što znači iskazivati nesebičnu ljubav prema svome kraju i ljudima koji ga nastanjuju, rekao je Faričić.
Pročelnica
Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac
istaknula je kako Petriciolijev rad nije poznavao granice
razdoblja i da se na jednak način i s jednakom količinom strasti
posvetio proučavanju predromaničke i romaničke umjetnosti i
umjetnosti 19. stoljeća Dalmacije, osobito Zadra.
- Danas, sto godina nakon njegovog rođenja, možemo upravo na njegovom primjeru ponoviti sami sebi što to interdisciplinarnost uistinu jest i jesmo li postavili sami sebi granice u znanstvenom radu ako se usmjerimo samo na jedno polje ili smo spremni prihvatiti izazov onako kako ga je Petricioli prihvatio, rekla je Bekavac.
Ravnateljica Znanstvene knjižnice Marijana Senkić-Klapan iznijela je gotovo nestvarne brojke o publikacijama koje je izdao ili u čijoj je izradi surađivao, nakon čega je o njegovom životu i radu u Zadru govorio Pavuša Vežić. Petricioli je rođen u drevnoj zadarskoj obitelji koja je teško podnosila godine kada je Zadar Rapalskim ugovorom potpao pod Italiju, i kada su ljudi s otoka gledali u grad koji se nalazi u drugoj državi. Pritisak za tadašnju inteligenciju je bio takav da je obitelj preselila u Preko kada su mu bile tri godine. U Splitu je pohađao Klasičnu gimnaziju koja mu je bila izvrsna podloga za obrazovanje u klasičnoj kulturi i jezicima te kasniji studij i doktorat-
- Vratio se u porušeni Zadar s pozivom da pomogne u obnovi grada i Arheološkog muzeja, koji je tada bio u crkvi sv. Donata. Od 1958. godine bio je na Odjelu za povijest umjetnosti, gdje je proveo svoj radni vijek. U svom znanstvenom radu jednaku je pažnju poklanjao važnijim spomenicima arhitekture, slikarstva, kiparstva i zlatarstva, a značajnu je ulogu imao u izradi urbanističkih planova pri obnovi grada.
Knjige
Prošlost Zadra 2 i 3, koje su objavljene u njegovom suautorstvu,
danas su zlatne poluge literature o povijesti Zadra, istaknuo je
Vežić.
Nakon tribine u prostorijama izložbene dvorane Državnog arhiva u Zadru otvorena je izložba memorabilija, fotografija i dokumenata iz njegove bogate ostavštine. Poseban naglasak stavljen je na njegov rad kao vrsnog fotografa i dokumentarista umjetnina, arhitekture i krajolika.
U popratnom programu Udruga turističkih vodiča Zadra "Donat"
organizira dva tematska vođenja: danas će u 17 sati obići crkvu
sv. Stošije na Puntamici (polazak s Obale kneza Domagoja ispred
restorana Niko), a u petak 2. svibnja „Male zadarske crkve“ na
Poluotoku.
Izdvojeno
-
Iako to vjerojatno više nikoga ne iznenađuje, znanstvenici su pronašli još dokaza koji ukazuju na to da bi mediteranski način života mogao biti ključan za zdraviji i dulji život.
-
Vlada je u petak donijela odluku kojom trgovcima uvodi obvezu svakodnevne objave ažuriranih cjenika na internetskim stranicama i to u datotekama pogodnim za automatsku obradu i usporedbu, kao i isticanja dodatne cijene artikala.
-
U subotu, 3. svibnja, u Starigradu će se održati tradicionalna proslava povodom blagdana sv. Jurja i Dana Općine Starigrad. Program, koji je prvotno bio planiran za 26. travnja, odgođen je zbog proglašenja Dana žalosti na dan pogreba pape Franje.
-
Temperatura mora je za mnoge životne procese u moru ključni okidač. O temperaturi mora u najvećoj mjeri ovisi riblji metabolizam čije je stanje za nas ribolovce iznimno važno jer u pozadini te priče leži intenzitet i količina hranjenja na svim nivoima, u svim dubinama i na kompletnoj površini našeg mora. A trenutno je more jako toplo i vrvi svom ribom pa tako i plavom, površinskom, koja tako uspješno privlači krupnije plave predatore.
Reci što misliš!