Događaji

ususret dodjeli

Tko su laureti Dana masline 2025.?

Tko su laureti Dana masline 2025.?

Nagrade laureatima će biti uručene u petak 25. travnja u sklopu svečanog otvaranja Dana masline.

Ocjenjivački sud 27. Međunarodne manifestacije Dani masline Zadar 2025. odabrao je  ovogodišnje dobitnike posebnih priznanja  koji su ih zaslužili svojim radom i djelovanjem na području maslinarstva i uljarstva.

Nagrade laureatima će biti uručene u petak  25. travnja  u sklopu svečanog otvaranja Dana masline.  

Obrazloženja 

Prof. dr. sc. DAVOR ROMIĆ  – Priznanje dr. Ante Medin  za znanstveni doprinos u maslinarstvu i uljarstvu

Prof. dr. sc. Davor Romić bio je zaposlen na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Zavodu za melioracije od diplomiranja  1982. godine. Magistarski rad i doktorska disertacija bavile su se temom kompleksnog uređenja vodnog režima tla i navodnjavanja, posebice u zaslanjenim uvjetima. U procesu napredovanja u znanstveno-nastavnim zvanjima prošao je sve faze do konačnog izbora u zvanje redovitog profesora u trajnom zvanju 2015. godine. 

Uz angažman u nastavi na svim razinama studija te bogato međunarodno iskustvo i specijalizacije iz gospodarenja vodom i primjeni novih tehnologija u poljoprivredi intenzivno je provodio znanstvena istraživanja koja su u najvećoj mjeri bila usmjerena na primjenu u praksi. Autor je više od 100 studija, projekata, elaborata od kojih su mnogi provedeni u praksi. Osmislio je i vodio strateške projekte od nacionalne važnosti, kao što je „Nacionalni projekt navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama u RH (2005.)” te Novelacija istog dokumenta (2021.), zatim „Utjecaj poljoprivrede na onečišćenje površinskih i podzemnih voda u RH (2014.), „Preispitivanje područja podložnih eutrofikaciji i područja ranjivih na nitrate“ (2022.), što su bili temeljni strateški dokumenti Vlada RH kao i dokumenti za donošenje Plana upravljanja vodama i izvještavanje Europske komisije.

Na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu je bio prodekan, predstojnik Zavoda za melioracije te dekan u dva mandata. Bio je član Senata i Rektorskog kolegija u širem sastavu Sveučilišta u Zagrebu te u mnogih povjerenstava Agronomskog fakulteta i Sveučilišta u Zagrebu. Obnašao je mnoge javne funkcije; bio je ministar poljoprivrede u 13. Vladi Republike Hrvatske, zastupnik u Hrvatskom saboru, predsjednik Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, član Nacionalnog vijeća za vode Hrvatskog sabora i član Odbora za poljoprivredu u više mandata. Dobitnik je mnogih priznanja između ostalih i nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za 2013. godinu za područje tehničkih znanosti za biotehnološka postignuća u području melioracija i gospodarenja vodom.

Autor je više od 200 znanstvenih radova, pet knjiga od kojih su tri sveučilišni udžbenici. Autor je i u deset priručnika za hidrotehničke melioracije, te drugo. Jedan je od najcitiranijih znanstvenika u Hrvatskoj u svom području znanstvenog djelovanja. Umirovljen je 2023. godine sa Sveučilišta u Zagrebu Agronomskog fakulteta te je nastavio s doprinosom znanosti i struci s djelomičnim radom iz mirovine na istoj instituciji na projektima kojih je voditelj, a kojima se iznalaze rješenja za aktualne probleme gospodarenja vodom u poljoprivredi u uvjetima sve izraženijih klimatskih promjena. I nakon umirovljenja vodi nacionalne te je i suradnik na međunarodnim znanstvenoistraživačkim projektima koji se između ostaloga bave gospodarenjem vodom u uzgoju maslina i vinove loze u priobalnom području Hrvatske. 

Zbog njegovog velikog doprinos  razvoju agronomske i srodnih struka u RH, a posebno u mediteranskom području dodjeljuje mu se Priznanje za znanstveni doprinos u maslinarstvu i uljarstvu.

VOJKO ŠKOPIĆ – Uzorni maslinar dobitnik Priznanja „Stanko Ožanić“ 

Uspješni otočni maslinar Vojko Škopić  rođen 1952.u mjestu Ugljan otok Ugljan. Nakon srednje škole u Zadru zapošljava se 1972.u tehničkoj službi Psihijatrijske bolnice Ugljan i tu radi do mirovine do 2013.g.

Kako je svoj radni vijek proveo u rodnom mjestu većinu slobodnog vremena posvetio je održavanju i uzgoju maslina

Pomaže roditeljima oko održavanja imanja, a 2003.g.osniva OPG i posvećuje se revitalizaciji starih maslina i u iste,  gdje su prevladavale Oblica,  Grambučela  i ostale domaće sorte cijepljenjem i unošenjem novih sorata Coratine, Leccina, Pendolina do egzotičnih  Koroneyki,  Chamlala i Picholen maroka radi prepoznatljivo ekstra djevičansko maslinovo ulje  „Vila Rustica“ za koje, na različitim manifestacijama,  dobija prestižne nagrade. Ima odličja iz Ugljana, Zadra, Vodica, Splita, Zagreba, Nadina, Sukošana pa i iz New Yorka, najvećeg svjetskog ocjenjivanja kvalitete maslinovih ulja. Uz svojih  90 u najmu ima  još 60 maslina. Pravodobno provodi sve agrotehničke mjere. Otkrio  je i kako  sačuvati  ekstra djevičansko maslinovo ulje od prerade do zadnjeg roka potrošnje. Svoja znanja rado prenosi svima,  a  posebno mlađim generacijama. Sretan je kad uspiju jer, kako kaže,  znači da se sjeme primilo. 

Za svoj doprinos razvoju  maslinarstva i uljarstva 2018. godine dobija Grb općine Preko,  Škopićevom  ekstra djevičanskom maslinovom ulju Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU dodjelilo je  oznaku Hrvatski otočni proizvod , a od sada Odlukom ocjenjivačkog suda Međunarodne manifestacije  Dani masline Zadar 2025. Škopićeve vitrine krasit će i Priznanje  Stanko Ožanić  uzornom maslinaru  Zadarske županije.  

JEROLIM BRATANOVIĆ  - Maslinarsko srce  za osobito postignuće u maslinarstvu i uljarstvu Zadarske županije 

Jerolim Bratanović rođen u Suhovarama kod Poličnika  12. veljače 1944. godine.  Vrijedan i marljiv maslinar koji obrađuje i brine o svojih 650 stabala maslina. Uvijek je spreman pomoći drugim maslinarima  savjetima, u berbi kao i u najtežem radu u maslinicima -  u rezidbi.

Jerolim Bratanović je bio sudionik Domovinskog rata u kojem je i ranjavan. Još uvijek sa gelerima u svom tijelu ne napušta svoje masline ni težak rad  u njima. Pomaže mu jedan od trojice sinova Ante dok je sin Josip u Kanadi otišao trbuhom za kruhom. Treći sin Ivica je invalid domovinskog rata vezan za invalidska kolica. 

Uza sve to i velike brige za svoju obitelj uvijek se odazove  na svaku akciju koju organizira Udruga maslinara općine Poličnik čiji  je član od samog osnutka udruge

Vrhunsku kvalitetu extra djevičanskog maslinovog ulja je dokazao na mnogim maslinarskim  manifestacijama. 

MATE PLASTIĆ – Maslinarska nada Zadarske županije

Za Matu Plastića, 15-godišnejg mladića iz Nadina, oni koji ga poznaju kažu da se ne zna je li bolji učenik ili maslinar i vinogradar.  Pohađa 2a razred Poljoprivredno-prehrambene škole Stanka Ožanića, smjer agroturistički tehničar. Kao najbolji učenik u svom razredu dobio je pohvalnicu za izvrstan uspjeh i uzorno vladanje. Njegov razrednik Filip Mandičić ,mag. ing. agro. kaže da je jedini problem  što Matu nije lako dobiti na telefon, jer nakon škole vrijeme provodi u obiteljskom vinogradu ili masliniku. Pomaže roditeljima Mariji i Denisu. Plastići u Nadinu na 4 hektara imaju 13.000 loza i na 20 hektara 5.000 stabala maslina. Otac Denis kaže kako Mate pomaže u svim poslovima  od rezidbe , frezanja, gnojidbe , navodnjavanja, zaštite i berbe. Omiljen je u školi pa je tako cijeli razred došao u berbu maslina.

Mate, nastavlja obiteljsku tradiciju jer i djed Ratko je bio uspješan poslovođa u nekadašnjem Poljorivrednom kombinatu PK Zadar. Na pitanje kako uspjeva uskladiti školske obveze odgovara: – Kad radiš, što voliš i voliš što radiš sve je  moguće, moto je Mate Plastića, maslinarske nade Zadarske županije. 

NEVEN PAVELKA – Zlatno pero za medijsku afirmaciju maslinarstva i uljarstva

Poznati zadarski novinar Neven Pavelka rođen je 8. studenoga 1966. godine. Nakon srednje škole na Sveučilištu u Zadru studira  hrvatski jezik i književnost. Novinarstvom se počinje baviti tijekom ratne 1991. godine kada postaje ratni izvjestitetelj za hrvatsku radijsku redakciju njemačke  medijske kuće WDR . Nakon rata kraće vrijeme honorarno radi za HRT redakciju Zadar. Također kao honorarac započinje raditi na tadašnjoj Gradskoj televiziji Zadar. Prvotno, kao urednik i voditelj, radi tri emisije među kojima i emisiju o kulturnim zbivanjima u gradu i za koju je dobio zahvalnicu tadašnjeg Ministarstva kulture RH. Stalni radni odnos zasniva kao novinar na Gradskoj televiziji, a 2006. prelazi u osnivački tim buduće VOX televizije koja je s emitiranjem započela 12. svibnja 2007. godine javljanjem uživo s Narodnog trga. 

Posebno su zapažene njegove emisije, politički magazin Fortunal i gospodarska emisija Aktualno u kojoj s vremenom  predavaju poljoprivredne teme.  Pavelka  prepoznaje važnost edukacije poljoprivrednika, posebno maslinara. Vještim odabirom sugovornika  povezuje znanost,  struku i praksu. Isto nastavlja i na današnjoj Diadora televiziji gdje u okviru jutarnjeg programa, u emisiji Pomalo ugošćava uzorne maslinare iz Zadarske županije, stručnjake iz Savjetodavne službe i profesore s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru. 

S novinarskim angažmanom Nevena Pavelke koincidira i prava maslinarska renesansa na području Zadarske županije, pokret koji traje... U međuvremenu je broj maslina udvostručen,  djeluje više od 50 uljara i dva certificirana panela za organoleptiku.  Maslinarska ulja s područja Zadarske županije su sve traženija.

Sve je više vrhunskih maslinara koji su upravo s našeg područja krenuli u osvajačke šampionske pohode na domaće, međunarodne i svijetske  manifestacije, primjerice u Tokiju, New Delhiju, Berlinu, Milanu i New Yorku gdje redovito osvajaju zlatna odličja. Ulaze u almanahe i svjetski vodič najboljih ekstra djevičanskih maslinovih ulja Flos Olei, a sve to u svojim emisjama prati Neven Pavelka  i zato zasluženo dobiva Zlatno pero  Dana masline za medijsku afirmaciju maslinartva iI uljarstva.

Reci što misliš!