#papa
Usprkos suprotnim savjetima liječnika, papa Franjo je radio do zadnjeg trena
Nakon više od pet tjedana provedenih u bolnici, liječnici su papi Franji savjetovali najmanje dva mjeseca odmora, no čelnik Katoličke crkve odlučio je raditi do samog kraja.
Na Uskrs, dan prije svoje smrti u 88. godini, Franjo je imao svoje prvo duže pojavljivanje u javnosti od veljače. Stigao je na Trg svetog Petra u bijelom papamobilu i pozdravio okupljene vjernike.
Papa se u nedjelju i po drugi put od 23. ožujka sastao s inozemnim čelnicima. U svojoj je rezidenciji kratko primio američkog predsjednika J. D. Vancea. „Sretan sam što sam ga jučer vidio iako je očito bio bolestan”, napisao je Vance na platformi X.
U nedjelju se s papom u pratnji obitelji kratko susreo i hrvatski premijer Andrej Plenković. „Bio je to kratak, ali duboko dirljiv trenutak – susret ispunjen blagošću, osmijehom i blagoslovom koji će ostati trajno urezani u sjećanju cijele moje obitelji kao dragocjeni dar u času oproštaja”, priopćio je Plenković u ponedjeljak.
Za nekoga tko se oporavljao nakon duge bolesti, Franjo je previše radio, piše Reuters.
Kardinal Michael Czerny, visoki dužnosnik Vatikana blizak Franji, rekao je: „Apsolutni odmor nije iscjeljenje”. „Balansirao je oporavak s dužnostima rimskog biskupa”, dodao je i naglasio da je papa bio predan svom vodstvu katolika.
Citirajući upute koje je Franjo često davao biskupima kako bi ostali bliski svojim vjernicima, Czerny je rekao: „Umro je s mirisom stada na sebi”.
Austen Ivereigh, Franjin biograf koji je s njime napisao knjigu 2020., kazao je da je Sveti Otac „pažljivo slušao savjete liječnika, no da mu je prioritet bila misija njegove prisutnosti”.
Franjo, nastavio je Ivereigh, bio je „majstor pravog trenutka”.
„Osigurao je da imamo papu za Uskrs i održao je svoju misiju prisutnosti do kraja”, rekao je biograf.
Vatikan još nije iznio detalje o uzroku papine smrti. Tijekom boravka u bolnici imao je nekoliko kriza pri disanju za koje su doktori kasnije rekli da su ga skoro ubile.
Kardinal Kevin Farrell, objavljujući smrt u ponedjeljak za vatikansku televiziju, rekao je samo da je papa umro u 7:35.
Od napuštanja bolnice Franjo je dobivao njegu medicinske sestre 24 sata, priopćio je Vatikan ranije. Preko noći je dobivao kisik, a ponekad i tijekom dana ako je to bilo potrebno.
U bolnici je neinvazivnim putem dobivao kisik preko maske. U svom posljednjem javnom nastupu u nedjelju Franjo je rekao samo par riječi pred oko 35 tisuća ljudi okupljenih na središnjem vatikanskom trgu.
U tradicionalnoj uskršnjoj poruci koju je pročitao njegov pomoćnik, papa je ponovio svoj redoviti poziv na primirje u Gazi i upozorio na teško humanitarno stanje u toj palestinskoj enklavi. Papa je pozvao i palestinski militantni pokret Hamas da oslobodi preostale izraelske taoce te je upozorio na „zabrinjavajuć” trend antisemitizma u svijetu.
Otac Gabriel Romanelli iz župe u Gazi koju je papa redovito zvao tijekom izraelske ofenzive, za Vatican News je rekao: "Papa nas je posljednji put zvao u subotu navečer, malo prije početka Uskrsnog bdjenja, dok smo molili krunicu. Rekao nam je da moli za nas, blagoslovio nas je i zahvalio nam je za naše molitve u njegovu korist."
Izdvojeno
-
Prolazak kroz duhovno buđenje je jedan od najzbunjujućih, najusamljenijih, najotuđujućih, ali i najljepših iskustava u životu. Duhovno buđenje označava početak vaše inicijacije na duhovnom putu. Bez duhovnog buđenja, idemo kroz život jureći prazninu novca, slave, moći i poštovanja, pokušavajući naći “sreću”.
-
Emocionalna šteta je mnogo gora od fizičkih povreda i ostavlja mnogo dublje tragove. Ničije riječi ne bi smjele utjecati na vaše ponašanje i emocije.
-
Rijeka Soča, dragulj europskih Alpa, sa svojom nestvarnom smaragdnom bojom vode s pravom nosi epitet jedne od najljepših rijeka na svijetu. Njen tok, dug 136 kilometara, započinje u srcu Julijskih Alpa u Sloveniji te vijuga kroz slikovite doline i klisure prije nego što se ulije u Jadransko more u Italiji. Soča nije samo rijeka; ona je simbol prirodne ljepote, bogate povijesti i neiscrpne inspiracije, mjesto gdje se netaknuta priroda i ljudska aktivnost susreću u harmoničnom zagrljaju
-
Europljani plaćaju različite cijene lijekova ovisno o zemlji u kojoj žive, ali u prosjeku troše znatno manje nego Amerikanci.
Reci što misliš!