tuna, sushi and wine 2025.
Što sve sprema chef Saša Began i kako će izgledati Gala u Arsenalu?
U petak pod festivalskim šatorom gost kuhar Saša Began, chef u vlastitom restoranu Labrax. Began će pripremati krokete od bakalara u panko mrvicama te kanelone s 'opasnim', ali i vrlo ukusnim plavim rakom.
Na festivalsku pozornicu na Trgu u petak će izaći grupa Retrodukcija.
U petak navečer, u 20 sati u klubu Arsenal počinje središnji događaj festivala - velika gala večera koja je zajednički izazov za više japanskih kuhara i nekolicine poznatih zadarskih chefova.
Dvoetažni klub idealan je za istodobno održavanju dvaju gastronomskih programa.
Na katu Arsenala odvijat će se služena večera zbog koje je u Zadar stigao japanski masterchef Akiyuki Nasu sa svojim kuharskim timom. Akinukijev tim, kao i nekoliko japanskih umjetnika, sudjeluje na festivalu nakon što mu je glavna 'osoba za vezu' između Zadra i Japana, Jelena Yamasaki, jedna od začetnica festivala sad već davne 2015. godine, objasnila o kakvom se projektu radi – povezivanju dvije daleke zemlje preko gastronomije i kulture.
Nasu je dobro upoznao dalmatinsku kuhinju preko davnog prijateljstva s jednim hrvatskim pomorcem.
Upoznali su slučajno u mladosti u Japanu i zauvijek ostali prijatelji. Puno je puta putovao u Hrvatsku i Dalmaciju upoznavajući mediteransku kuhinju. Masterchef Akinuki je sa suprugom Ryoko vlasnik restorana il Gastro Sara u Okinawi, u kojem spaja mediteranske namirnice i tradiciju s japanskom, a jedan poseban programski dio restorana nosi naziv Dalmatia in Okinawa Japan. U ponudi njegova restorana su i probrana hrvatska vina.
Na katu Arsenala masterchef Akinuki će sa svojim kuharima pripremiti večeru za 300 gostiju u pet sljedova u kojima će glavne namirnice biti tuna i brancin, naravni uzgojeni u ovdašnjim uzgajalištima. Iz menija izdvajamo juhu Picasso, koja je izvorni masterchefov recept i koja će biti dekorirana kao platno slavnog slikara. Glavno jelo bit će kombinacija tune marinirane u teriyaki umaku, brancina dimljenog na pari i škampa uz pastu od povrća.
Paralelna gastro priča odvijat će se u parteru Arsenala koji će postati velika banket sala za mnoštvo finger food jela. Japanski chef s hrvatskom adresom, inače processing manager Jadran tune, Nobuhito Okado pripremit će čak 1.540 sushi zalogaja i to one najpoznatije nigiri, hosomaki i uramaki sushije. Chef Okado će usto izvesti i Kaitai Show, atraktivno i ritualno rezanje velike tune.
Čak će četvoro zadarskih chefova pripremati svoja jela na
stolovima u parteru.
Ilirijina chefica Irena Žilić će sa svojom ekipom složiti stol s dalmatinskim ribljim jelima, a ujedno će i koordinirati ovim velikim kulinarskim projektom. Mladi zadarski chef restorana Karma, Bruno Kalmeta pripremit će carpaccio od lignje s ukiseljenim motarom, arancine od sipe punjene aromatiziranim sirom, te gravlax (izvorno nordijsko jelo slično carpacciu) od hame.
Chef Tomislav Karamarko sa stalnim angažmanom u Marikomercu iz svoje će kuhinje iznijeti žličnjake od tune u kremi od celera, mnoštvo kanapea s mariniranim kozicama te košarice od parmezana punjene ribljom salatom. Karamarko i Marikomerc sudjelovat će i u kuharskom programu u subotu i nedjelju pod festivalskim šatorom na Trgu Petra Zoranića.
Pripremat će toplu terinu od tune i kozica s bosiljkom.
Poznati zadarski profesor kuharstva i freelance chef Josip Vrsaljko u Arsenalu će pripremati sendvič od orade punjen s moussom od morskog ježinca, kozica i Jakobovih kapica, sashimi od sabljarke s koromačer i narančom te tunu u Escabeche sauru.
Cijena ulaznice za služenu večeru na katu Arsenala je 80 eura, a prodaju se putem Ilirijine centralne prodaje slanjem upita na email adresu: reservations@ilirijabiograd.com ili telefonski na broj 023 383 556.
Ulaznice za parter stoje 35 eura i također su dostupne su na stranici Ilirija Travel te na servisima Eventim i Entrio.
Izdvojeno
-
Svećenik George Donaghy progovorio o papi i pjevačici koja ga je dirnula. Novoizabrani papa Lav XIV., nasljednik pokojnog pape Franje, poznat je po mirnom ponašanju i smislu za humor, a sada se za BBC oglasio augustinski svećenik George Donaghy koji je papu Lava upoznao devedesetih godina u Južnoj Americi, a kasnije je živio blizu njega u Rimu.
-
Hrvatska trenutno ima više cijene nego u Španjolskoj i Grčkoj, koje su isto tako privlačne mediteranske destinacije.
-
Od idućeg tjedna očekuju nas nove cijene goriva. Eurosuper će poskupjeti dva eurocenta pa će nova cijena iznositi 1,41 euro po litri.
-
Komunalna tvrtka Otok Ugljan d.o.o., čiji je osnivač Općina Preko, izabrala je u postupku javne nabave izvođača radova na projektiranju i izgradnji pročišćivača otpadnih voda sustava Preko – Kali koji će se graditi u Sutomišćici.
Reci što misliš!