Događaji

odnosi turizma i zaštićenih područja

Nikola Bašić i Josip Faričić objavili zajednički zbornik

Nikola Bašić i Josip Faričić objavili zajednički zbornik
UNIZD

Objavljeno je suizdanje Sveučilišta u Zadru, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Javne ustanove Nacionalni park Kornati pod naslovom Turizam i zaštićena područja urednika Nikole Bašića i Josipa Faričića.

Turizam je kao kompleksni prostorni fenomen umnogome povezan sa zaštićenim područjima. To su ona područja koja su pod različitim kategorijama i režimima zaštite kojima bi se trebalo upravljati radi dugoročnog očuvanja prirode. Zaštićena područja često se percipiraju kao reprezentativni dijelovi prirodne baštine. Kao i drugi oblici baštine, riječ je o neprocjenjivim dragocjenostima koje su baštinjene, a to znači naslijeđene, bez obzira na razlike u obliku, prostornom obuhvatu i sastavnicama.

U kontekstu posvemašnje urbanizacije ta je prirodna baština kao cjelina svojevrsna civilizacijska okamina suodnosa čovjeka i prirode, stoga s pravom privlači mnoge posjetitelje, od onih koji uranjaju u esenciju prostora do onih koji joj nakratko navraćaju u namjeri prigodnog dodira popraćenog fotozapisom.

Mnogi su izazovi u moderiranju takvih aktivnosti, a unatoč zakonskoj regulativi i mnogim strategijama i planovima upravljanja, mnoga su pitanja otvorena, počevši od onih krucijalnih – od koga je i za koga potrebno neki dio prirode zaštititi i je li uopće priroda neki strogo omeđeni dio okoliša kojemu se sučelice postavlja čovjek koji je svojom izravnom i neizravnom prisutnošću s njom umnogome povezan. Stoga su česte raznovrsne praktične manifestacije i stranputice, pa i svojevrsni apsurdi: zaštićena područja privlačni su čimbenik koji pridonosi povećanju obujma ekonomskih i pratećih aktivnosti u turističkim regijama, a zatim u mnogim slučajevima intenzifikacija turističkog prometa pridonosi degradaciji, a u radikalnim primjerima i devastaciji zaštićenih područja.

U ovom zborniku radova razmatraju se teoretski odnosi turizma i zaštićenih područja, upućuje se na važnost edukacije i kontekstualizirane interpretacije prirodne baštine, na temelju različitih izvora podataka daje se prikaz motivacija turista za posjećivanjem zaštićenih područja, pregled pozitivnih i negativnih utjecaja turizma na prostor, na konkretnim primjerima detaljno su analizirane različite implikacije turizma u odabranim zaštićenim područjima u Republici Hrvatskoj, a dani su i prijedlozi inovativnih rješenja s ciljem održivog razvitka turizma u zaštićenim područjima.

Odabranim tekstovima odškrinuta su vrata sustavnim istraživanjima koja bi trebala pridonijeti sudioničkom inkluzivnom pristupu osmišljavanja optimalnog modela upravljanja turizma u zaštićenim područjima, a koji bi onda trebao donijeti balans između razvojnih potreba i potreba za zaštitom dragocjene prirodne baštine.

Zbornik radova se može kupiti u sveučilišnoj knjižari Citadeli te preko web shop-a, a dostupna je i u online izdanju preko platforme Morepress.

Reci što misliš!