Događaji

mentalno zdravlje

Psiholozi apeliraju na roditelje da pokušaju razumjeti svoju djecu i ne očekuju previše

Psiholozi apeliraju na roditelje da pokušaju razumjeti svoju djecu i ne očekuju previše

Razumiju li roditelji danas dovoljno svoju djecu? Imaju li od njih prevelika očekivanja? I znaju li što im djeca uopće rade na mobitelima? Nakon serije Adolescencija koja je mnogima otvorila oči - objavljeno je i veliko istraživanje o generaciji Z i zaključak - mladima je potrebna pomoć

Iako je odgojiteljica po struci, Emina koja je i sama majka, uvijek strepi, ali se i preispituje jer najlakše je, kaže, djetetu dati mobitel da se smiri umjesto da se roditelji bave djecom.

"Mi ne možemo djetetu reći da ne može imati mobitel, a vidi nas cijeli dan da smo na mobitelu. Dakle, to je nemoguće. Mi smo primjer, djeca nas ne slušaju možda uvijek, ali nas gledaju", istaknula je Emina.

Serija "Adolescencija" prikazuje priču o 13-godišnjaku kojem policija upada u kuću u zoru i uhićuje ga zbog optužbi da je ubio školarku. Ova priča dobro je otvorila oči roditeljima tinejdžera, ali i upozorila na sve lošije mentalno zdravlje djece. Psiholozi zato apeliraju na roditelje da pokušaju razumjeti svoju djecu i da ne očekuju previše.

Najnovije istraživanje donosi zabrinjavajuće podatke: 26 posto mladih pokazuje simptome anksioznosti, dok 36 posto ima simptome depresije. Također, 22 posto mladih smatra da im je potrebna pomoć, ali je još nisu zatražili.

"Svaka peta osoba u Hrvatskoj danas ima neki problem s mentalnim zdravljem. Ako govorimo o mladim odraslima, onda je taj broj puno, puno veći", istaknula je izvanredna profesorica Tea Vukušić Rukavina.

Više na net.hr

Reci što misliš!