informativno
Održana je svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Paga u prigodi Dana Grada Paga
U prigodi Dana Grada Paga u Kneževom dvoru u Pagu održana je svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Paga.
Na sjednici su, uz gradske vijećnike i predsjednicu Vijeća Jasnu Magaš i gradonačelnika Grada Paga Antu Fabijanića i gradske pročelnike, bili i uzvanici, Josip Bilaver, državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i kandidat HDZ-a za župana Zadarske županije, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića i zamjenik župana Zadarske županije Šime Vicković, zamjenica gradonačelnika Općine Carbonera Elisa Pietrobon sa suradnicima, predsjednik Gradskog vijeća Grada Novalje Matej Guščić, načelnik Općine Povljana Predrag Rukavina, načelnik Općine Kolan Šime Gligora, predstavnici sudske i crkvene vlasti, policije, ravnatelji i direktori gradskih i županijskih ustanova, predstavnici udruga i organizacija, gradonačelnik Grada Križevci Mario Martinović sa suradnicima.
Gradonačelnik Ane Fabijanić je u svojem govoru na sjednici
rekao:
“Poštovani i dragi gosti i svi nazočni, sretan sam što vas mogu
pozdraviti u ime svih žitelja našeg grada na svečanoj sjednici
Gradskog vijeća koja se održava povodom Dana grada Paga. Ove
godine ga obilježavamo 30. ožujka na dan kada je grad Pag 1244.
godine dobio Bulu Bele IV. i postao slobodni kraljevski grad. Kod
ovakvih prigoda obično ističemo grad Pag kao grad bogate
povijesne kulturne tradicije, grad svjetski poznate paške čipke
nematerijalne kulturne baštine zaštićene pri UNESCO-u, grad
bijelog zlata-paške soli i grad svjetski poznatog paškog sira.
Kako to obično svi radimo, u ovom kratkom obraćanju samo ću navesti ono što se radi u našem gradu kao i one projekte koji su u tijeku, a sve s ciljem poboljšanja uvjeta života za naše stanovnike. Grad Pag uskoro kreće u obnovu i revitalizaciju Magazina soli u sklopu projekta Arhipelag kulture koji predstavlja povijesni iskorak za Grad Pag u očuvanju bogate kulturne baštine i jačanju turističkog potencijala. Projekt je odobren u sklopu Poziva za dostavu prijava za predodabir unaprijed određenih prijavitelja projektnih prijedloga – ITP otoci razdoblje 2021-2027 Zadarske županije, a financira se bespovratnim sredstvima u iznosu od 85% ukupne investicije.
Za obnovu i revitalizaciju I., II. i III. Magazina soli 3.400.000,00 EUR bespovratnih sredstava. Grad Pag sudjeluje u projektu u iznosu 390.000,00 Eur. Predviđeno trajanje projekta je 36 mjeseci. Magazini soli će, nakon obnove, postati središnje mjesto okupljanja, kulturnog života grada, posvećeno očuvanju njegove povijesti i tradicije. Po završetku adaptacije svih Magazina, u suradnji s Ministarstvom kulture, Magazini soli bit će nominirani za UNESCO-ovu listu materijalne baštine. Nabrojat ću neke projekte koji su tijeku, a koji su financirani sa sredstvima iz EU fondova. Na našem Domu kulture radi se više od 4 godine – napravljeni su fasada, krov, strop, stolarija, pod, unutarnje uređenje, stolice, kino projektor sa platnom. Za sve ove radove dobivena su sredstva od 300.000 € dok je Grad Pag izdvojio 125.000 €.
Još jedan projekt koji je u tijeku je sortirnica otpada za što je grad Pag od Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije dobio 651.000 € dok je ukupna vrijednost projekta oko milijun i 800 tisuća €. Za novo groblje u Pagu je izrađena projektna dokumentacija, u tijeku je rješavanje imovinsko pravnih odnosa i legalizacija starog groblja za što je u gradskom proračunu osigurano 90.000 €.
Radi se i na ostalim grobljima u Šimunima, Gorici, Dinjiškoj i Vlašićima. Za gradsku rivu je izdana građevinska dozvola, a u pripremi je raspisivanje javnog natječaja. U proračunu Grada Paga osigurano je 637.000 € dok se ostatak od 6 milijuna € očekuje od Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Po pitanju komunalne infrastrukture valja reći da ja za južni dio otoka do sada dobiveno oko 6 milijuna € za rekonstrukciju cjevovoda Dinjiška – Miškovići i mjesnu mrežu Stara Vasa te za rekonstrukcije vodosprema Babelina Draga i Gradac.
Za geodetsku izmjeru iz fondova Europske unije osigurano je milijun € dok je iz proračuna Grada Paga osigurano 250.000 €.
Ministarstvo kulture i medija financira uređenje crkve Marijina Uznesenja s oko 260.000 €, zatim uređenje krova Benediktinskog samostana sv. Margarite s oko 30.000 € dok je Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova za uređenje prvog kata izložbenog prostora u Koludraškoj izdvojilo 40.000 €. U projektu Arhipelag kulture odobreno je 85.000 € za restauraciju povijesnog klavira u benediktinskom samostanu sv. Margarite.
Za kulu Skrivanat potpisani su ugovori s Ministarstvom kulture za izradu projektne dokumencije za što je dobiveno 25.000 €, a u planu je utrošiti 90.000 € od čega 70.000 € iz sredstava EU fondova Za srednju školu, za ovaj projekt koji je u tijeku iz proračuna Grada Paga planirano je izdvojiti milijun € dok će Zadarska županija osigurati dodatnih 800.000 €. Radovi bi trebali započeti do kraja godine. Potpisan je ugovor za uređenje kružnog toka kod hotela Pagus za što će Ministarstvo unutarnjih poslova izdvojiti 26.000 € te se uskoro očekuje početak radova.
Za izgradnju i uređenje Križnog puta u Starom Gradu i uređenje Liburnskih puteva osigurana su sredstva za početak radova u iznosu od 50.000 €. Također, u planu je asfaltiranje rive u Miškovićima, uređenje crkvi u Dinjiškoj, Vlašićima i Šimunima te uređenje stočarskih puteva u Dinjiškoj. U tijeku je i izrada projektne dokumentacije za dom umirovljenika.
Od ove godine uveden je besplatan vrtić za naše najmlađe za što Grad Pag na godišnjoj razini izdvaja 600.000 €. Grad Pag financira Javnu vatrogasnu postrojbu i Dobrovoljno vatrogasno društvo s oko 400.000 €. Također, možemo biti zadovoljni s prošlogodišnjim turističkim rezultatima jer smo ostvarili više od milijun noćenja te je ostvareno 1% noćenja više i 4% više dolazaka u odnosu na 2023. godinu.
Dragi naši gosti, Svjesni smo da završetak i uspješnost svih navedenih projekata najviše ovisi o nama samima, o našim odnosima, o onome koliko ćemo sebe dati i uložiti truda i snage u realizaciju naših planova, o našoj spremnosti na suradnju. Nadam se da ćemo svi zajedno nastaviti raditi kako bi nam svima bio ljepši i ugodniji život na našem otoku. I na kraju, čestitam svim našim Paškinjama i Pažanima Dan grada Paga, a ujedno zahvaljujem svima koji su svojom nazočnošću uveličali našu proslavu.”
Vezane vijesti
-
Prema inicijalnim podacima koje je Hrvatska turistička zajednica prikupila od hrvatskih zračnih luka, tijekom nadolazeće ljetne sezone letenja Hrvatska će biti povezana sa 122 inozemna grada.
-
Sudjelujte u pripremi za Cvjetnicu i Uskrs, najveći kršćanski blagdan. Kao i prethodnih godina, već tradicionalne radionice pletenja maslinovih grančicaodržat će se u Zadru.
-
U srijedu, 2. travnja, u sklopu Kino Zone u Providurovoj palači u Zadru, bit će prikazan film Hagazussa (2017.) – tematski uvod u nadolazeći festival koji će se održati 11. i 12. travnja u Sv. Filipu i Jakovu
-
Marina Vučković Sikirić prava je osoba za razgovor o samopouzdanju, motivaciji, disciplini, ženstvenosti, jačanju uma i tijela, zdravom pristupu životu i prije svega - posvećenosti !
Izdvojeno
-
Odigrano je 20. kolo 1. NL za juniore i kadete. Juniori Zadra izgubili su od Uskoka, dok su kadeti uspjeli svladati nezgodne Klišane
-
Neće biti drugog koncerta Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu, ali će u prodaju biti pušteno dodatnih 100 tisuća ulaznica
-
Otočnim otvorenim turnirom u stolnom tenisu koji će se održati u subotu, 26. travnja u Preku nastavljaju se aktivnosti STK Sveti Mihovil
-
Prema inicijalnim podacima koje je Hrvatska turistička zajednica prikupila od hrvatskih zračnih luka, tijekom nadolazeće ljetne sezone letenja Hrvatska će biti povezana sa 122 inozemna grada.
Reci što misliš!