Događaji

na burzi ih je 5000

Nakon uvođenja većih sigurnosnih mjera škole vape za čistačicama

Nakon uvođenja većih sigurnosnih mjera škole vape za čistačicama
Thinkstock

Nakon uvođenja većih sigurnosnih mjera škole vape za čistačicama, a na burzi ih je čak više od pet tisuća. No, škole ne mogu ih brzo zaposliti, jer sve usporava dobro poznata hrvatska birokracija.

S krpom i metlom i ruci o čistoći u Zagrebačkoj osnovnoj školi Rapska već osam godina brine spremačica Mira Anić. Opseg posla, tvrdi, s godinama se povećava, ali ne i broj novih kolegica.

“Teško je jer mi smo tu s malom djecom i mi moramo biti nasmiješeni, vedri, veseli bez obzira na posao i na sve drugo moraš biti psihički sabran, ne možeš biti nervozan”, rekla je Mira Anić, čistačica u Osnovnoj školi Rapska u Zagrebu, za RTL. 

Prije deset godina na 300 učenika imali su šest čistačica, a sada više od 500 o čistoći brine njih četiri. Da bi dobili novu radnu snagu škole, trebaju odobrenje Ministarstva. Ravnateljica tvrdi – dobivamo samo odbijenice.

“Od kad sam ja ravnateljica zadnjih šest godina, svakih par mjeseci šaljemo zahtjev za spremačicom, sada i za domarom.

Zadnji smo poslali nakon događaja u Prečkom to je čak bilo 31. 12 da smo slali. Svakako je sad na potezu Ministarstvo. Ono što je moje mišljenje je da ti ljudi moraju imati veće plaće i onda da taj posao bude primamljiviji”, kaže Diana Dujmović, ravnateljica Osnovne škole Rapska u Zagrebu.

Za čistačicu koja je već deset godina jedno od najtraženijih zanimanja u državi plaća je tek 700-tinjak eura.

“Ja sam rekla dok ide ide, a kad ne ide onda bolovanje jer drugačije ne mogu, ne možemo ni mi izdržati raditi mjesec dana bez spremačice, s time da ti još jedna ili dvije fale”, rekla je Ivana Tonković, čistačica u Osnovnoj školi Rapska u Zagrebu.

 

Iako ne otkrivaju broj, iz Ministarstva tvrde kako su zatrpani zahtjevima škola za odobrenjem zapošljavanja dodatnog tehničkog osoblja. “Kad se govori o odobravanju tehničkog osoblja razgovaramo o stotinama radnih mjesta što naravno permanentno i radimo. Uočili smo i mi u nekim situacijama kada se direktno primjenjivao državni pedagoški standard da su problemi mahom nastali u školama dvije smjene i te izračune ćemo naravno korigirati i to jest u tijeku”, kazao je Radovan Fuchs, ministar znanosti, obrazovanja i mladih.

U isto vrijeme na Zavodu za zapošljavanje od 93 tisuće nezaposlenih čak je pet tisuća čistačica. U prosjeku na taj se posao lani čekalo čak devet mjeseci. “Prosječno, ali mi trebamo gledati i malo kako se to zanimanje zapošljava. Negdje početkom godine, zamah je ožujak, travanj, svibanj, lipanj – turistička sezona, kako dolazi kraj godine ponovno smanjuje se opseg zapošljavanja i tako sve ovisi u kojem trenutku vi uđete u evidenciju”, rekla je Ivana Šimek, pomoćnica ravnatelja za Sektor za tržište rada i politike zapošljavanja HZZ-a.

 

Čistačice zagrebačke škole u svoju evidenciju volje bi upisati – nove kolegice. Zato za Ministarstvo imaju jasnu poruku: “Da zaposlene te žene koje čekaju za zaposlenje, a mi vapimo za radnicima. To bi bilo jedino rješenje”, napominje čistačica Mira.

Jer svaki posao u školi počinje s njima, no kad su u pitanju njihovi zahtjevi njih se – sjete zadnjih.


Reci što misliš!