Događaji

#info

Internetskom prijevarom oštećena za nekoliko tisuća eura

Internetskom prijevarom oštećena za nekoliko tisuća eura

Prevaranti od osoba traže instaliranje aplikacije koja omogućuju kontrolu nad vašim računalom ili mobitelom, nakon čega pristupe aplikaciji Internet ili mobilnog bankarstva i isplate novac s bankovnog računa

Policijski službenici Policijske postaje Biograd zaprimili su danas, 07. siječnja, prijavu 69-godišnjakinje da joj je s bankovnog računa na prijevaran način isplaćen novac.

Naime, nepoznata osoba putem telefonskog poziva oštećenu je dovela u zabludu obavještavajući je o određenoj zaradi koju joj želi isplatiti na račun, te je navela da na mobitel instalira aplikaciju koja služi za upravljanje uređajima na daljinu.

Putem te aplikacije nepoznata osoba je neovlašteno pristupila mobilnom uređaju i aplikacijama mobilnog bankarstva na mobitelu oštećene i isplatila oko 4 tisuće eura s njenog bankovnog računa.

Policijski službenici provode kriminalističko istraživanje u cilju pronalaska počinitelja.

Skrećemo pozornost na načine prevare i savjetujemo kako se zaštititi...

Kod prijevara oko ulaganja počinitelji najčešće žrtve kontaktiraju telefonski s različitih pozivnih brojeva, a često ih upute na lažne internet stranice za ulaganje koje djeluju legitimno.

Potom od osoba traže instaliranje aplikacije koja omogućuju kontrolu nad vašim računalom ili mobitelom, nakon čega pristupe aplikaciji Internet ili mobilnog bankarstva i isplate novac s bankovnog računa.

Nerijetko, i kada oštećena osoba shvati da je prevarena, obrati joj se drugi počinitelj i nudi priliku za povrat izgubljenog novca te traži nove uplate kako bi se dio novca vratio, što rezultira samo većim iznosom za koji će osoba biti prevarena.

Ako ne uspiju, javljaju se iz lažnog „ureda za porez“ te inzistiraju na daljnjim uplatama uz obrazloženje kako će nakon uplate „poreza“ uslijediti isplata navodno ostvarene dobiti, što se u pravilu nikada ne dogodi, već se opet u slučaju uplate povećava konačni iznos štete.

Stoga građanima, savjetujemo da se prije ulaganja dobro informiraju i zatraže nepristran financijski savjet stručne osobe, kao i da budu sumnjičavi kada se u ponudama obećava sigurna investicija i velika dobit.

Tijekom komunikacije potrebno je svakako izbjeći dostavljanje povjerljivih osobnih podataka, fotografija osobnih isprava, bankovnih kartica, slanje jednokratnih zaporka aplikacija internetskog bankarstva, kao i druge podatke vezane za autorizaciju bankovnih transakcija.

U slučaju bilo kakve sumnje na prijevaru obratite se policiji.
 


Reci što misliš!