Hgk zadar
Održana radionica o izazovima Plavoga gospodarstva u sklopu projekta BLUE ECOSYSTEM
BLUE ECOSYSTEM, ukupnog proračuna 2,9 milijuna EUR sufinanciran je sredstvima programa teritorijalne suradnje EU Interreg Euro-Med.
HGK- Županijska komora Zadar u sklopu provedbe Interreg Euro-Med projekta BLUE ECOSYSTEM, 17. prosinca u svojim je prostorijama organizirala hibridnu radionicu naziva „Oblikovanje budućnosti plavoga gospodarstva“. Ovo je prva takva radionica u projektu Europske unije BLUE ECOSYSTEM, sufinanciranog iz programa Interreg Euro-MED u kojem je HGK – Županijska komora Zadar partner. BLUE ECOSYSTEM usmjeren je na poticanje inovacija i održivosti u plavom gospodarstvu mediteranske regije, s posebnim naglaskom na suradnju različitih dionika.
Cilj radionice bio je pružiti jedinstvenu priliku za raspravu o praktičnim rješenjima koja odgovaraju na ključne izazove te otvaranje novih prilika u području plavog gospodarstva. Sudionici radionice imali su priliku saznati više o trenutnim trendovima i izazovima u plavom gospodarstvu kroz prezentacije stručnjaka i podijeliti vlastite stavove o toj temi, povezati se s dionicima iz različitih sektora plavog gospodarstva i razmijeniti iskustva te uspostaviti kontakte s partnerima iz projekta BLUE ECOSYSTEM iz sedam europskih zemalja, Italije, Francuske, Grčke, Portugala, Španjolske, Albanije, Cipra te istražiti mogućnosti suradnje na novim projektima Na radionici je prisustvovalo dvadeset sudionika, dok ih je četvero radionicu pratilo online putem MS Teams aplikacije. Svi sudionici radionice bili su predstavnici peterostruke spirale plavoga gospodarstva koju čine akademska zajednica, privatni sektor, vlada, organizacije civilnoga društva i prirodno okruženje, a koji su ključni dionici projekta BLUE ECOSYSTEM.
Okupljene je uime domaćina pozdravio predsjednik Županijske komore Zadar Denis Ikić istaknuvši da je Županijska komora Zadar s obzirom na značaj plavoga gospodarstva za Zadarsku županiju kao i njegov potencijal i potrebe za daljnjim razvojem, do sada sudjelovala u brojnim projektima sufinanciranim sredstvima Europske unije koji su bili usmjereni na jačanje istraživačkih i inovacijskih kapaciteta dionika u sektorima plavoga gospodarstva.
Voditeljica projekta u HGK – Županijskoj komori Zadar Maša Jurin predstavila je prisutnima projekt BLUE ECOSYSTEM te njegove protekle i buduće aktivnosti dok je Mateo Ivanac, voditelj Odjela za inovacijski sustav, Centra za inovacije i EU projekte HGK održao prezentaciju o izazovima i prilikama Plavoga održivog gospodarstva s naglaskom na pregled trenutnih trendova u pilot-regijama obuhvaćenim projektom. Nakon uvodnih izlaganja, sudionici su sudjelovati u grupnim radionicama na kojima su radili na prepoznavanju i definiranju ključnih i zajedničkom osmišljavanju inovativnih rješenja u tri tematska područja Održiva zaštita okoliša u turizmu, Razvoj pomorske i obalne infrastrukture i Sigurnost i upravljanje morskim resursima u akvakulturi i ribarstvu. Rezultati radionice bit će praktični koraci koji će pomoći ubrzanju održivih praksi i inovacija u plavom gospodarstvu.
Projekt BLUE ECOSYSTEM, ukupnog proračuna 2,9 milijuna EUR sufinanciran je sredstvima programa teritorijalne suradnje EU Interreg Euro-Med. Provedba projekta započela od 1. siječnja 2024. a trajat će do 30. rujna 2026. godine (33 mjeseca), a partneri su, osim HGK – Županijske komore Zadar, još devet institucija iz Italije, Francuske, Grčke, Portugala, Španjolske, Albanije i Cipra. Pridruženi partner HGK je Sveučilište u Zadru.
BLUE ECOSYSTEM bavi se izazovima različitih plavih održivih gospodarstava u nekoliko inovacijskih domena kao što su morski ekosustav i obalno područje, plave biotehnologije, morske obnovljive energije, ribarstvo i akvakultura, luke, brodogradnja, pomorska robotika, obalni i pomorski turizam. Projektne aktivnosti obuhvatit će uspostavu i testiranje inovacijskih laboratorija ko-kreacije za ubrzanje tranzicije prema konkurentnom, inovativnom, održivom i otpornom ekosustavu Plavog rasta u pilot regijama uz angažman svih dionika. Cilj je tih aktivnosti povećanje suradnje i kapaciteta dionika tzv. peterostruke spirale (quintuple helix), a to su: akademska zajednica; gospodarstvo, industrija, privatni sektor; vlada, politički sustav; organizacije civilnoga društva, informirana javnost; prirodno okruženje. Projektne aktivnosti u skladu su s aktivnim promicanjem pristupa peterostruke spirale Europske unije, prepoznajući održivi razvoj i inovacije kao važne razvojne prioritete u zemljama članicama. Program europske teritorijalne suradnje Interreg Euro-MED ima za cilj učiniti mediteransku regiju pametnijom (programski prioritet Smarter MED) i zelenijom te poboljšati interakciju među njenim dionicima.
Vezane vijesti
-
Muzej antičkog stakla u Zadru za sam kraj godine sa zadovoljstvom najavljuje novu izložbu „U sjeni valova: rimska nekropola u Caskoj“ koja će se otvoriti u petak, 20. prosinca u 12,00 sati u velikoj izložbenoj dvorani Muzeja.
-
U četvrtak 19. prosinca u 18 sati u Prirodoslovnom odjelu Narodnog muzeja Zadar otvara se izložba grupe autora „Kralješnjaci Jadrana – vrijeme promjena“.
-
Najavljujemo tradicionalni Koncert u došašću, u srijedu, 18. prosinca 2024. u 19 sati, u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru.
Izdvojeno
-
Prevencija je prvi stup Europskog plana za borbu protiv raka pa tako i prevencija HPV-a, uzročnika nekoliko vrsta raka kod ženskog i muškog spola, istaknuto je na šestom Europskom forumu o raku koji je na temu "Provedba održive budućnosti za skrb o raku", održan 4. prosinca u Bruxellesu.
-
Glazbena diva Zorica Kondža svojim je moćnim nastupom oduševila okupljene goste, koji su uživali u izvedbama najljepših domaćih i stranih hitova.
-
19. prosinca uz otvaranje izložbe "Kralješnjaci Jadrana - Vrijeme promjena" u organizaciji Narodnog muzeja Zadar organiziraju se i tri predavanja
-
Regenerativna poljoprivreda sve se više prepoznaje kao ključni alat u borbi protiv degradacije tla, klimatskih promjena i očuvanja ruralnih gospodarstava. Regenerativni sustavi pomažu zemljištu da zadržava vodu i hranjive tvari tijekom suša i ekstremnih vremenskih uvjeta.
Reci što misliš!