Događaji

DHMZ

Ravnatelj DHMZ-a prognozira ekstremno vruće ljeto: Čeka nas nastavak toplinskih valova

Ravnatelj DHMZ-a prognozira ekstremno vruće ljeto: Čeka nas nastavak toplinskih valova
Marko Dimić/PIXSELL

Ivan Güttler, ravnatelj DHMZ-a, u Dnevniku N1 televizije razgovarao je s našim Igorom Bobićem o prvom ovogodišnjem toplinskom valu i o tome što možemo očekivati u nastavku ljeta.

“Što se tiče visokih temperatura, vrhunac je danas, na nekoliko regija smo danas postavili narančasto upozorenje na opasne vremenske situacije. Današnji dan je obilježilo crveno upozorenje na istoku zbog grmljavinskog nevremena”, rekao je Güttler.

Nastavak toplinskih valova

Navodi da su posebno opasne situacije kada nakon nekoliko dana ili tjedana visokih temperatura na naše područje dođe hladna fronta s hladnim zrakom.

“Takav hladan zrak, kad je i vlažan, vrlo brzo se destabilizira i nastaju konvektivni oblaci. Takvi konvektivni oblaci mogu donijeti četiri problema: probleme s velikim količinama oborina, sa snažnim vjetrom, grmljavinskim nevremenom i s tučom”, naveo je Güttler.

Osvrnuo se i na oluju koja poharala Zagreb prošle godine. “Sve je više vodene pare u toplijoj atmosferi i ona je hrana za oblake i oluje koje bi nastali prirodnim putem. Ono što se dogodilo u Zagrebu i ostatku kontinentalne Hrvatske prošle godine se događalo i u prošlosti, ali očekujemo atmosferu s više energije i više vodene pare i da ćemo nažalost takve situacije imati i češće.”

Güttler ističe da nas čeka “nastavak toplinskih valova i toplije ljeto od prosjeka”.

Obrana od tuče

Osvrnuo se i na sustav obrane od tuče. “Kemijski reagens se unosi u atmosferu kako bi se pokušalo smanjiti tuču, ali istraživanja iz 70-ih u Italiji, Švicarskoj i SAD-u nisu utvrdila uspješnost te metode, nisu dala nekakvu podlogu da se koristi opetrativno u tim zemljama. Na istoku Europe napravljena je greška i ušla je u primjenu bez da je bila dovoljno testirana. Kao da netko mora piti lijek za visoki tlak koji nije prošao sve faze kliničkog testiranja.”

Komentirao je tuču koja je pogodika Ilok i uništila brojne vinograde i izazvala ogromnu štetu.

“Odgovorno tvrdim sa stručne strane – ova metoda djelovanja na tuču je nefunkcionalna, nepotrebna i postoje indikacije da može biti štetna u nekim ekstremnim situacijama. Mi je provodimo jer je takva zakonska obveza i nadamo se da će zakonodavac razmotriti neke druge metode”, ustvrdio je.

Na pitanje koje su to druge metode, Güttler odgovara: “Rakete, generatori i zrakoplovi uvijek unose istu kemikaliju. Kad pitate meteorologe, glavni način kako mi želimo zaštititi građane jesu što točnije i preciznije metode. Postoje mreže koje mogu neke kulture zaštititi.”


Reci što misliš!