Događaji

Demografski različitiji i mlađi grad

U Beču ponovno živi više od dva milijuna stanovnika

U Beču ponovno živi više od dva milijuna stanovnika

Beč je nakon više od stoljeća opet dvomilijunski grad. Nekada demografski stara austrijska je prijestolnica danas atraktivna, raznolika i otvorena europska metropola po mjeri čovjeka.

Prema preliminarnim podacima bečkog ureda za statistiku u austrijskom su glavnom gradu 1. listopada 2023. živjela dva milijuna stanovnika. Time je Beč nakon Berlina, Madrida, Rima i Pariza peti najveći grad u Europskoj uniji odnosno drugi najveći grad na njemačkom govornom području. Razvijajući se u europsku metropolu tijekom 19. stoljeća, austrijska je prijestolnica već 1910. brojala 2,08 milijuna stanovnika, najviše u povijesti grada. Ipak, tijekom 20. stoljeća grad je neprestano gubio stanovnike te ukazivao na demografsko starenje stanovništva. Godine 1988. Beč je imao najmanje stanovnika, svega 1,48 milijuna.

Unatoč negativnim prognozama iz 80-ih godina prošlog stoljeća na osnovi demografskog razvoja, broj stanovnika u Beču ponovno je počeo rasti. Početkom 21. stoljeća broj stanovnika godišnje se u prosjeku povećavao za oko 20.000 ljudi, pa je tako broj ukupnog stanovništva glavnog grada Austrije od 2020. porastao za 400.000. Negativni prirodni prirast u većem dijelom 20. stoljeća rezultirao je padom stanovništva te se on mogao kompenzirati samo odgovarajućim porastom imigracijskog stanovništva, kao što je bio slučaj s gastarbajterskom imigracijom s kraja 60-ih i početka 70-ih godina prošlog stoljeća. Od 2004. Beč opet ima pozitivan prirodni prirast što pridonosi ukupnom rastu broja stanovništva. Ipak, najveći dio rasta stanovništva Beča u posljednjim desetljećima može se pripisati imigraciji iz inozemstva.

Demografski različitiji i mlađi Beč

S oko 39 posto stanovništva rođenog u inozemstvu, Beč je uz Bruxelles jedan od najraznolikijih milijunskih gradova u Europskoj uniji. Osim što se imigracijom promijenila etnička struktura, ona je utjecala i na dobnu strukturu. Beč je tijekom 70-ih godina bio jedan od demografski najstarijih gradova u svijetu, da bi od 2015. naovamo uslijed priljeva imigranata u dobi od 18 do 30 godina Beč postao najmlađim gradom u Austriji. Beč se posljednjih desetljeća razvio iz demografski starog grada u atraktivnu, otvorenu i raznoliku europsku metropolu. Kako pokazuju mnoge svjetske ljestvice, Beč slovi za grad s najvišom kvalitetom života na svijetu. Neprestana ulaganja u područje obrazovanja, zdravlja, javnog prijevoza i skrbi čine ga gradom po mjeri čovjeka, a za pretpostaviti je kako će broj stanovnika i dalje rasti.

 


Reci što misliš!