večernji list
Znatno smanjen broj Slavonaca koji rade sezonski na moru
Radnici iz Slavonije godinama su bili “zaštitni znak” svake sezone na Jadranu, no tome je, čini se, došao kraj, piše u srijedu Večernji list
Da je riječ o znatnom padu broja sezonskih radnika s istoka Hrvatske, pokazuje statistika osječke Područne službe Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) koja je bila (po)najveći bazen iz kojega se crpila sezonska radna snaga za Jadran.
U prvih sedam mjeseci ove godine oko 1100 osoba iz Osječko-baranjske županije zaposlilo se na sezonskim poslovima na moru. U odnosu na isto razdoblje 2019., bilježi se pad jer su tada bile zaposlene 1823 osobe. Brojke su bile još niže protekle dvije sezone, no riječ je o prvim pandemijskim godinama, koje se ne može uspoređivati.
Rukovoditeljica u Odjelu za tržište rada osječkog HZZ-a Ankica Vučković zaključuje da je zanimanje za migracije u jadranske hotele manje jer postoji sve veća potreba poslodavaca u Osječko-baranjskoj županiji pa je nezaposlenima dostupna ponuda rada u njihovoj županiji kroz cjelogodišnje zapošljavanje.
Upravo je jačanje kontinentalnog turizma jedan od razloga zašto je manje Slavonaca na jadranskoj obali. No, nije i jedini.
Ekonomski analitičar Damir Novotny smatra da postoje tri aspekta tog smanjivanja. Prije svega, troškovi u sezoni vrlo su visoki; ako im poslodavac ne osigura smještaj, radnici tamo jednostavno ne mogu preživjeti.
"Naši ljudi iz Slavonije, usto, nisu spremni živjeti u kontejnerima ili sličnome, što su im poslodavci na moru namijenili. Drugo, plaće na našoj obali niže su od onih koje mogu ostvariti u, recimo, Austriji, Njemačkoj i Švicarskoj, koja se otvorila našim radnicima i apsorbirala puno radne snage. Kvalitetniji kadar, koji govori jezike, vrlo se lako mogao dobro zaposliti u spomenutim srednjoeuropskim zemljama, posebice u 'boomu' nakon pandemije. Velika je potražnja za ugostiteljskim i turističkim uslugama u tim zemljama pa se i radna snaga iz Slavonije mobilizirala više prema tim zemljama nego prema Dalmaciji", kaže Novotny.
Dodaje da se ne smije zanemariti ni domaća komponenta, odnosno porast broja malih OPG-ova i obiteljskih turističkih smještajnih kapaciteta koji je vidljiv u cijelom Podunavlju, od Baranje do Iloka, piše novinarka Večernjeg lista Suzana Lepan-Štefančić.
Vezane vijesti
-
U posljednja 24 sata zabilježen je 591 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4.121
-
HGSS Stanica Novska je, u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Petrinje, u petak, 02. rujna 2022.g. u Prnjavoru Ćuntičkom kod Petrinje predstavila novi turističko planinarski zemljovid „Hrastovička gora“
-
U posljednja 24 sata zabilježen je 501 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 5.951
-
Sve je više automata u kojma se prodaje hrana, a nakon što su proveli fiskalizaciju, njihovi vlasnici sada su spremni i za uvođenje eura, piše u nedjelju Večernji list
Izdvojeno
-
Dragonboat ekipa je neumorna. Predstavile su se u svojim novim i prvim dresovima u kojima će se natjecati i ponosno pokazati zadarski duh i druga vidljiva obilježja!
-
Lučka kapetanija Pula izvijestila je Nacionalnu središnjicu za usklađivanje traganja i spašavanja na moru u Rijeci (MRCC Rijeka) te Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture o tijeku očevida o uzrocima nesreće putničkog broda, koji je teško oštećen i djelomično potonuo na vezu, na otoku Veli Brijun.
-
Zajednici tehničke kulture Zadarske županije prijavom na poziv "Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a" odobreno je sufinanciranje projekta „Kreativna škola STEM-a“ iz Europskog socijalnog fonda.
-
Turistička zajednica grada Biograda na Moru sudjeluje u Projektu poticanja razvoja održivog razvoja turizma Hrvatske turističke zajednice 'Hrvatska prirodno tvoja' – 'Croatia naturally yours' pa će se tako posaditi 10 sadnica s oznakom održivosti hrvatskog turizma.
Reci što misliš!