15. veljače
Nacionalni dan djeteta oboljelog od maligne bolesti: Najčešća dijagnoza je leukemija
U Hrvatskoj se 15. veljače obilježava Međunarodni i Nacionalni dan djeteta oboljelog od maligne bolesti, a prema podacima Registra za rak u 2019. od raka je oboljelo 149-ero djece u dobi do 19 godina, najčešće bolesti su leukemije, limfomi te maligni tumori mozga i leđne moždine
Podaci iz Registra pokazuju da je od malignih bolesti 2019. oboljelo 92-oje djece do 14 godina (55 dječaka i 37 djevojčica) dok je u ukupnoj brojci od 149 oboljelih bio je 81 dječak i 68 djevojčica, podaci su Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Najviše djece oboljelo je od leukemije (34 posto) a slijede limfomi (19 posto) te maligni tumori mozga i leđne moždine (9 posto).
Nacionalni dan djece oboljele od malignih bolesti obilježava se od 2006. temeljem odluke Hrvatskog sabora, a cilj je podići svijest o zloćudnim bolestima kod djece te pružiti podršku njima i njihovim obiteljima.
Prema posljednjim podacima, u 2020. je od malignih bolesti umrlo 10-ero djece (7 dječaka i 3 djevojčice) u dobi od 0-14 godina, odnosno njih 18-ero (13 dječaka i 5 djevojčica) u dobi do 19 godina.
U proteklih 10 godina prosječno je godišnje u Hrvatskoj od raka obolijevalo 103-oje djece do 14 godina a umiralo njih 19. Kad se uzme u obzir dob do 19 godina godišnje je obolijevalo 158-ero a od posljedica bolesti umiralo 29-ero djece.
Među novodijagnosticiranima u 2019. najviše oboljelih bilo je u dobi od 15-19 godina (57) te onih do 4. godine života (43).
Stručnjaci ističu kako je kod liječenja malignih bolesti teško govoriti o izlječenju već se uobičajeno govori o petogodišnjem preživljenju kao mjeri izlječenja.
Podaci iz velikog svjetskog opservacijskog istraživanja CONCORD-3, objavljenog u časopisu Lancet, pokazuju da je petogodišnje preživljenje djece s malignim bolestima u Hrvatskoj iznad europskog prosjeka. Za limfome u dječjoj dobi iznosi 95 posto, akutne limfatične leukemije 85 posto, a za tumore mozga 73 posto.
Maligne bolesti u dječjoj dobi donose promjene u svakodnevnom životu obitelji i predstavljaju značajan stresor za samo dijete i njegovu obitelj pa je roditeljima neophodno osigurati pomoć odnosno omogućiti ravnomjernu dostupnost skrbi i suvremenim postupcima liječenja te psihološku potporu, a podrška je potrebna i nakon završetka terapije.
Vezane vijesti
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
-
U posljednja 24 sata zabilježen je 591 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4.121
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!