#ekologija
Budućnost Kornata leži u ekološki prihvatljivim sidrištima
Tijekom srpnja 2021. godine u sklopu projekta Interreg Italy – Croatia SASPAS unutar Nacionalnog parka Kornati postavljeno je ukupno 40 ekološki prihvatljivih sidrišta.
Ekološki prihvatljiva sidrišta su postavljena u uvalama: Kravljačica, Strižnja, Šipnate i Tomasovac – Suha punta. U svakoj od navedenih uvala postavljeno je 10 sidrenih mjesta za plovila do 16 metara dužine – prenosi morski.hr
Earth Anchor“ sustav
Na svakom sidrenom mjestu nalazi se bova. Sve bove su postavljene korištenjem „Earth Anchor“ sustava – metode bušenja kroz pijesak i morski sediment u stijensku podlogu pri čemu su sidra upucana direktno u morsko dno. S obzirom na prirodu postavljanja, utjecaj na morski sediment je kratkotrajan i zanemariv.
Tijekom samog postavljanja, a kasnije i eksploatacije sidrišta, nema nikakvog dodira sa biljnim pokrovom što je iznimno važno zbog očuvanja morskih cvjetnica i zbog čega je ovakav sidreni sustav ekološki prihvatljiviji u odnosu na postavljanje betonskih blokova.
Svako sidrišno mjesto čini kružni morski prostor sa sidrenim vijkom u centru, kao i sa sidrenom plutačom sa završnom priveznom petljom sidrenog konopa pokraj sebe. Važno je naglasiti kako je odabrano ovo rješenje koje osigurava da sidreni lanac ni za vrijeme najniže razine vode ne dodiruje morsko dno. Sidrišni privez funkcionira na način da se plovilo priveže pramcem na sidreni konop, te zavisno o utjecaju vjetra na plovilo, rotira oko sidrene bove.
Cilj je osvjestiti javnost, posebice nautičare, o važnosti zaštite i očuvanja morskih cvjetnica – s posebnim naglaskom na posidoniju
Postavljanje ekološki prihvatljivih bova za sidrenje, jedan je ciljeva projekta SASPAS u sklopu kojeg smo proveli kampanju, gdje nam je cilj bio osvještavanje javnosti, posebice nautičara, o važnosti zaštite i očuvanja morskih cvjetnica, s posebnim naglaskom na posidoniju.
Posidonija (Posidonia oceanica), strogo zaštićena vrsta, morska je cvjetnica i endem Sredozemnog mora. Upravo se livade posidonije smatraju najvažnijim ekosustavom Sredozemlja jer su tvornice kisika i skladišta ugljikovog dioksida. Morski organizmi, prvenstveno ribe, među njenim listovima traže zaklon, mrijeste se i razmnožavaju. Unatoč rasprostranjenosti, ugrožene su brojnim ljudskim djelovanjima, a najveća prijetnja upravo je slobodno sidrenje.
Uspješnim postavljanjem takvog sidrenog sustava u sklopu SASPAS projekta, započelo je ostvarivanje dugoročnog cilja NP Kornati. Odnosno da se uspostave sidrišta u svih 19 uvala te da se u potpunosti zabrani slobodno sidrenje na području nacionalnog parka.
Vezane vijesti
-
I s prvim danom mjeseca studenog nastavlja se bablje ljeto koje ove godine čini se obara sve rekorde. Ne kupaju se više u ovo vrijeme samo oni najhrabriji, kako se kaže, već i šire pučanstvo. Dokaz tome je i ovo današnja slika sa Uskoka.
-
Na Dušni dan prije 133 godine u oluji je stradalo 16 prijeških lavandijera
-
Ciklonalni vrtlog nad Španjolskom utjecat će i na vrijeme u Hrvatskoj, poznato i kada stiže promjena
Izdvojeno
-
U kontroli prometa policijski službenici zaustavili automobil s kojim je upravljao hrvatski državljanin pod utjecajema alkohola
-
Svega nekoliko dana prije predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, obavještajne službe upozoravaju na kampanju dezinformacija koje dolaze iz Rusije, javlja u subotu njemačka agencija dpa.
-
Srijedu 6. studenoga obavezno rezervirajte za ovogodišnjeg laureata festivala u Cannesu, romantičnu komičnu dramu ''Anora''!
-
Volite li luk narezan na kockice? Možda ste oduvijek mislili da su jabuke bolje narezane nego cijele. Koliko način rezanja hrane može utjecati na njezin okus? Znanost misli da zapravo ima nečega u tome.
Reci što misliš!