#ekologija
WWF traži veći angažman u borbi protiv klimatskih promjena
Uoči Konferencije UN-a o klimatskim promjenama koja se održava u Glasgowu, WWF je pozvao građane da se priključe kampanji #WeWontForget i pošalju čelnicima poruku da njihova obećanja o ublažavanju klimatske krize neće biti zaboravljena.
Konferencija COP26, koja se u Glasgowu održava od 31. listopada do 12. studenoga, važna je prilika za vlade, tvrtke i druge da pokažu kako su spremni ispuniti svoja obećanja vezana za klimu, a riječ je o ciljevima i konkretnim mjerama za ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promjenama, kao i njihovoj usklađenosti s novim globalnim naporima, naveli su iz WWF-a.
Izvijestili su i da će na konferenciji o klimi COP26 sudjelovati predstavnici vlada iz cijelog svijeta kako bi se definirali zajedničke politike i mjere kao odgovor na klimatsku krizu te ispunili obećanja s prethodnih sastanaka na vrhu, koja su sažeta u Pariškom sporazumu iz 2015. WWF od okupljenih na COP26 stoga očekuje hitno ispunjenje pet glavnih obećanja, a to su: ubrzano smanjenje emisija ugljičnog dioksida, primjenjivanje rješenja utemeljenih na prirodi, hitna pomoć prirodi i ljudima da se prilagode, financiranje budućnosti i efikasno provođenje politika te mjera ublažavanja klimatskih promjena.
"Pokretanjem efikasnih i ambicioznih akcija i usmjeravanjem pregovora UN-a ka jednom cilju - ograničavanju globalnog zagrijavanja na prosječnih 1,5 stupnjeva Celzijusovih - možemo izbjeći najrazornije utjecaje klimatskih promjena na ljude i prirodu. Okupljanje u Glasgowu možda je posljednja prilika za usporiti klimatske promjene, za postizanje dogovora svjetskih čelnika i ispunjenje svih dosadašnjih obećanja vezanih za klimatske promjene", istaknula je izvršna direktorica WWF Adrije Nataša Kalauz.
Iz WWF-a Adria poručili su kako je neophodno hitno djelovanje vlada u regiji.
"Balkan je posljednjih godina pod jakim utjecajem globalnog zatopljivanja i ranjiv na klimatske promjene. Zabilježen je porast prosječne temperature od 1,2 stupnja Celzijusovih, a očekuje se dodatno zagrijavanje od 1,7 do 4 stupnja, ovisno o primjeni lokalnih i međunarodnih mjera za smanjenje emisija stakleničkih plinova u narednim godinama", upozorili su.
WWF je podsjetio i da su uoči COP26 države pozvane da prihvate poboljšane, ambicioznije nacionalno određene doprinose - Nationally Determined Contributions (NDC) što je do sada učinilo samo 13 od 192 potpisnice Pariškog sporazuma.
"Klimatske promjene su najveći problem s kojim se čovječanstvo suočava i da bismo ga riješili, nužno je zajedničko djelovanje....Potrebni su nam i planovi, no još je važnija njihova primjena jer vremena više nemamo", poručila je predstavnica pokreta mladih WWF Adrije Minja Parabucki.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!