#hrvatska
Vojno prisustvo u Afganistanu Hrvatsku koštalo više od izgradnje Pelješkog mosta
U 17 godina u NATO-ovim operacijama u Afganistanu Hrvatska je okvirno potrošila 2,3 milijarde kuna. Riječ je iznosu usporedivom s cijenom gradnje Pelješkoga mosta, piše u utorak Jutarnji list.
Prema MORH-ovim podacima, u Afganistan su od veljače 2003. do rujna 2020. u 35 kontingenata upućena 5722 pripadnika Oružanih snaga. U cijenu koju je Jutarnji list dobio od MORH-a nisu uračunati troškovi pripadnika hrvatskih policijskih snaga i diplomata Ministarstva vanjskih i europskih poslova koji su također bili uključeni u operacije ISAF i Resolute Support, što znači da je ukupni iznos koji su hrvatski porezni obveznici izdvojili za operacije uspostave u Afganistanu veći od spomenutih 2,3 milijarde kuna.
Međutim, broj hrvatskih policajaca i diplomata nije bio toliko velik da bi znatnije povećali navedeni iznos jer su vojni troškovi dominantni.
U misiji u Afganistanu tijekom 17 godina poginuo je jedan, a ranjena dvojica hrvatskih vojnika. Hrvatski angažman, struktura njezinih snaga u misiji kao i njezine zadaće mijenjali su se razvojem same operacije.
Odlazak hrvatskih vojnika u Afganistan prethodio je ulasku Hrvatske u NATO i trebao je tu organizaciju uvjeriti da su hrvatske vojne snage interoperabilne, tj. dorasle sudjelovanju u međunarodnim vojnim misijama.
Hrvatska je primljena u NATO u travnju 2009., a u anketi koju je u proljeće 2010., godinu dana od priključenja NATO-u, provela Agencija JFK, 54,1 posto ispitanih hrvatskih građana podržalo je sudjelovanje hrvatskih vojnika u Afganistanu.
"Treba imati na umu da je većina toga iznosa potrošena na plaće hrvatskih vojnika i časnika koji su tamo sudjelovali pa je stoga novac ostao u Hrvatskoj", rekao je za Jutarnji list profesor sigurnosnih studija Vlatko Cvrtila.
Korist od hrvatskog sudjelovanja u operaciji u Afganistanu, tvrdi Cvrtila, višestruka je unatoč tome što cilj NATO-ove misije - a to su gradnja lokalnih, regionalnih i nacionalnih kapaciteta te države koja je pružala utočište terorističkim skupinama - nije ostvaren, donosi Jutarnji list.
Vezane vijesti
-
U radnom posjetu boravit će zapovjednici specijalnih snaga država članica NATO-a i predstavnici NATO Zapovjedništva za specijalne operacije (NATO Special Operations Headquarters – NSHQ).
-
-
Premijer Andrej Plenković u petak je izjavio da Vlada neće objaviti ugovore za nabavu 12 francuskih borbenih zrakoplova Rafalea jer su povjerljivog karaktera, a odbacio je i nagađanja predsjednika Republike Zorana Milanovića o smjeni ministra obrane Marija Banožića.
-
Pripadnici Zapovjedništva za potporu Hrvatske vojske započeli su u nedjelju postavljanje samoodrživog ekspedicijskog kampa na području Kliničke bolnice (KB) Dubrava, priopćio je MORH.
Izdvojeno
-
Start 21. izdanja regate zakazan je za petak navečer, a tijekom čitavog vikenda Vodice će disati za Jabuku.
-
Predavanja organiziramo u partnerstvu sa Zavodom za javno zdravstvo Zadar, Službom za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Škabrnja je, uz Vukovar, simbol stradanja Hrvatske u Domovinskom ratu. U Škabrnji su 18. studenoga 1991. godine četnici i tzv. JNA ubili i masakrirali 43 civila i 15 hrvatskih branitelja.
Reci što misliš!