#eu
Europska komisija pokrenula postupak protiv Mađarske i Poljske zbog diskriminacije LGBTIQ
Europska komisija je u četvrtak pokrenula pravni postupak protiv Mađarske i Poljske zbog kršenja prava LGBTIQ osoba.
Komisija je u četvrtak započela formalni postupak slanjem službene opomene, što je prvi korak u postupku koji je predviđen za povrede prava Europske unije. Obje zemlje imaju dva mjeseca za odgovor Komisiji. U slučaju izostanka odgovora ili neodgovarajućeg objašnjenja, Komisija može pokrenuti drugi korak u postupku, slanjem obrazloženog mišljenja. Ako se ni tada ne dođe do zadovoljavajućeg rješenja, Komisija upućuje predmet na Sud EU-a.
Postupak protiv Mađarske pokreće se zbog nedavno usvojenog zakona kojim se zabranjuje „prikazivanje i promicanje rodnog identiteta različitog od spola po rođenju, promjene spola i homoseksualnosti” mlađima od 18 godina u školama, na televiziji te prilikom oglašavanja. Isto tako, postupak se pokreće i zbog zakona usvojenog početkom ove godine kojim se izdavači knjiga za djecu u kojima se prikazuju LGBTIQ osobe obvezuju da stave izjavu o odricanju odgovornosti da je riječ o obliku „ponašanja koje odstupa od tradicionalnih rodnih uloga“.
“Zaštita maloljetnika legitimni je javni interes koji i EU zastupa. Međutim, u ovom slučaju Mađarska je propustila objasniti zašto bi izlaganje djece LGBTIQ sadržaja bilo štetno za njihovu dobrobit ili u neskladu s najboljim interesima djeteta”, navodi Komisija.
Komisija je stoga odlučila poslati Mađarskoj službenu opomenu jer smatra da se tim zakonima krši niz europskih zakona te načela Ugovora o funkcioniranju EU-a. Što se tiče Poljske, Komisija smatra da poljske vlasti nisu u potpunosti i na odgovarajući način odgovorile na upite o učincima “zona slobodnih od LGBT i ideologije”, koje su proglašene u nekoliko poljskih gradova i općina.
Komisija smatra da bi to moglo biti protivno zakonu EU-a koji zabranjuje diskriminaciju na temelju seksualne orijentacije. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen prošli je tjedan u Europskom parlamentu izjavila da “Europa nikad neće dopustiti da dijelovi našeg društva budu stigmatizirani zbog toga što vole koga vole, zbog svoje dobi, etničke pripadnosti, političkog mišljenja i vjerskih uvjerenja”.
Vezane vijesti
-
Europska komisija je u srijedu odobrila ugovor s farmaceutskom tvrtkom Valneva o nabavi skoro 27 milijuna doza cjepiva protiv covida-19 tijekom 2022. godine.
-
Europska komisija je objavila u srijedu da je potpisala okvirni ugovor s farmaceutskom tvrtkom GlaxoSmithKline (GSK) o nabavi sotrovimaba, monoklonskog antitijela, koji ta tvrtka razvija za liječenje bolesti covid-19.
-
Europska komisija ne pregovara o mogućnosti nabave ruskog cjepiva Sputnjik V, a eventualna pozitivna ocjena toga cjepiva Europske agencije za lijekove ne znači nužno da će to cjepivo biti uključeno u zajedničku strategiju nabave cjepiva, izjavio je u četvrtak glasnogovornik Komisije.
-
Nakon početnog oduševljenja i olakšanja zbog odobrenja Pfizer/BioNTechova cjepiva, uslijedilo je i propitivanje. Odnosno kritike, piše u nedjelju Večernji list.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Reci što misliš!