Događaji

Baš svi spominju Zadar. A evo i zašto

Mediji na njemačkom: Hrvatska je jako ovisna o turizmu. A nad Jadran se nadvila sjena delta-korone

Mediji na njemačkom: Hrvatska je jako ovisna o turizmu. A nad Jadran se nadvila sjena delta-korone

Mediji u Njemačkoj i u Austriji za turističke top zemlje ne pišu više samo o stopama zaraze, u čemu smo dobri, nego i o mutiranim sojevima

Njihov dopisnik članak je započeo opisom Splita i čarobnog prizora blještavog sunca iznad svijetlog plavetnila Jadrana. Članak dopisnika Thomasa Rosera je, međutim, nešto drugačiji od ljetne idile.

Naslovljen sa "sjene delte iznad Jadrana", pojašnjen nadnaslovom "Hrvatska i delta varijanta", članak što su ga prenijeli Stuttgarter Zeitung, Kurier, Sttutgarter Nachrichten, a možda i još neki, opisuje s čime se suočava turizam u Hrvatskoj ove godine.

"Nasuprot drugim sredozemnim državama, epidemiološke brojke u Hrvatskoj su niske. Ipak, unatoč povratku turista, turistička branša teško se oporavlja. Samo nekoliko tjedana može odlučiti o milijunima", prenose mediji njemačkog govornog područja.

Uz ilustraciju komiškog ljetnog raja, ovo je jedan u mnoštvu članaka po medijima u Njemačkoj i Austriji koji redovito donose pregled stanja s pandemijom covida-19 u turističkim zemljama Mediterana.

Baš svi spominju Zadar. A evo i zašto

Hrvatska se sada, osim po brojkama novozaraženih u sedam ili 14 dana, što joj je do sada išlo u prilog, spominje i uz napomenu o stanju s raširenosti delta varijante koronavirusa, za koju se utvrdilo da je skoro dvostruko zaraznija od izvornog odnosno "divljeg" soja SARS-CoV-2.

Merkur, primjerice, bez pardona navodi da je "Španjolska opet rizično područje", piše se o incidenciji od čak 179. Italiju se ističe po incidenciji od samo 8,8 slučajeva na 100.000 stanovnika, uz navođenje da je izvor podatka Sveučilište John Hopkins.

A za Hrvatsku…:

"Incidencija je prema ECDC-u 3. srpnja bila 12 novozaraženih na 100.000 stanovnika i time je daleko ispod kritične razine. U omiljenom turističkom odredištu Istri najnovije je to da je utvrđena čak incidencija nula."

Čak i više usput spominje se da je Institut Robert Koch 27. lipnja Zadarsku županiju zbog broja zaraženih vodio kao rizično područje, što je još uvijek na snazi. Ali, nakon toga slijedi:

"Neovisno o tome, i u Hrvatskoj je delta varijanta u naletu i u posljednja četiri tjedna dosegnula je udio od 54,5 posto među novozaraženima."

Mediji po Njemačkoj i Austriji u posljednje vrijeme posebno prate raširenost delta varijante koronavirusa.

Pa kad listovi ili portali poput Merkura donose svoje nove preglede stanja u "zemljama za odlazak na odmor", onda za Španjolsku primjećuju da je tamo udio delte 43,7 posto svih slučajeva covida, da je u Italiji taj udio 32,3 posto.

"Cijepite se, jer neće niti tren oklijevati označiti nas crvenim"

A ako se dogodi da neka od tih zemalja tvrdi da im je udio delte nula, onda mediji ističu, kao u slučaju Grčke, da su "neki slučajevi delte ipak poznati", odnosno da je "samo oko šest posto slučajeva sekvencionirano".

Zapravo je riječ o raspoloženju diljem svijeta, posebno Zapada i izrazito u EU-u koje je danas Andrej Plenković opisao u svom predstavljanju izvještaja u Saboru:

"Niti jednog trenutka niti jedna Vlada niti jedne zemlje neće oklijevati da onaj dio hrvatke obale, županije koja će imati žarište, visoku incidenciju, da ih stavi u crveno."
Bio je to dio apela da se građani Hrvatske što prije cijepe, jer nacionalni BDP u čak jednoj petini ovisi o turizmu.

To često navode i mediji na njemačkom, kao danas primjerice Berlinski Morgenpost. Slučaj Morgenposta zanimljiv je i kao ogledan primjer značaja Hrvatske u turizmu Europe ove godine, pa se tako u uvodu u članak navodi: "Kakvo je stanje u Španjolskoj, Hrvatskoj i Co.?"

Ako kaže Institut Robert Koch, onda je to kao zakon

Po taj isti turizam čitateljima umirujuće zvuče konstatacije poput one Frankfurter Rundschaua da je "stopa zaraženih u Hrvatskoj slična onoj u Njemačkoj", ali ne i ona da je "delta varijanta koronavirusa i u Hrvatskoj već jako raširena", posebno ne kad se navodi užasno zastarjeli podatak da taj udio iznosi 31,6 posto.

Sasvim je drugačije s pojedinim medijima poput Kreiszeitunga koji je ustvrdio da "za delta varijantu ne postoje pouzdani podaci" o stanju u Hrvatskoj, odnosno kad se neki od njih prisjete teme iz prošlog vala epidemije kada je Institut Robert Koch utvrdio da Hrvatska spada među one zemlje odakle Nijemci koji su odatle porijeklom ili gastarbeiteri učestalo dolaze zaraženi ili, kao sad, da donose mutirane sojeve.


Reci što misliš!