#covid-19
Više od četvrtine odraslih Europljanja odbilo bi cijepljenje, u Hrvatskoj više od 43 posto
Više od četvrtine odraslih u Europskoj uniji vjerojatno bi odbilo cjepivo protiv covida-19 kada im se ono ponudi, pokazuje istraživanje Eurofounda objavljeno u četvrtak.
U Hrvatskoj je 45,2 posto ispitanih navelo da će se vjerojatno ili vrlo vjerojatno cijepiti, a 43,1 posto da se vjerojatno ili vrlo vjerojatno neće cijepiti. U sigurnost cjepiva ne vjeruje 42,9 posto ispitanih u Hrvatskoj, dok se njih gotovo 20 posto brine da će im se zdravlje pogoršati nakon cijepljenja. S rečenicom "Mislim da covid-19 ne postoji" slaže se 14,7 posto ispitanih u Hrvatskoj, dok njih 37,9 posto vjeruje da je rizik od covida-19 preuveličan.
Bugari najmanje skloni cijepljenju
Bugari su bili najmanje skloni cijepljenju, 67 posto odraslih Bugara navelo je da se vjerojatno ili vrlo vjerojatno neće cijepiti. U Irskoj je tek 10 posto odraslih reklo da neće primiti cjepivo, prenio je Reuters. Istraživanje je otkrilo podjelu istoka i zapada EU-a. Osim u Francuskoj i Austriji, namjera cijepljenja bila je iznad 60 posto u svim zapadnoeuropskim zemljama. Kod nordijskih i mediteranskih zemalja postotak je još viši.
Na istoku Europe postotak onih koji se žele cijepiti puno je niži, kreće se od 59 posto u Rumunjskoj do 33 posto u Bugarskoj. Rezultati su također sugerirali snažnu vezu između otpora cjepivu i uporabe društvenih mreža, osobito kod onih kojima su društvene mreže glavni izvor informacija, navodi Eurofound koji je proveo istraživanje.
"Nažalost, ova otkrića odražavaju neuspjeh u pružanju uvjerljive i jasne komunikacije o učinkovitosti i sigurnosti cjepiva", rekla je Daphne Ahrendt iz Eurofounda.
Društvene mreže glavni utjecaj otpora cjepivu
Glavni utjecaj na otpor cjepivu bilo je vrijeme provedeno na društvenim mrežama i korišteni medij, pokazuje istraživanje. Udio se povećava na 40 posto onih koji koriste društvene mreže kao svoj primarni izvor vijesti. Među ljudima koji su se informirali preko tradicionalnih medija - tiska, radija i televizije, samo je 18 posto ispitanih bilo skeptično prema cijepljenju.
Istraživanje je također otkrilo da su studenti, zaposlene ili umirovljene osobe manje od prosjeka oklijevali primiti cjepivo, dok je 39 posto nezaposlenih ili onih s dugotrajnim invaliditetom više oklijevalo. Istraživanje je provedeno između veljače i ožujka ove godine nakon punih godinu dana života s ograničenjima u pandemiji covida-19 diljem bloka s 27 članica.
Vezane vijesti
-
Europska komisija je u srijedu priopćila da je s američkom farmaceutskom tvrtkom Novavaxom potpisala predugovor o kupnji 200 milijuna doza njezina cjepiva koje još treba odobriti Europska agencija za lijekove (EMA).
-
Preko polovice odraslog stanovništva Europske unije ili nešto preko 167 milijuna ljudi u potpunosti je cijepljeno protiv covida-19, a Hrvatska je negdje pri dnu ljestvice, objavila je u četvrtak Europska komisija.
-
U Europskoj uniji primjenjeno je više od 200 milijuna doza cjepiva protiv covida-19, a gotovo 53 milijuna Europljana je u potpunosti cijepljeno, prenosi u utorak AFP.
-
Njemački ministar zdravstva Jens Spahn vjeruje da će odmor ovog ljeta unutar Europske unije biti moguć i bez potvrde o cijepljenju uz negativni test na koronavirus, prenose u subotu njemački mediji.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je u srijedu da Hrvatska snažno odbacuje kritike srbijanske ministrice pravosuđa Maje Popović pred Vijećem sigurnosti UN-a da Zagreb ostavlja zločine nad Srbima nekažnjenima, a sudi isključivo Srbima.
-
Uređeni katastarski i zemljišnoknjižni podaci za nekretnine u građevinskim područjima u skraćenom roku i bez dodatnih troškova za vlasnike, glavne su prednosti koje građanima donosi provedba Višegodišnjeg programa katastarskih izmjera građevinskih područja za razdoblje 2021. - 2030.
-
Ministar Branko Bačić najavio je obnovu starih i izgradnju novih nekretnina koje će država staviti na tržište u sklopu nacionalnog plana stambene politike. Govoreći o dugo najavljivanom nacionalnom planu stambene politike, ministar Bačić rekao je kako bi on trebao bi biti donesen tijekom veljače.
-
Nešto više od 75 posto površina na Zemlji bilo je "trajno suše" tijekom prethodna tri desetljeća i to će promijeniti život na planetu, pokazalo je izvješće UN-a.
Reci što misliš!