Događaji

#benkovac

Mjesni odbor Vukšić ima najviše gradskih vijećnika, a nema Društveni dom

Mjesni odbor Vukšić ima najviše gradskih vijećnika, a nema Društveni dom
Stranka hrvatskog zajedništva

Benkovačka podružnica Stranke hrvatskog zajedništva izdala je priopćenje za javnost vezano uz izgradnju Društvenog doma zajedno sa ogrankom gradske knjižnice u Vukšiću.

Priopćenje prenosimo u cjelosti.

"Stranka hrvatskog zajedništva  je više puta poticala gradsku vlast Benkovca da se izgradi Društveni dom zajedno sa ogrankom gradske knjižnice u Vukšiću, ali po tom pitanju nije ništa napravljeno. Iz mjesta Vukšića ima najviše gradskih vijećnika u Gradu Benkovcu njih četiri dva iz pozicije i dva iz opozicije, a mještani navode kako to da se  isti nisu zajedno “izborili” da mjesto dobije  Društveni dom zajedno sa ogrankom gradske knjižnice u Vukšiću. Dakle, od 41 mjesnog odbora na području grada Benkovca mjesni odbor Vukšić ima najviše gradskih vijećnika ukupno četiri. Gradski vijeće Benkovca broji ukupno 17 vijećnika.

SHZ je predlagao da Gradsko vijeće Benkovca  što prije donese Odluku i da Grad Benkovac  kupi u stečaju upravnu zgradu bivše Poljoprivredne zadruge Vukšić koja se nalazi u centru mjesta Vukšić u kojoj bi bio smješten Društveni dom s ogrankom gradske knjižnice u Vukšiću, a u kojem bi djelovale i kulturne udruge s područja Vukšića. Napominjemo da je Vukšić jedan od najvećih mjesta u gradu Benkovcu. S našom idejom slažu se mještani Vukšića, mjesni odbor Vukšića kao i kulturno – umjetničke udruge s područja Vukšića. Upravna zgrada je kroz povijest već bila Društveni dom, a i ista je izgrađena prije 15.02. 1968. godine i po tome već ima građevinsku dozvolu za obnovu. Grad Benkovac može koristit i nepovratna sredstava Europske unije za obnovu Društvenog doma.

Još u vrijeme vladavine Šubića Zrinskih u Vukšiću je bilo sijelo hrvatskog suda (stola) Lučke županije, kojem su predsjedavali plemićki suci (rotni suci – zakleti suci), koji je bio podvrgnut banu – vrhovnom sucu kraljevstva. U Vukšiću je   donesena i isprava o raširenosti glagoljice na čitavom području Ninske i Skradinske biskupije (15. studenoga 1498), koja se čuva u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu,  a danas u samostalnoj Hrvatskoj Vukšić nema ništa, te je mjesto prepušteno samo sebi."