Barem na godinu dana
Zbog koronavirusa traži se produljenje radnog vijeka zdravstvenih djelatnika
Udruga za zaštitu dostojanstva i jednakosti pacijenata Dignitas priopćila je u subotu kako traži hitno zaustavljanje prakse odbijanja produljenja rada liječnicima nakon završenih 65 godina koji rade u javnozdravstvenoj mreži.
"Ovim putem tražimo od ministra zdravstva Vilija Beroša da donese hitnu odluku da se prestane s praksom odbijanja produljenja rada doktorima nakon navršenih 65 godina koji rade u mreži javne zdravstvene mreže", stoji u priopćenju udruge.
Navode kako ovih dana liječnici opće prakse koji su stariji od 65 godina, a koji traže da im se rad produlji, dobivaju odbijenice od domova zdravlja i od njihovih matičnih županija te bi svi oni trebali prestati s radom 1. siječnja 2021. godine.
"Pacijenti traže da se ova praksa zaustavi na najmanje godinu dana dok god se situacija s covidom ne sredi, jer pacijentima se otkazuju specijalistički pregledi u bolnicama te im je sada više nego ikada potrebna pomoć doktora opće prakse koji ih vode godinama i znaju najbolje reagirati i pomoći im u raznim situacijama", navode iz udruge.
Udruga upozorava da se pacijenti moraju nositi s time da im u godini dana bude promijenjeno i do pet liječnika opće prakse, za što kažu da u ovoj godini to nije više izoliran slučaj nego da je to postala praksa.
Smatraju neshvatljivim da se liječnicima opće prakse, koji su iskazali želju za radom, otkazuju ordinacije, dok se one u mirovini poziva na povratak u zdravstveni sustav.
Pozvali su ministra Beroša da donese odluku o produljenju rada, a sve domove zdravlja i županije da ne odbijaju zahtjeve jer to trenutno idu na veliku štetu svih pacijenata.
Dignitas poručuje kako u ovom trenutku smatraju da je najvažnije pružiti kvalitetnu primarnu zdravstvenu zaštitu svim pacijentima te omogućiti doktorima s velikim znanjem i iskustvom da odrade svoj posao na način kako su i radili sve protekle godine.
Vezane vijesti
-
Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je u četvrtak da istupi pojedinaca koji govore o urušavanju zdravstvenog sustava nisu istiniti te da su svi covid i ne-covid pacijenti zbrinuti bez odgode.
-
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović izjavio je u srijedu kako se "ne bi zalijetao s tezom o otkazima u zdravstvu i socijalnoj skrbi za zaposlenike bez covid potvrda" te poručio da će te slučajeve regulirati radno-pravni propisi.
-
Dok u Britaniji upravo traju rasprave o relaksaciji epidemioloških restrikcija vezanih uz pandemiju koronavirusa, britanski ministar zdravstva Matt Hancock sastaje se u četvrtak u Oxfordu sa svojim kolegama iz skupine G7.
-
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je na sjednici vlade u ponedjeljak da je Hrvatska po broju oboljelih na 100.000 među najpogođenijim zemljama te da zdravstveni sustav daje svoj maksimum.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Reci što misliš!