Događaji

simulacija

Znanstvenici upozoravaju: Zaštitni viziri i maske s ventilima mogle bi imati više štete nego koristi

Znanstvenici upozoravaju: Zaštitni viziri i maske s ventilima mogle bi imati više štete nego koristi
Shutterstock

Najnovija simulacija s jednog američkog sveučilišta pokazala je zašto zaštitni viziri i maske s ventilima za izdahnuti zrak možda i nisu najbolja zaštita za sprječavanje širenja koronavirusa.

Opasnost je u manjim kapljicama

Iako simulacija predstavljena u studiji objavljenoj u časopisu Physics of Fluids pokazuje da viziri inicijalno blokiraju kapljice simuliranog kašlja, manje kapljice mogu se jednostavno provući sa strane i eventualno se raspršiti na veliku površinu, prenosi Live Science.   

Kada je riječ o maskama s ventilima, mlaz nefiltriranih kapljica prolazi kroz ventil što u teoriji znači da ovakve maske baš i ne pomažu u sprječavanju širenja potencijalno zaraznih kapljica.

U usporedbi s time, prijašnja istraživanja pokazala su da neke pamučne maske smanjuju širenje kapljica nek za nekoliko centimetara od lica tijekom simuliranog kašlja. 

Autori najnovije studije došli su do zaključka da viziri i maske s ventilima možda i nisu tako efektivne kao obične maske u vidu sprječavanja širenja kapljica aerosola.

Nisu učinkovite kao što se misli

Maske su postale dio svakodnevne rutine u pandemiji koronavirusa, a neki se odlučuju baš na vizire i maske s ventilima jer smatraju da su to alternative za obične maske koje im je udobnije nositi tijekom duljeg vremena. Viziri također imaju prednost u tome da njihovi korisnici mogu neometano pokazivati svoje emocije.

Ipak, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) nikako ne preporučuje ove zamijene za maske od tkanine. 

Maske s jednosmjernim ventilom koriste se na gradilištima te omogućuju svojim korisnicima da udišu filtrirani zrak i izdišu topao, vlažan i nefiltriran zrak kroz ventil. S obzirom na to da se respiratorne kapljice onoga koji nosi masku nefiltrirano puštaju u zrak, CDC nalaže da ljudi ne bi trebali nositi ove maske za sprječavanje širenja koronavirusa. CDC ne gleda blagonaklono ni na vizire zato što nema dovoljno dokaza koji bi utvrdili njihovu učinkovitost. 

"S povratkom učenika i studenata u škole i na fakultete, postavlja se pitanje bi li viziri za njih bili bolja opcija jer se mogu nesmetano nositi tijekom duljeg vremena, ali što ako oni zapravo nisu tako učinkoviti? Na taj bi način praktički stavljali ljude u zatvorene prostorije s kapljicama koje bi se nakupljale tijekom vremena što bi potencijalno moglo dovesti do infekcije", kazao je glavni autor nove studije i profesor asistent na Sveučilištu Florida Atlantic, Siddhartha Verma. 

Nisu zaustavile kapljice

Znanstvenici su simulirali kašljanje tako da su povezali glavu lutke sa strojem za maglu, uz paru od vode i glicerina te koristeći pumpu koja je ispuštala paru kroz lutkina usta. 

Potom su proučavali kapljice pare i lasersko polje kreirano pomoću zelenog laserskog pokazivača koji je prolazio kroz cilindričnu šipku. 

U simulaciji s vizirom, vizir je u početku nakon kašlja skrenuo velike kapljice prema tlu. Ipak, manje kapljice ostale su suspendirane na dnu vizira i kretale su se sa strane da bi se naposljetku raspršile na 0,9 metara ispred lutke. U nekim slučajevima, kapljice su se širile unazad, dakle, iza umjesto ispred lutke. 

Kod maske s ventilom, mlaz kapljica prošao je kroz ventil ispred maske tijekom kašljanja. U početku su ove kapljice putovale prema zemlji, ali postepeno su se raspršile široko u prostoru.

 

Maska uvijek u kombinaciji s distancom

Istraživači su napravili test i na dva brenda komercijalno dostupnih kirurških maski za koje su proizvođači napomenuli da nisu namijenjene medicinskoj uporabi. Iako su maske izgledale slično, jedan brend je bio uspješniji u zaustavljanju kapljica u frontalnom širenju aerosola, dok je kod drugog brenda velika količina kapljica prošla kroz masku.

"Ovo ukazuje na činjenicu da iako postoje površne sličnosti u komercijalno dostupnim maskama, postoji i mogućnost da se izuzetno razlikuju u kvaliteti i vrsti materijala koji se koristi u proizvodnji", kazali su autori studije. 

Izraelske maske od bakaroksida

 

S obzirom na to da se studija temeljila na simulaciji, ona ne može dati podatke o jasnim uvjetima koji bi rezultirali širenjem i infekcijom. Primjerice, za SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje Covid-19, još uvijek nije jasno koliko dugo može biti zarazan u zraku, na koju udaljenost mogu putovati zarazne čestice te koliko je virusa potrebno da bi se osoba razboljela. 

Autori studije napomenuli su da čak i najbolje maske imaju određen stupanj propuštanja. Stoga je važno održavati fizičku distancu čak i kod nošenja maske kako bi se izbjegla transmisija virusa.

 

Reci što misliš!