Događaji

znanstvenici istražuju

Hoće li ljetne temperature pokoriti koronavirus?

Hoće li ljetne temperature pokoriti koronavirus?
Dino Stanin/PIXSELL

Mnogo se istraživanja fokusira na utjecaj različitih klimatskih uvjeta na broj oboljelih od koronavirusa

Nada da bi toplije vrijeme moglo zaustaviti koronavirus polako nestaje kako se virus širi po cijelom svijetu i u svim klimatskim uvjetima. No mogu li nova istraživanja vratiti nadu? Naime, još je uvijek prerano za zaključke o tome je li COVID-19 sezonska bolest, za to bi trebalo pratiti kako se virus ponaša tokom cijele jedne godine.

Ipak, možemo u tu svrhu promatrati na koji se način širi u različitim klimatskim uvjetima, piše BBC.

Postoje neki dokazi da se virus osobito često i lako širi u suhim, hladnijim regijama. Jedno je istraživanje pokazalo da su najpogođenije države, u kojima se širenje odvijalo neprimjetno transmisijom u zajednici, do 10. ožujka imale niže prosječne temeprature od država sa manje zabilježenih slučajeva.

Drugo istraživanje je analiziralo 100 gradova u Kini s više od 40 potvrđenih slučajeva bolesti COVID-19 te je zaključeno da je brzina transmisije bila manja u gradovima s višom temperaturom i većom vlagom zraka.

Usprkos tome, grupa znanstvenika s Londonske škole higijene i tropske medicine (London School Of Hygiene and Tropical Medicine) istaknula je da se virus proširio na sve regije koje pokriva WHO, odnosno "efektivno u sve klimatske zone, od hladnih i suhih do vrućih i vlažnih".

Kao i kod mnogih drugih virusa, uključujući gripu, uočljiv je sezonski karakter na južnoj i sjevernoj hemisferi, ali tropske regije blizu ekvatora nemaju isto iskustvo.

Ipak, gledajući južnu hemisferu, konkretno Australiju i Novi Zeland, zabilježeno je mnogo manje potvrđenih slučajeva zaraze nego u državama sjeverne hemisfere.

Mnogo je faktora koji su važni pri analizi, kao što je recimo gustoća populacije te je nužno uzeti u obzir da je teško odrediti utjecaj specifične klime na virus, pošto se proširio cijelim svijetom zbog globalnih putovanja.

Zbog velikog broja slučajeva te širenje zaraze diljem svijeta, ne možemo biti sigurni kako će se virus ponašati kad dođe toplije vrijeme.

Novi koronavirus, Sars-CoV-2, koji uzrokuje bolest COVID-19, se naizgled širi na isti način kao i drugi koronavirusi. Ono što ga razlikuje od drugih je težina bolesti te stopa smrtnosti.

Dr. Michael Head sa Svučilišta Southampton je rekao kako je razvoj i utjecaj novog koronavirusa "očito različit od drugih koronavirusa koji uzrokuju običnu prehladu".

"Vrijeme će pokazati hoće li broj oboljelih od COVID-19 pasti usporedno sa promjenama u temperaturi i vlažnosti zraka", rekao je Head, a piše BBC.


Reci što misliš!