Događaji

U atriju palače Cedulin otvorena izložba u sklopu kampanje Pogodi pravi koš

U atriju palače Cedulin otvorena izložba u sklopu kampanje Pogodi pravi koš

U prostoru Turističko-informativnog centra Zadar, u petak 20. prosinca održana je press konferencija povodom otvorenja Završne izložbe u sklopu kampanje Pogodi pravi koš. Izložba će biti postavljena u atriju palače Cedulin do 27. prosinca 2019.

Press konferenciju, na kojoj su govorili Šime Erlić (pročelnik Upravnog odjela za EU fondove), Robertino Dujela (pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša) i Dragan Maračić (direktor tvrtke Čistoća d.o.o.), moderirala je Ana Zdrilić.

Promidžbena kampanja Pogodi pravi koš organizirana je i financirana iz projekta „Program izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na području Grada Zadra“.

Pročelnik Erlić istaknuo je kako se ovim projektom nastojalo potaknuti građane Grada Zadra na savjesno i odgovorno gospodarenje otpadom kroz kombinaciju izobraznih i promotivnih aktivnosti. Dugoročan cilj je izgradnja svijesti kod građana na području održivog gospodarenja otpadom s posebnim naglaskom na sprječavanje nastanka otpada, odvojeno prikupljanje komunalnog otpada, ponovnu uporabu predmeta i kućno kompostiranje.

Promidžbena kampanja Pogodi pravi koš započela je u lipnju 2019. pomalo provokativnim sloganom Ne budi smeće, čiji je cilj bio privući pažnju građana i osvijestiti potrebu za razdvajanjem otpada.

Pod sloganom Razdvajati je lako, pokazat ću ti kako održan je niz edukacija vezanih za razdvajanje otpada, njegovo smanjenje i kućno kompostiranje.

Izrađene su informativne brošure prilagođene svim dobnim skupinama, a koje su pružile informacije o razlozima potrebe prelaska na kružno gospodarstvo, načinima i potrebama za smanjenje otpada te savjetima za kompostiranje i ponovnu uporabu predmeta.

Poseban naglasak u projektu stavljen je na edukaciju djece i mladih kroz organizaciju niza javnih događanja, natjecanja u osnovnim školama, javnom tribinom i radionicama za djecu i mlade u Gradskoj knjižnici koje su privukle veliku pozornost.

Uz održane radionice, veliku ulogu u buđenju svijesti mladih imala je i poruka poslana na događanju Večer bez plastičnih čaša na Adventu. U događanju su sudjelovali svi ugostitelji, kojima je podijeljeno oko 17 000 papirnatih čaša.

Večer je protekla uz odlične reakcije svih prisutnih - kako posjetitelja Adventa, tako i samih ugostitelja od kojih su mnogi iznijeli želju da se za sljedeći Advent u potpunosti zabrani uporaba materijala koji se ne mogu reciklirati.

Tijekom kampanje izrađeni su i edukativni materijali za posebne skupine kao što su osobe oštećenog sluha za koje je korišten tumač znakovnog jezika u svim televizijskim emisijama te na javnoj tribini. Tiskane su brošure na Braille-ovom pismu za slijepe osobe te posebni letci za osobe s intelektualnim poteškoćama kao i letci za strane turiste podijeljeni za vrijeme turističke sezone.

Kroz kampanju se nastojalo različitim inovativnim pristupima usaditi građanima važnost odvajanja otpada, pa je tako u listopadu, na Forumu, organizirana „košarkaška utakmica“ gdje su timovi sastavljeni od građana, djelatnika gradske tvrtke Čistoća i Grada Zadra plastičnim bocama i novinskim papirom gađali plave i žute kante za otpad (papir i plastika), odnosno pogađali su pravi koš.

Projektom je obilježen i Europski tjedan smanjenja otpada. Pod sloganom Smanji, ponovno upotrijebi, razvrstaj – pogodi pravi koš, na gradskoj tržnici je održan sajam igračaka i knjiga pod nazivom „Uzmi ili ostavi“ gdje su građani  razmjenjivali knjige i igračke čime je promovirana ponovna uporaba stvari.

U događanju su sudjelovali i svi trgovci na tržnici koji su umjesto plastičnih vrećica nudili papirnate škartoce kojih je podijeljeno 8000 kom – čime je stavljen naglasak na potrebu smanjenja korištenja plastike.

Više informacija o tome gdje odložiti otpad te o rasporedu prikupa razdvojenog otpada na području grada Zadra može se naći na aplikaciji i web stranici kampanje www.pogodipravikos.hr.

Građani mogu putem aplikacije naručiti prikup glomaznog otpada te prijaviti eventualni problem.

Projekt Program izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na području Grada Zadra,  sufinanciran je od strane Europske unije iz Kohezijskog fonda, u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.


Reci što misliš!