Događaji

subota, 6. srpnja

Prvi "Maraška fest" održat će se u Sv. Filipu i Jakovu

Prvi

Novu manifestacija TZ Općine Sv. Filip i Jakova, 1. Maraška fest, održat će se u subotu 6. srpnja od 19,00 sati na trgu Na vr'sela u Sv.Filip i Jakovu.

Etno-gastro manifestacija Maraška fest  održat će se prvi puta u Sv.Filip i Jakovu, a cilj manifestacije je prezentirati priču o maraški, njezinoj proizvodnji, preradi i ponuditi proizvode od maraške  posjetiteljima.

"Vjerujemo da to možemo turistički valorizirati budući da postoje sve povijesne činjenice  i da će ova manifestacija kao i naš Festival cvijeća postati brend našeg mjesta i Općine", poručuju organizatori.

Činjenica je da su nekad u Sv.Filip i Jakovu  postojala polja-plantaže maraške tako da je gotovo svaka obitelj imala stabla maraške čije je plodove koristila u vlastitim kućanstvima, ali 

Također u Sv.Filip i Jakovu je  prije 100 godina otvorena i mala destilerija - pogon za preradu maraške, a postojao je  također i dućan u kojem su se mogli kupiti likeri od maraške.

Proizvodnja likera Maraschino pokrenuta je u Zadru 1821.godine. Girolamo Luxardo je iz Genove upućen u Zadar 1817. godine kao konzul Kraljevine Sardinije, a njegova supruga Maria Canevari sa svoje četvero djece, posvetila se kućnoj proizvodnji likera  od maraške (prunus cerasus) - kiseloj trešnji koja  raste na dalmatinskoj obali južno od Zadra.  Likeri od maraške su se spravljali u samostanima još u srednjem vijeku, pod nazivom “Rosolio maraschino”. Na inicijativu supruge Girolamo je  utemeljio destileriju za proizvodnju Liquore Maraschino.  

Predstavnik treće generacije obitelji Luxardo Michelangelo Luxardo 1918.godine  pokrenuo je proizvodni pogon u Sv. Filipu i Jakovu, koji je radio do 1944. godine a u kojem je radilo 30-ak mještana. 

Razlog otvaranja novog pogona je bio proširenje tržišta na novonastalu državu SHS, ali i poslovno prijateljstvo s obitelji Borelli koji su mu unajmili prostor za proizvodnju likera. Dugo se u Sv. Filipu i Jakovu nakon prestanka rada, taj prostor zvao Fabrica. Također, u današnjoj ulici Kuntrata postojao je i jedan dućan Luxardo u kojem su se u to vrijeme prodavali likeri. 

"U samom centru mjesta na trgu „Na vr'sela“ u jednoj posebnoj rustikalnoj scenografiji  kroz izložbu starih fotografija koja će se provući kroz ulicu „Kuntrata“ i  „Iza sela“ uključiti ćemo posjetitelje u našu priču o maraški. Prezentirati će  se razni alati koji su se nekad koristili u berbi maraške, a posjetiteljima i turistima nuditi marašku kao voće kao i proizvode od maraške na posebno dekoriranim štandovima", najavljuje se.

U suradnji s OPG-ovima bit će organizirana degustacija raznih kolača, likera i raznih proizvoda isključivo  od maraške  od čega je posebno interesantan sir Sirane Gligora koji zrije u komini od maraške.

"Dio pripreme ide 'uživo' (priprema nekih jednostavnih kolača i sl. npr. stavljanja friških marašaka u staklenke, dodavanja cukra….i dr.) tako da će to biti prezentacija i predstava, a pokušat ćemo animirati i uključiti turiste u pripremu, da budu aktivni sudionici."

Uz sudionike izlagače, moći će se vidjeti kako se radi na lončarskom kolu, kako se pletu boce za likere, a u programu će sudjelovati članovi AKD "Kuntrata", KUD-a "Zadarskki tanac" i Puhački orkestar Pirovac.

Sudionici: 

Maraska“ d.d. Zadar, OPG „CD Raspović“ Zadar, OPG „Novaković“ Posedarje,  Sirana Gligora d.o.o. Kolan, Benediktinke sv. Marije Zadar, „Vina i likeri Fiolić“ Zadar, OPG Davor Škara Škabrnja, Šinjorina Maruška Poljica, OPG Božo Kadija Sv.Filip i Jakov, „Nada torte kolači i dekoracije“ Jastrebarsko, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna - Matea Radović Zadar, AKD „Kuntrata“ Sv.Filip i Jakov, KUD „Zadarski tanac“ Zadar, Puhački orkestar Pirovac 

22e864e42c43cb3c539bd451bc175162.jpg?v=2


Reci što misliš!