do 2025.
Izetbegović tvrdi kako BiH unatoč zastojima može postati članicom EU 2025.
Bosna i Hercegovina može nadoknaditi sadašnje zaostajanje na europskom putu i do 2025. godine ispuniti sve uvjete potrebne za članstvo u Europskoj uniji, ustvrdio je u petak predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
U govoru, kojega je održao u Zenici, na obilježavanju obljetnice osnutka Armije BiH Izetbegović je izjavio kako je članstvo BiH u EU 2025. godine realna mogućnost, iako za to nema naznaka u strategiji proširenja Unije na zapadni Balkan objavljenoj ranije ove godine.
Vlasti u BiH uspjele su nakon više od godine dana obilježenih unutarnjim političkim sukobima i prijeporima tek dostaviti odgovore na upitnik Europske komisije, koja bi na temelju toga trebala odlučiti može li BiH dobiti status kandidata, a procjena je kako izgledi za to postoje tek 2019. godine.
Izetbegović je u petak kazao kako je, unatoč problemima, najvažnije da su odgovori poslani u Bruxelles te je ustvrdio kako je u slučaju BiH kašnjenje u odnosu na druge države regije gotovo normalna pojava jer se do svega dolazi "mukotropnim usuglašavanjem" među partnerima u vlasti pa je potrebno puno strpljenja i kompromisa.
"Nova strategija EU za zapadni Balkan daje nam novu priliku da taj proces ubrzamo, da sustignemo naše susjede i do 2025. godine ostvarimo punopravno članstvo u EU. Za to će nam biti potrebno više zajedničkog rada, a manje sebičnog politikantstva", kazao je Izetbegović.
Strategija proširenja EU ne nudi konkretne rokove, a 2025. godina ranije je spominjana kao razdoblje u kojemu je moguće da članicama Unije postanu Srbija i Crna Gora. Članstvu bi nakon toga bile najbliže Makedonija i Albanija, dok je BiH s Kosovom na začelju tog kandidatskog popisa.
Izetbegović je u Zenici kazao kako bez obzira na zapreke put ka EU, ali i NATO-u nema alternative za BiH.
Vezane vijesti
-
Najviše građana koji su se odjavili iz Bosne i Hercegovine u razdoblju između 2013. i 2016. odselilo se u Njemačku, Austriju i Hrvatsku, objavili su u petak iz Zavoda za statistiku Federacije BiH.
-
Posmrtni ostaci 71 žrtve genocida što su ga nad Bošnjacima Srebrenice 1995. počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ispraćeni su u nedjelju iz mrtvačnice u mjestu Visoko u središnjoj Bosni ka memorijalnom centru u Potočarima, gdje će biti pokopani 11. srpnja kada će biti održana središnja komemoracija.
-
Predsjednik i premijer Bugarske Rumen Radev i Bojko Borisov istaknuli su u ponedjeljak u odvojenim razgovorima u Sofiji s predsjedataljem Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem da će ta zemlja biti prioritet Bugarskoj za vrijeme polugodišnjeg razdoblja njezina predsjedanja početkom 2018.
-
Kriza hrvatske vlade u četvrtak je najvažnija vanjskopolitička vijest za većinu elektroničkih medija u Bosni i Hercegovini no za sada nema posebnih komentara o poljuljanoj vladajućoj koaliciji u Hrvatskoj
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Reci što misliš!