Greenpeace protiv plastike u Jadranu prikupio gotovo 180 tisuća potpisa
Dok se lokalna samouprava diljem Hrvatske tek priprema za nova pravila u gospodarenju otpadom, Greenpeace Hrvatska je gotovo cijelu prošlu godinu radio na kampanji protiv plastike u Jadranu i prikupio gotovo 180 tisuća potpisa podrške
Još krajem svibnja prošle godine Greenpeace Hrvatska predstavio je europsku kampanju kojom se nastoji zaštititi Jadran i Mediteran od plastike za jednokratnu upotrebu. Radi se o kampanji koju je hrvatski ured Greenpeacea pokrenuo Hrvatski zajedno sa Španjolskom, Italijom, Grčkom i Bugarskom.
Cilj kampanje je, objašnjavaju u Greenpeaceu, zaštititi Jadran i Mediteran, a to se, smatraju, može postići donošenjem zakona koji će eliminirati plastiku za jednokratnu upotrebu, mijenjanjem navika svih nas i proširenom odgovornošću proizvođača.
Zbog toga su pokrenuli i peticiju uperenu prema resornom Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, u kojoj se od ministra Tomislava Ćorića traži da se zauzme da promjene zakona o otpadu EU omoguće zemljama članicama da i same ograničavaju i smanjuju glavne izvore plastičnog otpada i smeća, ali i da poduzme hitne mjere u svrhu smanjenja količine plastike za jednokratnu upotrebu i potakne promjenu navika i ponašanja te inovacije.
Peticija je do sada prikupila gotovo 180 tisuća potpisa, što i ne čudi jer su i hrvatski građani ovu jesen mogli gledati ogromne količine plastike koje su morske struje nanijele na hrvatsku obalu.
Prema informacijama Greenpeacea, znanstvenici procjenjuju da između 5 i 13 milijuna tona plastičnog otpada odlazi u oceane te čini veliki dio onečišćenja plastikom kojeg viđamo na našim plažama.
Mediteranom, poručuju, već sad pluta oko 1455 tona plastike, što ga svrstava uz bok s tzv.'oceanskim vrtlozima' plastike. 'Plastika guši naša predivna mora, ubija morske životinje i ulazi u hranidbeni lanac. U Sredozemnom moru plastični ostaci pronađeni su u malim ribama, morskim pticama, kornjačama te u želucima ulješura. Recikliranje, iako nužno, samo po sebi nije rješenje; samo 14 posto plastične ambalaže u svijetu prikuplja se za recikliranje. U EU, do 30 posto korištene plastike koja je ušla u sustav upravljanja otpadom reciklirano je u 2014. godini. Ostatak je završio na odlagalištu ili je spaljen', poručuju iz Greenpeacea.
Vezane vijesti
-
Istraživanja pokazuju da se 94% plastike koju smo proizveli ipak nalazi na dnu mora, daleko od očiju. Tek 1% pluta na površini, a ono što vidimo na plažama i uvalama samo je 5% plastike koja je završila u morima i oceanima.
-
Povećano korištenje elektroničkih uređaja stvorilo je 12,3 milijuna tona otpada u Kambodži, Kini, Hong Kongu, Indoneziji, Japanu, Maleziji, Filipinima, Singapuru, Južnoj Koreji, Tajvanu, Tajlandu i Vijetnamu
-
Rovinj je prvi grad u Hrvatskoj koji je zabranio skupljanje boca iz kanti i bilo kakvog drugog komunalnog otpada, javlja Nova TV.
-
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!