Naše su ceste među najsmrtonosnijima u Europi
Sigurnost cestovnog prometa, dakle, vozi u rikverc, premda je Hrvatska od 2000. u cestovnu infrastrukturu, razmjerno broju stanovnika i BDP-u, uložila najviše, ne samo u Europskoj uniji, nego u svijetu, naveo je prometni stručnjak Željko Marušić u tekstu objavljenom na autoportal.hr.
Ako se uračuna odljev stanovništva, intenzivan proteklih godina, i to upravo prometno najaktivnijeg dijela, smrtnost je još veća. U Europskoj uniji broj poginulih je oko 50 na milijun stanovnika, a Marušić je izračunao da po tome Hrvatska ima 60 posto veću razmjernu smrtnost (80 poginulih godišnje na milijun stanovnika).
Opravdanje kako je tijekom 2017. bilo neusporedivo manje poginulih nego prije 10 ili 15 godina neutemeljeno je i promašeno, smatra Marušić, jer je drastično smanjenje smrtnosti na cestama europski i svjetski trend za koji su prvenstveno zaslužni sigurniji automobili, veći udio autocesta i viši standardi sigurnosti svih prometnica. Od 2005. do 2015. na europskim je cestama smrtnost smanjena 43,1 posto, a na hrvatskim 41,7 posto.
Marušić je naveo neke razloge vrlo lošeg stanja sigurnosti na našim cestama:
1. Prestar vozni park zbog nerazumno visokih davanja
Automobili na našim cestama uskoro će prosječno biti 14-godišnjaci.
2. Neučinkovito pravosuđe
Postoji niz slučajeva vozača koji i nakon desetaka brutalnih i pogibeljnih evidentiranih kršenja prometnih propisa imaju važeću vozačku dozvolu.
3. Nedovoljno oštre kazne za obijesne vozače
Najpogibeljnije prekršaje, poput prolaska kroz puno crveno svjetlo, pretjecanja preko dvije pune linije, brzine dvostruko veće od dozvoljene, upravljanja s više od 1,5 promila alkohola u krvi, vožnje u kontrasmjeru, trebalo bi kažnjavati poništavanjem vozačke dozvole. Istodobno treba osmisliti mjere za nagrađivanje vozača, smanjenjem godišnjih davanja, koji su pet i više godina bez prekršaja.
4. Nesigurne prometnice, pogibeljne zone izlijetanja
Hrvatska je neslavni rekorder u Europskoj uniji po udjelu nezaštićenih stabala, čeličnih i armirano-betonskih stupova, okomito postavljenih zidova i ostalih čvrstih masivnih objekata uz cestu te opasnih prometnica bez odgovarajuće zaštitne ograde. Usto je Hrvatska pri europskom dnu po udjelu kružnih tokova na prometnim križanjima.
5. Neučinkovit i manjkav nadzor prometa
Premalo se koristi dostupna i razmjerno jeftina elektronička tehnologija. Integralni videonadzor svih bitnih prometnica višestruko je koristan jer bi se učinkovito disciplinirali najteži prekršitelji, a policija rasteretila.
6. Manjkavi i nelogični prometni propisi
Najveći je problem krajnje nestručno i neodgovorno definiranje zimske opreme. Nerazumnom kombinacijom manjkavog članka 54. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (ne kažnjava se prekoračenje izvan naselja do 10 posto) i policijskom tolerancijom mjerenja od 10 posto na autocesti je realna dozvoljena brzina 155 km/h (160 po brzinomjeru).
7. Preskup prijevoz taksijem
Jeftiniji taksi utjecat će na to da će biti manje pijanih, obijesnih i umornih na cestama. Mladež će se s provoda više vraćati taksijima, a manje automobilima onih koji se pod utjecajem opijata i drugih nedopuštenih supstanci iživljavaju na cesti i žele dokazivati obijesnom vožnjom.
Vezane vijesti
-
Zbog ledene kiše vozi se uz ograničenje brzine na pojedinim dionicama autoceste A1 između čvorova Otočac i Gospić, a zbog prometne nesreće u tunelu Brinje, na autocesti A1 u tunelu Brinje, zatvoren je vozni trak u smjeru Zagreba, javio je Hrvatski autoklub (HAK) u 16,30 sati.
-
U većem dijelu Hrvatske kolnici su mokri i skliski, zbog niskih temperatura moguća je poledica, posebice na mostovima i nadvožnjacima, ponegdje ima i magle, a smanjena je vidljivost na dionici autoceste A1 Zagreb -Karlovac, izvijestio je u nedjelju Hrvatski autoklub (HAK).
-
Hrvatski autoklub (HAK) upozorio je u nedjelju poslijepodne da na autocesti A3 Bregana-Lipovac, postoji opasnost od naleta na životinju kod odmorišta Ježevo, te vozače pozvao na oprez.
-
Broj prometnih nesreća koje su skrivili pijani vozači porastao je u ovogodišnjih prvih deset mjeseci za 15,5 posto, u odnosu na isto razdoblje lani, dok je broj nesreća koje su skrivili mladi pijani vozači u istom vremenu porastao za 20 posto, pokazuju podaci MUP-a, predstavljeni na skupu o konzumaciji alkohola i sigurnost prometa.
Izdvojeno
-
Tjedni horoskop: od 25.11. do 1.12. – Najsretniji znakovi će biti Ovan, Strijelac, Vaga!
-
Cijela Hrvatska digla se na noge nakon priče o Meliti, samohranoj majci četvero djece, koja se treći put bori s karcinomom. Cijela Hrvatska udružila se u pomoć Meliti i njezinoj djeci – kuhalo se i vježbalo.
-
Bilo koja aktivnost, čak i spavanje ili stajanje, zapravo gotovo svaka fizička aktivnost u danu pokazala se boljom i korisnijom za zdravlje srca i krvožilnog sustava od dugog sjedenja, pokazalo je novo istraživanje međunarodnog tima znanstvenika.
-
Plesna udruga Gesta i ove je godine prošla selekciju stručnog povjerenstva Hrvatskog sabora kulture na 35. Susretima hrvatskih plesnih ansambala koji će se održati sutra u nedjelju u Dvorani Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina s početkom u 17:30.
Reci što misliš!