zabrinjavajuće
Porastao broj nesreća koje su skrivili pijani vozači
U organizaciji udruge Sigurnost u prometu jučer je održan stručni skup ''Značaj konzumacije alkohola na sigurnost cestovnog prometa''.
U organizaciju su uključeni i Ministarstvo unutarnjih poslova i Fakultet prometnih znanosti u čijim je prostorijama i održan skup. Povod je, između ostalog, bio i podatak MUP-a da je broj prometnih nesreća koje su skrivili pijani vozači porastao u ovogodišnjih prvih deset mjeseci za 15,5 posto.
Prema podacima MUP-a 2016. godine evidentirano je ukupno 32.757 prometnih nesreća od kojih su 4.282, skoro 13% prouzrokovali vozači pod utjecajem alkohola, što čini svaku osmu nesreću.
U ovim prometnim nesrećama poginule su 73 osobe što predstavlja gotovo 25% od ukupno poginulih osoba u prometnim nesrećama (307).
Sudionici skupa iznijeli su niz mjera čiji je cilj smanjenje vozača pod utjecajem alkohola u prometu.
Potrebno je povećati učestalost kontrola vozača, osobito na lokacijama i u vremenu kada se događa najveći broj nesreća vezanih uz alkoholiziranost vozača. Kontrolama na godišnjoj razini treba obuhvatiti najmanje 20% vozačke populacije. Smanjiti dozvoljenu koncentraciju alkohola u krvi vozača - preporuka 0,2 promila.
Dovoljno je samo vidjeti koliki je rizik nastanka nesreće pod utjecajem alkohola. Oni koji imaju više od 1,5 promila imaju i 200x veći rizik od onog koji nije konzumirao alkohol. Stoga obvezno treba oduzimati vozačke dozvole vozačima pod utjecajem alkohola, jednako kao i smanjiti ili potpuno zabraniti dozvoljenu koncentraciju alkohola u krvi mladim vozačima.
Pri koncentraciji alkohola u krvi od 0,2 do 1,4 promila vozačka
sposobnost opada progresivno, kada se već može smatrati da vozač
nije sposoban za vožnju. Vidno polje pri mirovanju iznosi
140°, pri brzini 25 km/h 100°, a pri brzini 100 km/h 40°.
Prosječno vrijeme reagiranja pri brzini vožnje 50 km/h približno
je 1,0 s, a pri brzini 100 km/h oko 2,0 s. Kod umornih
vozača, početnika, vozača pod utjecajem alkohola i sl. vrijeme
reagiranja se udvostručuje, pa i utrostručuje, istaknuo je Mario
Ćosić s Fakulteta prometnih znanosti.
Vezane vijesti
-
EU nije uspjela u svom planu da cestovni promet učini osjetno sigurnijim, pa se razmatra uvođenje novih ograničenja.
-
Dok stoje na semaforu, mnogi vozači imaju naviku ostaviti automobil u brzini, odnosno prebaciti mjenjač u prvu brzinu te pritisnuti pedalu kvačila i kočnice.
-
Rezultati akcije Europska noć bez nesreća pokazuju negativni trend konzumiranja alkohola mladih vozača prilikom noćnih izlazaka – 33 posto mladih imalo visoku koncentraciju alkohola u krvi
-
HAK poziva vozače na pojačan oprez zbog veće količine vode koja se može zadržati na kolniku
Izdvojeno
-
U idućih godinu dana trebala bi početi realizacija ključnih ulaganja u Zadarskoj županiji, za koje je osigurano 43 milijuna eura, najavio je u ponedjeljak ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić na susretu župana Božidara Longina s gradonačelnicima i načelnicima.
-
Spektakularni početak najavljuje cijeli niz odličnih događaja na zadarskom Adventu, koji će, prema svemu sudeći, još jednom biti omiljeno okupljalište za sve koji vole dobru glazbu, izvrsnu gastronomiju i posebnu blagdansku atmosferu.
-
Župan Božidar Longin sa suradnicima održao je redoviti radni sastanak s gradonačelnicima i načelnicima s područja Zadarske županije.
-
Večeras u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru s početkom u 19 sati nastupaju profesori Glazbene škole Blagoje Bersa koji već tradicionalno u ovo doba izvode zajednički koncert.
Reci što misliš!