u znak sjećanja
"Maršom mira" iz Sarajeva ka Srebrenici počelo obilježavanje 22. obljetnice genocida nad Bošnjacima
Sedamdesetak osoba krenulo je u ponedjeljak iz Sarajeva pješice u pohod ka Srebrenici kako bi na taj način sudjelovali u ovogodišnjem obilježavanju 22. obljetnice genocida što su ga nad više od sedam tisuća Bošnjaka u srpnju 1995. godine počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.
Prema informacijama iz nevladine udruge "Svjedoci svog vremena" koja organizira ovaj pohod točno 68 osoba prijavilo se za sudjelovanje u "Maršu mira" dugom 240 kilometara planiranog trasom preko planine Ozren i potom sjeveroistočne Bosne ka Potočarima kod Srebrenice.
Među njima ima i sudionika iz Hrvatske i Srbije.
"Naš cilj je da se niti jedna žrtva nikada ne zaboravi", kazao je novinarima jedan od organizatora Muhamed Papić pri polasku kolone koja je po jakoj kiši napustila Sarajevo u prijepodnevnim satima.
Kolona iz Sarajeva će se 8. srpnja priružiti sudionicima tradicionalnog marša ka Srebrenici koji se već godinama organizira iz Tuzle i prolazi pravcem kojim su se Srebreničani u srpnju 1995. pokušali izvući iz okruženja i probiti do teritorija pod nadzorom Armije BiH pri čemu su brojni ubijeni u zasjedama srpskih snaga.
Sudionici marša trebali bi stići u Potočare 10. srpnja kako bi dan kasnije sudjelovali u središnjem obilježavanju obljetnice genocida.
Na groblju u memorijalnom kompleksu u Potočarima ove bi godine 11. srpnja trebali biti pokopani posmrtni ostaci 70 bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijenih 1995.
Najmlađa identificirana žrtva koja će tada biti pokopana je dječak koji je u vrijeme kada je ubijen imao tek petnaest godina.
Prema službenim podacima Memorijalnog centra u Potočarima do sada su identificirani i pokopani ostaci 6504 žrtve srebreničkog genocida.
Vezane vijesti
-
Posmrtni ostaci 19 žrtava genocida nad Bošnjacima Srebrenice 1995. pokopani su u nedjelju na 26. obljetnicu tog zločina, a sudionici komemoracije osudili su pokušaje relativiziranja zločina i prekrajanja povijesti.
-
Na groblju u Potočarima danas će biti organizirana dženaza i ukop za 19 žrtava genocida u Srebrenici. Najmlađa žrtva koja će pronaći vječni smiraj, 26 godina nakon genocida, je 16-godišnji Azmir Osmanović. Danas će biti ukopan i Fikret Kiverić koji je bio samo godinu dana stariji kada je svirepo ubijen. Najstarija žrtva je Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine.
-
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović u nedjelju je povodom 26. obljetnice genocida u Srebrenici rekao da treba čuvati sjećanje na nevine žrtve tog brutalnog masakra te upozorio da se tragedija tisuća obitelji žrtava stalno produbljuje brojnim pokušajima negiranja ili relativiziranja.
-
Predsjednica udruge "Majke Srebrenice" Hatidža Mehmedović, jedna od žena koje su postale simbolom borbe da se sačuva uspomena na žrtve genocida nad Bošnjacima iz 1995. godine, umrla je u sarajevskom Kliničkom centru gdje se liječila od teške bolesti.
Izdvojeno
-
Šampon za suho pranje ili suhi šampon često se predstavlja kao brzo i jednostavno rješenje za osvježavanje i "maskiranje" masne kose, ali mnogi koji ga koriste, posebno oni s masnijim vlasištem, ne dobiju uvijek očekivane rezultate. No, jedan jednostavan trik, koji je nedavno postao viralan na TikTok-u, mogao bi to promijeniti.
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
Reci što misliš!